Lament nad Babilonem

Wydawnictwo: Arwil
Lament nad Babilonem
Ola

"Lament nad Babilonem" to ekscytująca powieść o losach płk. Tadeusza Danilewicza, legendarnego "Żołnierza Wyklętego" przez długie lata wykreślanego z kart naszej historii, wybitnego żołnierza i dowódcy, szefa sztabu NSZ-AK i Komendanta Głównego NZW. Ujęte w retrospektywnej narracji wątki powieści splatają się w niezwykły sposób, ukazując obraz człowieka, dla którego słowa "Bóg, Honor,...

Ujęte w retrospektywnej narracji wątki powieści splatają się w niezwykły sposób, ukazując obraz człowieka, dla którego słowa "Bóg, Honor, Ojczyzna" nie były tylko hasłem na sztandarach, lecz stanowiły obowiązek do wykonania.

Książka zawiera dodatek dokumentalny - nigdzie dotychczas niepublikowane fotografie pochodzące z archiwum rodziny płk. Tadeusza Danilewicza oraz jego szczegółowy życiorys, napisany przez wnuczkę, panią Marię Panenkę-Mazur.

źródło opisu: Opis z okładki książki

źródło okładki: Strona internetowa

RTS1910 | 2019-02-08

Choć temat mi bardzo bliski.Choć książka opisująca losy polskiego bohatera.To niestety ocena słaba.Wynudziłem się przy tej książce setnie.Nie trafiła do mnie zupełnie.Plus dla autora za temat,ale poza tym to więcej plusów ja tutaj nie dostrzegłem.Szkoda.

Roman Dłużniewski | 2016-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2016

Tadeusz Danilewicz. 'Kuba'. Jeden z Wyklętych. Musiał uciekać z Polski, by nie zginąć w ubeckiej katowni. Francja, potem Anglia. Czytać!!

peccator | 2015-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2015

Zgadzam się z opinią: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/177018/lament-nad-babilonem/opinia/17430178#opinia17430178

allison | 2014-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2014

Sięgnęłam po tę powieść zachęcona lekturą "Opowiem ci o wolności".
"Lament..." okazał się jednak słabszą książką, co nie znaczy, że złą. Jak na literacki debiut to całkiem niezła pozycja.

Autor osnuł fabułę wokół losów Tadeusza Danielewicza, zapomnianego oficera i jednego z przywódców Narodowych Sił Zbrojnych, który - jako żołnierz wyklęty - został po wojnie na emigracji.

Akcja nie płynie tu linearnie i to - moim zdaniem - największy minus książki. Nie mam nic przeciwko burzeniu chronologii, ale Holewińskiemu nie udało się tego zrobić w sposób harmonijny i płynny - często musiałam przeczytać ponad stronę, by zorientować się, jakich wydarzeń dotyczą losy bohatera. A zmian czasowych jest tu wiele - poznajemy dzieciństwo spędzone na Kresach, przeszłość rodziców Danilewicza, jego szkolną młodość, udział w pierwszej i drugiej wojnie światowej, w wojnie z bolszewikami, pierwsze lata w powojennej Anglii, pracę we Francji i wreszcie pobyt w domu spokojnej starości.

Poszczególnie...