Pop Kids

Wydawnictwo: Black Candy Publishing
1 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
angielski
Lirazel

Score Massi is about to turn 18 years old. A pop-culture obsessed, pseudo- vegetarian, atheist, pyromaniac, trapped within a rural northern Californian town, he longs for escape to a city life of fame and fortune. He knows that he deserves nothing less. But when the underground parties that Score hosts start to spiral out of control his fame comes early. As does his collapse. Inspired by pop...

Inspired by pop stars, fashion models, celebrities, Internet porn, social networking, reality TV, sex, drugs and vegan banana bread, the Pop Kids shine an arc light on modern nihilism.

źródło opisu: http://popkidsbook.com/

źródło okładki: http://popkidsbook.com/

Lirazel | 2013-05-22

Absolutny koszmarek literacki, który co gorsza potrafi skutecznie obrzydzić autora. Trudno mi uwierzyć, ze Davey jest przerażony sytuacja młodzieży we współczesnym świecie Zachodu - wygląda to raczej, jakby był głęboko zafascynowany seksem siedemnastolatków. Przez 50 rozdziałów fabula właściwie nie istnieje, są za to opisy kolejnych orgii - bardzo ogólne, wiec Pop Kids nie sprawdzi się nawet w roli porno.
Nic dziwnego, ze nawet najwierniejsi fani z Despair Faction nie dają rady dokończyć lektury. A miało być tak różowo...

Calmayn | 2018-04-09
Nightfall | 2013-05-15