O pocieszeniach, jakie daje filozofia

Tłumaczenie: Paweł Piasecki
Wydawnictwo: Czuły Barbarzyńca
The Consolations of Philosophy
filozofia i etyka
martyna

Książka "O pocieszeniach, jakie daje filozofia" opiera się na kuszącym założeniu, że wielcy filozofowie mogą być nam realnie pomocni w trudach i smutkach codziennego życia. Alain de Botton zachęca do niekonwencjonalnego spojrzenia na dzieła sześciu wybitnych myślicieli warto samemu sprawdzić, czy Montaigne pocieszy w obliczu ułomności, Epikur wesprze w ubóstwie, a Schopenhauer pomoże zmierzyć się z miłosnym zawodem.

źródło opisu: czuly.pl

źródło okładki: Czuły Barbarzyńca Press 2011

Abdita | 2014-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Z trzech przeczytanych przeze mnie książek tego autora niewątpliwie najsłabsza pozycja. Niestety nie widać tu lekkiego, wciągającego stylu anglojęzycznych eseistów. Może po prostu formuła się trochę wyczerpała i kolejne pozycje pisane są już na siłę i taśmowo?
Spotkanie z de Bottonem warto zacząć moim zdaniem od Architektury szczęścia albo Sztuki podróżowania, żeby wiedzieć na co go naprawdę stać.

zijuantanejo | 2015-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2015

W czasach niełatwych jak nasze, dodatkowo wzmagających potrzebę pocieszenia książka De Bottona jest pewnego rodzaju ulgą. Nie męczy mózgu intelektualizmem, mówi jasno i klarownie, używa żartu. Mogłaby się znaleźć w poszerzonym kanonie szkolnych lektur.
Ps. Polecam wszystkim "od bólu" inżynierom co w filozofii widzą czczą gadaninę i przeżytek.

dzika_stokrotka | 2017-08-24
bloodrunsdry | 2017-07-23