Zmierzch bożyszcz, czyli jak się filozofuje młotem

Okładka książki Zmierzch bożyszcz, czyli jak się filozofuje młotem Friedrich Nietzsche
Okładka książki Zmierzch bożyszcz, czyli jak się filozofuje młotem
Friedrich Nietzsche Wydawnictwo: A Seria: Apeiron filozofia, etyka
2003-01-01
2003-01-01
839174311X
Grzegorz Sowiński
Filozofia Nietzsche zmierzch dionizos witalność antychryst nihilizm akcjologia

Książka stronnicza pełna uogólnień, domysłów i roastu. Autor z jednej strony narzeka na brak ducha u ludzi, z drugiej zaleca pewnym grupom społecznym samobójstwo. W moim odczuciu książka bardzo nieprzyjemna, poleciłbym ją tylko osobom które chcą się zapoznać z światopoglądem Nietzschego.

Bardzo trudno jest mi dać gwiazdki tej książce. Jej wartość filozoficzną oceniam na mniej niż 6/10. Jednak ciekawa to była przygoda powrót do Nietzschego, który fascynował mnie jako nastolatkę. wtedy czułam że do mnie przemawia, że go rozumiem. Dziś widzę ten jego młot jako bezpodstawny i pyszałkowaty. Nie lubię kiedy więcej się krytykuje a mniej proponuje. A taka jest ta książka.
No i z gruntu nie zgadzam się z Nietzschem, ja uwielbiam filozofię starożytną, Sokratesa, Platona a nawet u dość naiwnego Rousseau znajdę ziarno prawdy. Nietzsche też miał coś ciekawego do powiedzenia, nie powiem, ale czasem wśród tego potoku słów i walenia młotem trudno to uchwycić.
Ciekawy to był powrót do przeszłości i ta książka nie tylko przypomniała mi główne założenia Nietzschego a także pokazała mi, dlatego jest to dobry filozof dla zbuntowanych negujących wszystko i wszystkich nastolatków, którzy niewiele wiedzą o filozofii.

Prawdę pisząc, w przeszłości czytałem lepsze wywody Fryderyka.
Na uwagę zasługuje z pewnością końcowy rozdział dotyczący woli do samostanowienia o własnym życiu.
Pozwolę sobie zacytować ,,Trzeba umrzeć dumnie, skoro żyć dumnie dłużej nie można" - Bardzo wymowne.

Prawdę pisząc, w przeszłości czytałem lepsze wywody Fryderyka.

Wymaga skupienia; atencji, analizy. Konieczny obiektywizm w ocenie treści jak i autora. Co do treści... Lamus sprzeczności; niekonsekwencja głoszonych tez; wtrącenia wyższych wartości i bogatej wiedzy zniekształconej narcyzmem i uczelnianą indoktrynacją. Tezy niebezpieczne dla ludzi słabych, głupich, rządnych władzy i uwielbienia. Tezy wartościowe (ok. 50% treści) dla mądrych, stabilnych emocjonalnie czytelników. Reszta - bełkot. Co do autora... Nie oceniam. Nie jestem ekspertem a tylko ktoś taki mógłby wypowiedzieć się arbitralnie. Moje wnioski? Zachować ostrożność w kontakcie z tymi, dla których najwyższą wartością i mądrością są oni sami.

„Zmierzch bożyszcz” to w mojej ocenie dość chaotyczny zbiór przemyśleń Nietzschego, który najlepiej podsumowuje jego podtytuł „czyli jak filozofuje się młotem”. Filozof krytykuje wszystko i wszystkich. Nie ma dla niego żadnych świętości. I z jednej strony intrygujące jest jego spojrzenie na niektóre sprawy, z drugiej strony – w życiu nie spotkałam jeszcze żadnego utworu, który by mi się tak nieprzyjemnie czytało, jak tę zbieraninę „złotych myśli”. Czułam się, jakbym słuchała bełkotu podpitego buca przekonanego o własnej zajebistości i nieomylności. Sposób, w jaki to coś jest napisane sprawia, że nie można skupić się na treści, bo forma po prostu odrzuca.

Całkiem przyjemny styl, lekko chaotyczne wykonanie, emocjonalne wpisy, to jest klimat nietzscheański, no i analityczne głowy będą kręcić głowami.

Książka głównie o tym, że Kant głupi był. Przyjemnie się czyta.

Książka głównie o tym, że Kant głupi był. Przyjemnie się czyta.

Nietzsche 10 lat po pierwszym czytaniu? Nadal dobry.
-A więc?
-Ponadczasowy!

Nietzsche 10 lat po pierwszym czytaniu? Nadal dobry.
-A więc?
-Ponadczasowy!

Nie powiem, żebym zgadzała się ze wszystkim, co napisał, właściwie to z niewieloma rzeczami się zgadzam, ale doceniam wkład Nietzschego w rozwój filozofii i za to 6 gwiazdek.

Nietzsche w tej książce daje sobie wyłączność na prawdę objawioną. W dzisiejszym młodzieżowym języku byłby to diss na innych filozofach.

• Filozofia
  • Nietzsche
  • Filozofia

Friedrich Nietzsche Zmierzch bożyszcz, czyli jak filozofuje się młotem Zobacz więcej
Friedrich Nietzsche Zmierzch bożyszcz Zobacz więcej