Zbrodniarz

Cykl: Will Trent (tom 6) | Seria: Fabryka Sensacji
Wydawnictwo: Buchmann
Criminal
giovanna

Atlantą wstrząsa okropna zbrodnia. Na parkingu w jednej z dzielnic miasta zostaje znalezione zmasakrowane ciało młodej dziewczyny, studentki Georgia Tech. Ta sprawa okazuje się zdumiewająco podobna do morderstw popełnionych trzydzieści lat wcześniej przez pewnego szaleńca, opętanego misją zbawiania upadłych kobiet. Śledztwem kieruje wiceszefowa Biura Śledczego Georgii, Amanda Wagner, której kariera w policji rozpoczęła się właśnie od rozwikłania tajemnicy tamtych zbrodni. Z sobie tylko znanych powodów odsuwa ona od tej sprawy młodego, obiecującego policjanta o nazwisku Will Trent, który po nieszczęśliwym życiu nareszcie spotkał prawdziwą miłość, lekarkę Sarę Linton. Trent spędził dzieciństwo w domu dziecka i dopiero jako dorosły dowiedział się, że jest synem prostytutki, Lucy Bennett, oraz człowieka, który przez ponad rok trzymał ją w niewoli i w końcu zamordował. Jego ojciec spędził za kratkami ostatnie trzydzieści lat i właśnie niedawno opuścił więzienie. Will Trent i Amanda Wagner przypadkiem spotykają się w budynku dawnego sierocińca, choć obydwoje przyszli tam z całkiem innych powodów. Okazuje się, że morderca sprzed trzydziestu lat nie działał sam.

źródło opisu: źródło opisu: http://www.buchmann.com.pl

źródło okładki: źródło opisu: http://www.buchmann.com.pl

AisogHIStory | 2019-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2019

Jest dobrym kryminałem. Po prostu. Tak na jedno przeczytanie, bo nic więcej w nim nie ma.
Postacie są takie sobie, ale to moja pierwsza książka z serii, może w innych jest o nich coś więcej. Akcja rozwija się strasznie powoli, właściwie główna część książki to jakieś przemyślenia i retrospekcje. Dopiero pod koniec zaczyna się coś dziać. Ja nie lubię aż tak powolnego budowania napięcia, ale jeśli ktoś jest fanem, to śmiało. Intryga jest mistrzowska, zbrodnia oryginalna i szukanie mordercy strasznie pogmatwane. Właściwie jestem pewna, że nikt czytający nie jest w stanie w 100% określić kto jest sprawcą.
Autorka też świetnie opisała dzielnice Atlanty i widać, że dokonała wszelkich starań by jak najlepiej opisać pracę w służbie w latach 70.
Niby wszystko super, tylko strasznie się dłużyła. Może gdyby było coś więcej o śledztwie, byłoby lepiej.

Kucharz | 2019-03-17
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 17 marca 2019

Tym razem jestem na nie. Autorka już w poprzednich tomach zdradzała tendencję do lania wody, jednak w "Zbrodniarzu" zdecydowanie przesadziła. Nuda masakryczna. Osadzenie akcji naprzemiennie w przeszłości i teraźniejszości tylko zaszkodziło, przeskoki wybijały z rytmu.
Mam wrażenie, że autorce zabrakło dobrego pomysłu na fabułę, stąd zdecydowała się oprzeć ją na młodości Amandy Wagner i narodzinach Willa Trenta. Szkoda, bo ta aura tajemniczości i niedopowiedzenia względem przeszłości bohatera (zajawiana w poprzednich tomach) zostawiała czytelnikowi pole do własnej kreacji. Tu to pole zostało przez autorkę zabrane.
Podejrzewam, że gdybym od tego tomu zaczął przygodę z twórczością Karin Slaughter, po nic więcej z jej dorobku bym nie sięgnął. A tak, to wiem, że potrafi fajnie pisać, więc jeszcze z Willem planuję kolejne spotkanie.

PS
Opis książki zamieszczony na stronie zdradza zbyt wiele...

