Pani na Złotym Potoku. Opowieść o Marii z Krasińskich Raczyńskiej.

Wydawnictwo: LTW
Montgomerry

Pani na Złotym Potoku to biograficzna opowieść o Marii Beatrix z Krasińskich Raczyńskiej (1850 1884). W książce tej możemy przyjrzeć się życiu córki romantycznego poety Zygmunta Krasińskiego. Kobiety, obdarzonej dużą inteligencją, artystycznymi talentami, ale także niełatwym charakterem. Wraz z bohaterką przemierzamy Europę podczas jej licznych podróży, poznajemy kulisy planowanego w tajemnicy królewskiego mariażu, bywamy na balach, odwiedzamy siedziby polskiej arystokracji. Autorka sięgnęła nie tylko do listów i pamiętników z epoki, XIX-wiecznej prasy, ale przede wszystkim do materiałów archiwalnych. Stare, pokryte patyną czasu dokumenty odkryły dawny świat: pełen szczęścia, zabaw, ale także rozterek i tragedii. Świat, który przeminął

źródło opisu: http://www.ltw.com.pl/

źródło okładki: http://www.ltw.com.pl/

koliber | 2015-08-02
Na półkach: Przeczytane, Biografia, Posiadam
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

Okres urlopowy to czas odpoczynku, relaksu. Wtedy jedni po prostu byczą się, inni spędzają czas na podróżowaniu, zwiedzaniu, poznawaniu ciekawych miejsc naszego globu. Wśród nich są tacy, którzy zaplanowali sobie „zaliczenie” najsłynniejszych zabytków naszego kraju. Są też miłośnicy „odkrywania” tajemnic mniej znanych zakątków. Urzekają ich historie zapomnianych dworków, rodzinnych grobowców, czy przydrożnych kapliczek. Intrygują ich losy ludzi, którzy z tymi miejscami byli związani. Do grona tych zapaleńców należę i ja. Dlatego bardzo się ucieszyłam, gdy w moje ręce wpadła „Pani na Złotym Potoku”. Książka stała się inspiracją do zaplanowania kolejnej podróży.

Złoty Potok to wieś leżąca w województwie śląskim, miejsce w którym w historię polskich rodów arystokratycznych wpisała się rodzina Krasińskich. Nazwisko kojarzyć się nam będzie przede wszystkim z autorem „Nie-boskiej komedii” Zygmuntem Krasińskim. Złoty Potok to ukochane miejsce jego córki Marii Beatrix Krasińskiej,...

bewelka86 | 2013-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2013

Wypożyczając tę książkę sądziłam, że będzie to opowieść fabularyzowana, a nie biografia. Zazwyczaj biografie kojarzą się z nużącymi opisami, często suchymi faktami i mnóstwem dat. Ta taka nie jest.

Czyta się bardzo dobrze i bardzo szybko. Historia Marii Beatrix z Krasińskich Raczyńskiej jest opowiedziana w naprawdę ciekawy sposób. Podobało mi się to, że biografia rozpoczyna się od wydarzeń jeszcze sprzed narodzin Marii - dowiadujemy się nieco o jej rodzicach: Elizie z Branickich i Zygmuncie Krasińskim. Podobnie jest w zakończeniu - Autorka krótko opowiada o dalszych losach męża i syna Marii.

Dużym plusem jest fakt, iż książka zawiera liczne fotografie i reprodukcje obrazów - także w kolorze! A już te zdjęcia w sepii z końca XIX i początku XX wieku to wprost uczta dla oka - uwielbiam studiować portrety z tamtych czasów.

Jak dla mnie książka więcej niż bardzo dobra! Jeden mały minus (i dlatego nie dałam 8 gwiazdek), to brak kilku zdań tuż przed samym końcem historii. Nie wiem czy...

regina_indie | 2017-08-08
Na półkach: Historyczne, Przeczytane