Lwowskie początki socjologii polskiej

Wydawnictwo: Scholar
socjologia, Lwów
historia
rosmene

W pierwszej połowie XIX wieku we Francji narodziła się nauka o społeczeństwie, nazwana – za sprawą Augusta Comte’a (1798–1857) – socjologią. Z nową dyscypliną zetknął się przebywający wówczas w Paryżu Józef Supiński (1804-1893), który w 1860 roku, mieszkając już we Lwowie, opublikował Myśl ogólną fizjologii powszechnej. Praca ta została uznana za pierwszą polską rozprawę socjologiczną, a jej wydanie za symboliczne narodziny socjologii polskiej.
Lwowski ośrodek socjologiczny z przełomu XIX i XX wieku nie był jeszcze przedmiotem wnikliwych badań. Być może lukę tę w pewnym stopniu wypełni nasza publikacja, ukazująca dokonania polskich badaczy, myślicieli i działaczy społeczno-politycznych w tworzeniu podstaw socjologii polskiej we lwowskim ośrodku uniwersyteckim.
(Ze Wstępu)

źródło opisu: www.scholar.com.pl

źródło okładki: www.scholar.com.pl

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!