Justyna | 2018-12-28
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 11 grudnia 2018

Kolejne spotkanie z tą autorką i jak zawsze sie nie zawiodłam. Książka super napisana przeszłość połączona z teraźniejszością. Czyta się jednym tchem. Polecam wszystkim

SaraSam | 2018-09-01

Pierwsze strony książki nie zapowiadały niczego ciekawego, raczej przeciętną historię, której finał łatwo przewidzieć. Nowym zwyczajem nie odłożyłam książki na półkę (tak nowym zwyczajem, bo mój stary zwyczaj był taki, że jeśli książka mnie nudziła wracała na półkę), więc nowym zwyczajem czytałam dalej i się nie zawiodłam. Pierwsze spotkanie z twórczością Karin Slaugther zaliczam do udanych. A ponieważ Slaugther znaczy rzeź, pisarka nie mogła rozczarować czytelników serwując im ugładzoną papkę. Nie, ona podała krwisty befsztyk.

„Zbrodniarz” przywodzi mi na myśl kryminały Mankela, ale w bardzo, bardzo amerykańskiej oprawie. Autorka nie stroni od brutalnych scen, dosadnych opisów, umiejętnie stopniuje napięcie. Swobodnie porusza się po dwóch płaszczyznach czasowych. Prowadzone są dwa śledztwa w latach '70 XX wieku i trzydzieści lat później. Pisarka śmiało dotyka problemów segregacji rasowej oraz feminizacji policji. Zgłębia proces przemian społecznych, jakie miały miejsce w...

asiuchna | 2018-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2018

Jak dotąd najlepsza z serii

Ella | 2018-07-03
Przeczytana: 2018 rok

Nie wciągnęła

Hana | 2018-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2018

Amanda Wagner nie zawsze była taką wredną babą. Kiedyś była bardzo miła, grzeczna i uległa. Poznajemy proces przemiany tej młodej policjantki pod wpływem zewnętrznych czynników i … czasu. Ona musiała się zmienić, nie miała innego wyjścia. Taki zawód, takie czasy, taki tatuś. Atlanta, Georgia lata 70-ąte, tato glina na stanowisku. Poznajemy też kolejny kawałek historii Willa Trenta. Też dramat. Lekarka Sara Linton zmarginalizowana. I dobrze. Angie też gdzieś w tle i na chwilę. Bardzo dobry tom ze względu na tło obyczajowe. Polecam.

katala | 2018-06-23
Przeczytana: 20 września 2013

Faktycznie trochę trwało zanim go przeczytałam, ale chciałam się skupić, więc książkę czytałam jedynie w domu, w momentach kiedy nikt mi nie przeszkadzał. Kiedy miałam spokojną głowę.
Świetna książka.
Fantastyczna historia przeszła i teraźniejsza, a ich powiązanie mistrzowskie. Dawno nie czytałam nic sensacyjnego, nic z ogólnie zwanej literatury "lekkiej", co tak by mną wstrząsnęło. Widać zaangażowanie autorki, jej pomysł, jej przemyślenia. Nie ma miejsca na zbędne słowa czy opisy. Czytelnik prowadzony jest po wąskiej linii oddzielającej lata 70 od współczesności. Jak dla mnie do samego końca nie było wiadomo co i jak. Zawsze obawiam się takich przeskoków, ale tutaj ich połączenie jest idealnie zgrane. Choć historię dzielą lata z każdą stroną coraz bardziej są połączone, wynikają z siebie, zachodzą.
Przeszłość Amandy.
Narodziny Willa.
Jego ojciec.
Will i kobiety w jego życiu.
Nie umiem pozbyć się wrażenia, że jednak jemu i Sarze nie będzie pisana wspólna przyszłość. Że choć...

Lela83 | 2018-05-16
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 10 maja 2018

Nie jest to mocny kryminał, raczej opowieść kryminalna jeśli jest coś takiego. Kolejna książka z serii, na podobnym poziomie.

martinia | 2018-05-06
Na półkach: Przeczytane, 2018, Audiobook
Przeczytana: 06 maja 2018

Każda kolejna książka z serii Karin Slaughter trzyma poziom, jest pełna napięcia i wciągająca. Jednak w „Zbrodniarzu” czegoś mi brakuje. Mamy toczące się obecnie śledztwo, cofamy się też do lat 70-tych, w końcu poznajemy losy Willa Trenta i Amandy Wagner... jednak nie jest to tak ekscytujące jak oczekiwałam, że będzie.