Czarny hrabia. Chwała, rewolucja, zdrada i prawdziwy hrabia Monte Christo

Tłumaczenie: Marek Fedyszak
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Black Count. Glory, Revolution, Betrayal and the Real Count of Monte Christo
Aleksander Dumas, Pulitzer
joly_fh

Czarny hrabia. Chwała, rewolucja, zdrada i prawdziwy hrabia Monte Christo to biografia Tomasza Aleksandra Dumasa, generała armii francuskiej, syna markiza de Pailleterie i czarnoskórej niewolnicy Cessette Dumas, ojca pisarza Aleksandra Dumasa. Autorem książki jest Tom Reiss, nowojorski dziennikarz publikujący w najbardziej prestiżowych dziennikach i czasopismach: „New York Times”, „Wall...

Autorem książki jest Tom Reiss, nowojorski dziennikarz publikujący w najbardziej prestiżowych dziennikach i czasopismach: „New York Times”, „Wall Street Journal” i „New Yorker”. Zasłynął jako autor bestselleru pt. "Orientalista" przełożonego na kilkanaście języków.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2014

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Ola | 2014-02-26

GENERAŁ ZREHABILITOWANY

Tom Reiss to amerykański pisarz, historyk i dziennikarz, autor książek o charakterze dokumentalnym. W roku 2013 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera za publikację, która właśnie ukazała się na naszym rynku – „Czarny hrabia. Chwała, rewolucja, zdrada i prawdziwy hrabia Monte Christo”. To idealna pozycja dla miłośników historii i przygody, szczególnie dla wielbicieli twórczości Aleksandra Dumasa. Książka jest biografią czarnoskórego generała, który wsławił się podczas rewolucji francuskiej, a dzięki usilnym działaniom wpływowych ludzi popadł w zapomnienie. Podczas lektury czytelnik przekonuje się, że jego losy są mu zupełnie obce, a jednocześnie bliskie i znajome. Książka jest w pewnym sensie wskrzeszeniem legendy. Można doznać wrażenia, że popularne postacie literackie cudownym sposobem zdołały uwolnić się z kart powieści i stanęły przed czytelnikiem w całej swojej zawadiackiej postaci… To niesforny i nieco zagubiony d’Artagnan, który łatwo wpada w tarapaty oraz...

| 2014-03-15

Drodzy Państwo, oto ukazała się biografia, która może konkurować z książką Domosławskiego w kategorii: atrakcyjność. Atrakcyjna nie jest bo zawiera mnóstwo niby pikantnych szczegółów, które rządni sensacji krytykanci zaprezentują jako zamach na świętość. Atrakcyjna jest dlatego, że czyta się ją z zapartym tchem, niczym wciągający thriller i podczas lektury, czytelnik stara się zrobić wszystko by przeciągnąć w czasie moment zakończenia. Mamy tutaj osiemnastowieczne Karaiby, rewolucyjną Francję i bardzo interesującego mężczyznę, który zasłynął nie tylko dzięki brawurze, ale i dzięki temu, że został ojcem Alexandra Dumasa.

Autor Czarnego Hrabiego, laureat Pulitzera, Tom Reiss nie jest nowicjuszem. Opublikował już Orientalistę, którego szczęśliwie można przeczytać w języku polskim oraz niestety nie wydaną w Polsce książkę Führer-Ex. Powiecie, że to niewiele. Może i niewiele ale zarówno Orientalista jak i pożarty przez mnie Czarny Hrabia, są po prostu świetne. Czyta się tą całkiem...

maradiego | 2015-09-18
Przeczytana: 18 września 2015

Dzieje Francji w tamtym czasie to jeden z moich ulubionych okresów historii. Wszystkim, którzy jak ja, kochaja Francję Hrabiego Monte Christo, Muszkieterów; niezależnie od ich ilości;Królową Margot oraz owe Milady, Kardynałów et consortes: POLECAM. Dorzucę, na zachętę (wiem, że od pewnego czsu, od roku mniej więcej ten aspekt książki dla niektórych może miec znaczenie): piekne opisy Alp i terenów przyległych. Rafał Majka mocno je przybliżył ostatnio.

