Komarów

Tłumaczenie: Sławomir Paszkiet
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Ligatura Pitching". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Centrala
5 (17 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
Muggen
komiksy
giera

Komarów to miasteczko, jakich wiele na świecie. Znajduje się w nim fabryka, sklep, bar z przekąskami i mieszkańcy ze swoimi codziennymi problemami. Ludzie wiodą tu spokojne życie, aż do dnia, kiedy wszystko ulega zmianie.

Komiks ukazuje niewielką miejscowość w przeddzień spektakularnego końca, który przypomina zarówno filmy katastroficzne, jak i średniowieczne obrazy przedstawiające straszliwe wydarzenia.

O autorze
Bart Nijstad urodził się w 1979 roku w małej holenderskiej miejscowości Meppel. Po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Groningen skupił się przede wszystkim na tworzeniu komiksów. W swoich opowieściach kreuje często przeciwstawne światy. Codzienność spotyka się w nich z bajkowością. Bohaterowie jego komiksów są często antybohaterami. Brak im typowych cech, jakimi obdarza się tradycyjnym bohaterów, podkreślane są wręcz ich niedoskonałości.

źródło opisu: http://picturebook.pl/pl/p/Komarow%2C-Bart-Nijstad/275

źródło okładki: http://picturebook.pl/pl/p/Komarow%2C-Bart-Nijstad/275

Tversky | 2018-01-10
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Całkiem ciekawy graficznie oraz bardzo niejasny pod względem fabularnym. Komiks pisany w konwencji onirycznej, poszczególne jego rozdziały jedynie z grubsza łączą się ze sobą. Dopuszcza liczne możliwości interpretacyjne, przy czym trudno jest wyłowić myśl przewodnią (np. bunt przeciwko "wegetacji" i stopniowej utracie tożsamości we współczesnym społeczeństwie? Rozprawienie się autora z koszmarami z jego własnej przeszłości?). Może być ciekawą podstawą do dyskusji i zabawy w odnajdywanie nawiązań do różnych dzieł kultury.

Jeśli kiedykolwiek wcześniej uważałam jakiś komiks za najdziwniejszy, to z całą pewnością muszę zepchnąć go z piedestału i postawić na nim Komarów, holenderskiego rysownika - Barta Nijstada. Komarów to mała wioska, w której dzieją się pozornie nic nie znaczące rzeczy. Z czasem jednak przeradzają się one w takie, o rozmiarze apokaliptycznym. Prolog przedstawia mężczyznę, który za wszelką cenę chce się pozbyć fabryki asfaltu. Między wierszami można wyczytać, że nie chodzi mu wcale o zakład pracy, a jedynie przemawiają przez niego jego rasistowskie zapędy. Ten łysiejący mężczyzna, jak się okazuje, jest ojcem głównego bohatera historii. Nic w Komarowie nie jest normalne. Weźmy za przykład grubą sąsiadkę chłopca. W przedziwny sposób tworzy postacie o abstrakcyjnych kształtach. Właśnie to prowadzi do destrukcji.

Na pierwszy rzut oka tutaj nie widać żadnej fabuły. Ot, chłopiec, który wyprowadza psa otyłej sąsiadki i próba zamknięcia fabryki asfaltu. Tyle. Na kartach tej historii jest...

PolishPopkulturę | 2015-11-02

Kupsztal. Niestety, tylko tym brzydkim słowem jestem w stanie oddać naturę tego komiksu. I nie chodzi mi tu wcale o kreskę, która akurat jest całkiem zacna, ale o fabułę, a właściwie jej brak. To dzieło to jedno wielkie nieporozumienie. Wciąż zastanawiam się, dlaczego ktoś to w ogóle u nas wydał. Trzymać się z daleka!

JestemBogiem | 2013-10-26

dziwna, bardzo