Czarny hrabia. Chwała, rewolucja, zdrada i prawdziwy hrabia Monte Christo

Tłumaczenie: Marek Fedyszak
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Black Count. Glory, Revolution, Betrayal and the Real Count of Monte Christo
Aleksander Dumas, Pulitzer
joly_fh

Czarny hrabia. Chwała, rewolucja, zdrada i prawdziwy hrabia Monte Christo to biografia Tomasza Aleksandra Dumasa, generała armii francuskiej, syna markiza de Pailleterie i czarnoskórej niewolnicy Cessette Dumas, ojca pisarza Aleksandra Dumasa. Autorem książki jest Tom Reiss, nowojorski dziennikarz publikujący w najbardziej prestiżowych dziennikach i czasopismach: „New York Times”, „Wall...

Autorem książki jest Tom Reiss, nowojorski dziennikarz publikujący w najbardziej prestiżowych dziennikach i czasopismach: „New York Times”, „Wall Street Journal” i „New Yorker”. Zasłynął jako autor bestselleru pt. "Orientalista" przełożonego na kilkanaście języków.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2014

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Kornelia | 2018-07-22

Nie ukrywam, że od dawna mam lekkiego hopla na tle książek Aleksandra Dumasa. Zawdzięczam go koleżance, która w prezencie na dziewiąte (!) urodziny sprezentowała mi Trzech muszkieterów. Dzięki temu nie zawahałam się ani chwili, kiedy kilka lat później w bibliotece szkolnej wpadł mi w oko Hrabia Monte Christo. Oba te dzieła znacząco wpłynęły na mój gust – oraz, nie ma co ukrywać, na moją reputację wśród znajomych, bo na pytanie „Książka dzieciństwa?” mało kto odpowiada „Trzej muszkieterowie” – i od tamtej pory bardzo chętnie oglądam i czytam wszystko, co ma z tymi lekturami jakikolwiek związek. Na Czarnego hrabiego, historię życia ojca Aleksandra Dumasa, natrafiłam zupełnym przypadkiem, ale jest to kolejna książka, którą bardzo sobie cenię.

Alex Dumas – ojciec mojego ukochanego pisarza – był postacią naprawdę niezwykłą. Stanowił pierwowzór hrabiego Monte Christo i nie dziwi mnie to, biorąc pod uwagę, jak barwne było jego życie. Syn czarnej niewolnicy, którego umiejętności...

Gabriela | 2018-07-20
Na półkach: Przeczytane, Kindle, 2018
Przeczytana: 19 lipca 2018

Dawno już nie czytałam tak dobrej biografii (szczerze mówiąc, nie wiem, czy kiedykolwiek taką czytałam). Autor serwuje nam ogromną ilość szczegółów na temat francuskich kolonii, francuskiej rewolucji oraz kampanii Napoleona. I nie są to tylko suche fakty dotyczące dat, nazwisk i stopni wojskowych. Czytając tę książkę poznajemy również ówczesne obyczaje, sposób myślenia i zmiany społeczne związane z rewolucją. Nic dziwnego, tak bywa w większości biografii. Dlaczego ta jest wyjątkowa? Bo czyta się ją jak powieść przygodową. Po pierwsze dlatego, że bohater miał naprawdę ciekawe życie (jak żywcem wyjęty z jakiegoś eposu), po drugie dzięki umiejętnościom autora, który potrafił budować napięcie. Nigdy bym nie pomyślała, że tak mnie wciągnie biografia francuskiego generała!

Ineska | 2017-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2017

W podróż do przeszłości zaprasza Tom Reiss – amerykański pisarz, dziennikarz i historyk. Droga wiedzie przez Saint Domingue, Paryż i Villers–Cotterets (miejsce narodzin słynnego pisarza), Alpy, cieszącą się niechlubną sławą Wandeę, Italię, Egipt i neapolitańskie więzienie. Reiss nie omija także mniej uczęszczanych szlaków – tych prowadzących do bibliotek, archiwów, muzeów (w jednym organizuje nawet włamanie do sejfu). To w nich znajduje korespondencję, akta policyjne i sądowe oraz nieliczne wycinki prasowe, które to materiały pozwalają mu odnaleźć człowieka, utopionego w morzu Wielkiej Historii.

Genialna biografia Tomasza Aleksandra Dumasa, którego życiorys dostarczył inspiracji do stworzenia postaci Hrabiego Monte Christo i trzech muszkieterów. Generała armii francuskiej, syn markiza de Pailleterie i czarnoskórej niewolnicy Cessette Dumas, ojciec pisarza Aleksandra Dumasa.

