Palamas, Bułgakow, Łosiew. Rozważania o religii, imieniu Bożym, tragedii filozofii, wojnie i prawach człowieka

Seria: Filozofia rosyjska
Wydawnictwo: Scholar
religia
rosmene

Seria książkowa Filozofia Rosyjska (redaktorzy naukowi: Lilianna Kiejzik i Jacek Uglik), pomyślana przy Instytucie Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego, mieści w sobie prace badaczy polskich studiujących myśl rosyjską XIX i XX stulecia. Naukowcy, skupieni wokół internetowego serwisu www.filozofiarosyjska.uz.zgora.pl, upowszechniają omówienia klasycznych dzieł w postaci monografii, opracowań zbiorowych oraz translacji. Zasadniczy cel naszych poczynań sprowadza się do propagowania bogatych w treść idei, zrodzonych w umysłach wschodnich filozofów.

Niniejszy tom jest zbiorem artykułów badaczy zajmujących się problematyką filozofii rosyjskiej. Zawiera omówienie poglądów Sergiusza Bułgakowa na wojnę, rozważania o prawach człowieka, filozofii religii i tragedii filozofii niemieckiej w ujęciu tegoż myśliciela, jego koncepcję imienia Bożego (porównaną do koncepcji Aleksego Łosiewa), polemikę z marksizmem oraz stanowisko etyczne inspirowane neokantyzmem.
Uzupełnieniem tomu jest oryginalny tekst Palamasa o energiach Bożych – Obrona szczegółowa (traktat dogmatyczny napisany w 1341 r.), Bułgakowa Hipostaza i hipostatyczność (scholia do książki „Swiet niewieczernyj”) (datowane na 1924 r.) oraz Łosiewa Dwanaście tez o kulturze antycznej – konspekt wykładu wygłoszonego w Uniwersytecie Moskiewskim (wydany dopiero w 1983 r.).

źródło opisu: www.scholar.com.pl

źródło okładki: www.scholar.com.pl

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!