Zgłosuj na książki roku 2017
Gdańsk, przewodnik
Agnieczka

Gdańsk ma dwa oblicza. Jedno to ogromny zespół pięknych budowli: mury, baszty, wieże, ozdobne kamieniczki, dumne ratusze i potężne kościoły kryjące wewnątrz cenne dzieła sztuki. To żywy, prężny, prawidłowo działający organizm miejski z portem, zakładami produkcyjnymi, uczelniami i tysiącami ludzi spieszących do pracy po ulicach starych i nowych dzielnic. Drugie oblicze ukazuje się, kiedy zaczynamy szperać po dawnych księgarniach i dokumentach. Wyłania się z nich przeszłość – ciekawa, barwna i skomplikowana, w której nie ma nic, czego byśmy się musieli wstydzić lub obawiać. Okazuje się, że współczesne instytucje i urządzenia sięgają początkami daleko wstecz, że nasza działalność jest kontynuacją prastarego ciągu rozwojowego, że to wszystko, co go próbowało hamować, było tylko epizodem, nawet jeżeli niosło zagładę.
Większość dotychczasowych przewodników po Gdańsku zajmuje się głównie jego pierwszym obliczem. Zadaniem naszego albumu jest także uchylenie rąbka zasłony okrywającej to drugie. Poznać przeszłość, aby lepiej zrozumieć dzień dzisiejszy, oto nasza dewiza.

źródło opisu: Oficyna Pomorska, 2003

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Lady_B | 2015-07-28

przeczytane dawno temu. Dużo błędów

mike8619 | 2016-03-23
Przeczytana: 19 stycznia 2000