Iluminacja obiektów

Okładka książki Iluminacja obiektów
Wojciech Żagan Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej technika
222 str. 3 godz. 42 min.
Kategoria:
technika
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
222
Czas czytania
3 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
8372073600
Tagi:
oświetlenie iluminacja elektrotechnika
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
331
303

Na półkach: ,

Pojęcie iluminacji obiektów w języku techniki świetlnej występuje od dość dawna, a działania iluminacyjne podejmowane były już w starożytnym Rzymie, jednak w ostatnich latach zainteresowanie iluminacją przeżywa swój renesans. Powodem jest głównie postęp, jaki dokonał się w zakresie źródeł światła. Stały się one wielokrotnie bardziej ekonomiczne, trwałe, ale również wyraźnie poprawiły się ich cechy spektralne: rozkład widmowy i oddawanie barwy. Iluminowanie dużych obiektów architektonicznych 30 lat temu wymagało dostarczenia mocy elektrycznej na poziomie 100-200 kW, obecnie potrzeba do realizacji projektu iluminacji jedynie 20-30 kW. Większe zainteresowanie iluminacją jest także wynikiem wzrostu kultury technicznego światła, zrozumienia jego roli w zakresie bezpieczeństwa, estetyki i zdrowia.

Od razu warto zaznaczyć, że książka jest trudna. Pomimo tego, że jest obficie ilustrowana wszelakimi fotografiami najróżniejszych zabytków, fragmentów budowli czy nawet zwykłych drzew w parkach oświetlanych nocą, a liczba wzorów fizycznych i aparatu matematycznego została ograniczona do podstawowego minimum, to nawet po tych wszystkich zabiegach osoby bez stosownego przygotowania będą miały trudności z przebrnięciem przez większość treści.
Niby nie jest to podręcznik akademicki, tylko bardziej przewodnik po iluminacji (oświetlaniu) w formie albumu, ale jednak autor mocno podpiera się pojęciami i wielkościami technicznymi, co tylko dowodzi, że nawet taka - wydawało by się prosta dziedzina - wymaga stosowania wielu współczynników, znajomości kątów przestrzennych, metod regulacji padania strumieni świetlnych oraz mnóstwa innych reguł (spójności obrazu, uporządkowania obrazu iluminowanego obiektu, ukrywania widoku opraw oświetleniowych, wzmacniania efektu okrągłości obiektu, akcentowania krawędzi ścian prostopadłych, wzmacniania głębi i wysokości etc.).

Okazuje się, że iluminacja obiektów to pewien rodzaj sztuki, czego dowodzą nocne sposoby oświetlania takich obiektów jak Pałac Staszica, Pałac Prezydencki, gmachy Teatru Wielkiego, Politechniki Warszawskiej, Collegium Novum UJ w Krakowie i wiele, wiele innych. Trzeba mieć na uwadze fakt, że autor mocno trzyma się znaczenia pojęcia "eksponowanie", czyli po pierwsze działanie wzmacniające wrażenia estetyczne, a po drugie działanie zmierzające w kierunku poprawy bezpieczeństwa obiektu poprzez oświetlenie. Efekty obu tych działań, niejako na pograniczu techniki i artyzmu, potrafią zadziwić, zaskoczyć, ale przede wszystkim ukazać nam to co dobrze znamy w zupełnie innym świetle (dosłownie i w przenośni). Warto sięgnąć po "Iluminację obiektów" choćby tylko dla przepięknych i niesamowicie klimatycznych zdjęć, nawet jeżeli cała metodyka działania wyda nam się czarną magią.

Pojęcie iluminacji obiektów w języku techniki świetlnej występuje od dość dawna, a działania iluminacyjne podejmowane były już w starożytnym Rzymie, jednak w ostatnich latach zainteresowanie iluminacją przeżywa swój renesans. Powodem jest głównie postęp, jaki dokonał się w zakresie źródeł światła. Stały się one wielokrotnie bardziej ekonomiczne, trwałe, ale również wyraźnie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3
  • Nauka, inżynieria, technologia
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Iluminacja obiektów


Podobne książki

Przeczytaj także