Lament nad Babilonem

Arwil
2013-01-01
2013-01-01
Inne

Trafiłam na tę książkę przypadkiem, szukając nietrudnej w odbiorze książki historycznej. O istnieniu głównego bohatera nie miałam dotąd pojęcia, pewnie jak większość Polaków. Bardzo podoba mi się styl autora, na pewno będę szukać innych pozycji

Choć temat mi bardzo bliski. Choć książka opisująca losy polskiego bohatera. To niestety ocena słaba. Wynudziłem się przy tej książce setnie. Nie trafiła do mnie zupełnie. Plus dla autora za temat, lecz więcej plusów ja tutaj nie dostrzegłem. Szkoda.

Sięgnęłam po tę powieść zachęcona lekturą "Opowiem ci o wolności".
"Lament..." okazał się jednak słabszą książką, co nie znaczy, że złą. Jak na literacki debiut to całkiem niezła pozycja.

Autor osnuł fabułę wokół losów Tadeusza Danielewicza, zapomnianego oficera i jednego z przywódców Narodowych Sił Zbrojnych, który - jako żołnierz wyklęty - został po wojnie na emigracji.

Akcja nie płynie tu linearnie i to - moim zdaniem - największy minus książki. Nie mam nic przeciwko burzeniu chronologii, ale Holewińskiemu nie udało się tego zrobić w sposób harmonijny i płynny - często musiałam przeczytać ponad stronę, by zorientować się, jakich wydarzeń dotyczą losy bohatera. A zmian czasowych jest tu wiele - poznajemy dzieciństwo spędzone na Kresach, przeszłość rodziców Danilewicza, jego szkolną młodość, udział w pierwszej i drugiej wojnie światowej, w wojnie z bolszewikami, pierwsze lata w powojennej Anglii, pracę we Francji i wreszcie pobyt w domu spokojnej starości.

Poszczególnie rozdziały przeplatane są dokumentami dotyczącymi Danilewicza, do których udało się dotrzeć autorowi. Nie ma ich wiele, dlatego - jak Holewiński zaznaczył w posłowiu - większa część książki to literacka fikcja. Pisarz stworzył własną wersję szczegółowych wydarzeń (np. rozmów z żołnierzami, z poznaną podczas drugiej wojny światowej Natalią, która okazała się spóźnioną miłością bohatera),jednak w dużej mierze jest to historia oparta na prawdziwym życiu pana Tadeusza.

Autor nie gloryfikuje swojego bohatera - pokazuje go jako człowieka z krwi i kości, z zaletami i wadami, nieraz żałującego podjętych decyzji, jednak na pierwszy miejscu zawsze stawiającego żołnierski honor.

Czyta się tę powieść szybko i z zaciekawieniem, jednak - jak już wspomniałam - lekturę utrudnia fabularny chaos. Mimo tego polecam książkę wszystkim, którzy interesują się losami żołnierzy wyklętych i tematyką związaną z wojną.

Sięgnęłam po tę powieść zachęcona lekturą "Opowiem ci o wolności".

Tadeusz Danilewicz. 'Kuba'. Jeden z Wyklętych. Musiał uciekać z Polski, by nie zginąć w ubeckiej katowni. Francja, potem Anglia. Czytać!!

• Żołnierze Wyklęci
  • Rok 2014