W podparyskiej miejscowości, w której urodził się Aleksander Dumas, zmarła nagle kustoszka lokalnego...

dumas | 2016-01-08

Znakomicie napisana książka o Dumasie, który wsławił się podczas bitew toczonych przez republikańską Francję, aby pod koniec życia z trudem wiązać koniec z końcem.

Biorąc pod uwagę historię niewolnictwa aż trudno uwierzyć, że Dumas, mający ciemny kolor skóry, osiągnął tytuł generała w republikańskiej Francji.

Dodatkowo autor bardzo ciekawie opisuje tło zdarzeń. Z ciekawostek można się np. dowiedzieć, że podczas bitew francuscy żołnierze stanowili większe zagrożenie dla swoich oficerów niż dla wroga i wielu z nich (oficerów) ginęło z rąk podwładnych, ponieważ ci mieli inne zdanie.

maradiego | 2015-09-18
Przeczytana: 18 września 2015

Dzieje Francji w tamtym czasie to jeden z moich ulubionych okresów historii. Wszystkim, którzy jak ja, kochaja Francję Hrabiego Monte Christo, Muszkieterów; niezależnie od ich ilości;Królową Margot oraz owe Milady, Kardynałów et consortes: POLECAM. Dorzucę, na zachętę (wiem, że od pewnego czsu, od roku mniej więcej ten aspekt książki dla niektórych może miec znaczenie): piekne opisy Alp i terenów przyległych. Rafał Majka mocno je przybliżył ostatnio.

Henrietta_Weissmann | 2014-11-07
Przeczytana: luty 2014

Bardzo przyzwoita biografia, osadzona w dobrze i szeroko omówionym kontekście historycznym. Jednakże, z jakiś niewytłumaczalnych dla mnie przyczyn nie ujęła mnie, co być może było wynikiem niezdolności mojego organizmu do jej przyswojenia w trakcie lektury (z przyczyn takich jak niestrawność, przemęczenie, Weltschmerz itp.). Dlatego, upatrując mój brak satysfakcji jedynie w przyczynach leżących po mojej stronie, polecam tę książkę, tym bardziej, że temat jest fascynujący.

antek2111 | 2014-05-14

Narracja jak w książce dla dzieci, jak dla mnie naiwna, bez polotu

| 2014-03-15

Drodzy Państwo, oto ukazała się biografia, która może konkurować z książką Domosławskiego w kategorii: atrakcyjność. Atrakcyjna nie jest bo zawiera mnóstwo niby pikantnych szczegółów, które rządni sensacji krytykanci zaprezentują jako zamach na świętość. Atrakcyjna jest dlatego, że czyta się ją z zapartym tchem, niczym wciągający thriller i podczas lektury, czytelnik stara się zrobić wszystko by przeciągnąć w czasie moment zakończenia. Mamy tutaj osiemnastowieczne Karaiby, rewolucyjną Francję i bardzo interesującego mężczyznę, który zasłynął nie tylko dzięki brawurze, ale i dzięki temu, że został ojcem Alexandra Dumasa.

Autor Czarnego Hrabiego, laureat Pulitzera, Tom Reiss nie jest nowicjuszem. Opublikował już Orientalistę, którego szczęśliwie można przeczytać w języku polskim oraz niestety nie wydaną w Polsce książkę Führer-Ex. Powiecie, że to niewiele. Może i niewiele ale zarówno Orientalista jak i pożarty przez mnie Czarny Hrabia, są po prostu świetne. Czyta się tą całkiem...

Ola | 2014-02-26

GENERAŁ ZREHABILITOWANY

Tom Reiss to amerykański pisarz, historyk i dziennikarz, autor książek o charakterze dokumentalnym. W roku 2013 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera za publikację, która właśnie ukazała się na naszym rynku – „Czarny hrabia. Chwała, rewolucja, zdrada i prawdziwy hrabia Monte Christo”. To idealna pozycja dla miłośników historii i przygody, szczególnie dla wielbicieli twórczości Aleksandra Dumasa. Książka jest biografią czarnoskórego generała, który wsławił się podczas rewolucji francuskiej, a dzięki usilnym działaniom wpływowych ludzi popadł w zapomnienie. Podczas lektury czytelnik przekonuje się, że jego losy są mu zupełnie obce, a jednocześnie bliskie i znajome. Książka jest w pewnym sensie wskrzeszeniem legendy. Można doznać wrażenia, że popularne postacie literackie cudownym sposobem zdołały uwolnić się z kart powieści i stanęły przed czytelnikiem w całej swojej zawadiackiej postaci… To niesforny i nieco zagubiony d’Artagnan, który łatwo wpada w tarapaty oraz...

Montgomerry | 2014-01-18
Na półkach: Biografie, Przeczytane, historia