Paulina Kwiatkowska | 2013-12-27

Z pewnością większość z Was wielokrotnie oglądała ekranizację ,,Hrabiego Monte Christo”, czy ,,Trzech muszkieterów”. Przyznam szczerze, ze tą pierwszą sama widziałam wielokrotnie, jednak za każdym razem oglądam ją ponownie. Gdy więc zauważyłam, że na polskim rynku pojawi się opowieść opowiadająca o wspomnianym mężczyźnie nie wahałam się ani chwili. Minęło jednak trochę czasu, zanim udało mi się z nią zapoznać.

Opowieść opowiada o Alexandrze, a właściwie Alexie Dumasie, ojcu pisarza Alexandra Dumasa, autora ,,Hrabiego Monte Christo” i ,,Trzech muszkieterów”. To właśnie tytułowy czarny hrabia, ojciec autora, stał się inspiracją do napisania tamtych dzieł. Był on synem mężczyzny, którego uważano za zmarłego. Po latach jednak odnalazł się wraz z niewolnicą, która została matką Alexa. Gdy był nastolatkiem wstąpił do armii, gdzie kilkukrotnie wyróżnił się swoją odwagą. Jednak nie zawsze był dobrze wspominany przez napotkanych przez niego ludzi…

Historia opowiada o Alexie Dumasie....

Ineska | 2017-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2017

W podróż do przeszłości zaprasza Tom Reiss – amerykański pisarz, dziennikarz i historyk. Droga wiedzie przez Saint Domingue, Paryż i Villers–Cotterets (miejsce narodzin słynnego pisarza), Alpy, cieszącą się niechlubną sławą Wandeę, Italię, Egipt i neapolitańskie więzienie. Reiss nie omija także mniej uczęszczanych szlaków – tych prowadzących do bibliotek, archiwów, muzeów (w jednym organizuje nawet włamanie do sejfu). To w nich znajduje korespondencję, akta policyjne i sądowe oraz nieliczne wycinki prasowe, które to materiały pozwalają mu odnaleźć człowieka, utopionego w morzu Wielkiej Historii.

Genialna biografia Tomasza Aleksandra Dumasa, którego życiorys dostarczył inspiracji do stworzenia postaci Hrabiego Monte Christo i trzech muszkieterów. Generała armii francuskiej, syn markiza de Pailleterie i czarnoskórej niewolnicy Cessette Dumas, ojciec pisarza Aleksandra Dumasa.

W podparyskiej miejscowości, w której urodził się Aleksander Dumas, zmarła nagle kustoszka lokalnego...

Henrietta_Weissmann | 2014-11-07
Przeczytana: luty 2014

Bardzo przyzwoita biografia, osadzona w dobrze i szeroko omówionym kontekście historycznym. Jednakże, z jakiś niewytłumaczalnych dla mnie przyczyn nie ujęła mnie, co być może było wynikiem niezdolności mojego organizmu do jej przyswojenia w trakcie lektury (z przyczyn takich jak niestrawność, przemęczenie, Weltschmerz itp.). Dlatego, upatrując mój brak satysfakcji jedynie w przyczynach leżących po mojej stronie, polecam tę książkę, tym bardziej, że temat jest fascynujący.

dumas | 2016-01-08

Znakomicie napisana książka o Dumasie, który wsławił się podczas bitew toczonych przez republikańską Francję, aby pod koniec życia z trudem wiązać koniec z końcem.

Biorąc pod uwagę historię niewolnictwa aż trudno uwierzyć, że Dumas, mający ciemny kolor skóry, osiągnął tytuł generała w republikańskiej Francji.

Dodatkowo autor bardzo ciekawie opisuje tło zdarzeń. Z ciekawostek można się np. dowiedzieć, że podczas bitew francuscy żołnierze stanowili większe zagrożenie dla swoich oficerów niż dla wroga i wielu z nich (oficerów) ginęło z rąk podwładnych, ponieważ ci mieli inne zdanie.

Montgomerry | 2014-01-18
Na półkach: Biografie, Przeczytane, historia
Przeczytana: 17 stycznia 2014

antek2111 | 2014-05-14

Narracja jak w książce dla dzieci, jak dla mnie naiwna, bez polotu

Olga | 2018-03-28