Niehalo

Okładka książki Niehalo
Ignacy Karpowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2013-06-10
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308051160
Tagi:
literatura polska
Średnia ocen

                6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (63) / 2023 Ingmar Bergman, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Anna S. Dębowska, Olga Drenda, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Agnieszka Jucewicz, Ignacy Karpowicz, Tymoteusz Karpowicz, Barbara Kingsolver, Joanna Kuciel-Frydryszak, Marc Levy, Renata Lis, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Edward Pasewicz, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Mariusz Szczygieł, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk, Małgorzata Żarów
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Ingmar Bergman, Bis...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Białostocki trip



1897 360 182

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
626 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
852
71

Na półkach: , ,

Świetnie napisana książka, w której autor trafnie odmalował współczesną Polskę i zdiagnozował jej bylejakość oraz dążność do uśredniania wszystkiego, co da się uśrednić. Obraz jest śmieszny, ale to molierowski śmiech przez łzy. Czytamy bowiem o polskim systemie edukacji(tak średniej, jak i wyższej), który wypuszcza w świat "identycznie uśrednione barachło". Do łez doprowadził mnie fragment "Hira dla ziomali", w którym Karpowicz wieszczy treści przyszłych podręczników do historii. (Kiedy go czytałam przypominała mi się scenka z życia. Trzymam w rękach książkę o Josefie Mengele. Nagle pada pytanie: "co czytasz?". "Biografię Menegle". W oczach osoby pytającej widzę niezrozumienie. "Lekarz z Auschwitz, który przeprowadzał eksperymenty na więźniach." W odpowiedzi pada: "Nie słyszałam". Dodam, że interlokutorką była absolwentka szacownej krakowskiej uczelni). Okazuje się, że rola uniwersytetów sprowadza się jedynie do mechanicznej i masowej produkcji magistrów. Zaś szczyt aktywności intelektualnej niektórych (oby nie większości) produkujących, przedstawia się następująco: "Pasuje, nie pasuje, kochanieńki, to przecież normalnie wszytko jedno, co ty napiszesz. Ty piszesz, ja skreślam, taka nasza dola. To się nazywa dyskusja merytoryczna o pracy magisterskiej".
Oczywiście obraz, jaki nakreślił Karpowicz, jest nieco przerysowany. Nikt przecież nie powiedział emerytom, że są solą w oku władzy i w zasadzie ich rola powinna sprowadzić się do dobrowolnego marszu do trumien. Nie powiedział jeszcze... Ale na przekór autorowi trwam w nadziei, że nie powie.
Powieść "Niehalo" może być też uznana za obrazoburczą, ponieważ Karpowicz z dużym przymrużeniem oka traktuje mity narodowe i narodowowyzwoleńcze (schodzący z cokołów Piłsudski i Popiełuszko), a także w sposób daleki od ortodoksji odnosi się na Biblii ("Z Księgi Innego Rodzaju").
Dlaczego "Nihalo"? Bo nie tylko z Polską, ale z całą rzeczywistością nie wszystko jest w porządku. Przy czym ważne, aby odróżnić zawartą w powieści fantasmagorię od tego, co jest lub może być rzeczywiste.

Świetnie napisana książka, w której autor trafnie odmalował współczesną Polskę i zdiagnozował jej bylejakość oraz dążność do uśredniania wszystkiego, co da się uśrednić. Obraz jest śmieszny, ale to molierowski śmiech przez łzy. Czytamy bowiem o polskim systemie edukacji(tak średniej, jak i wyższej), który wypuszcza w świat "identycznie uśrednione barachło". Do łez...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    842
  • Chcę przeczytać
    413
  • Posiadam
    212
  • 2014
    15
  • Teraz czytam
    13
  • Literatura polska
    11
  • Chcę w prezencie
    8
  • 2018
    7
  • Ulubione
    7
  • 2013
    5

Cytaty

Więcej
Ignacy Karpowicz Niehalo Zobacz więcej
Ignacy Karpowicz Niehalo Zobacz więcej
Ignacy Karpowicz Niehalo Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także