Anatomia słabości

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
Varant

Całą historię polskiej polityki po 1989 roku Ludwik Dorn oparł na schemacie walki Trzeciej RP z Czwartą. Gdzie III RP symbolizuje państwo słabe, niezdolne do realizacji dużych projektów, zaś IV RP jest próbą jego naprawy. Kto jednak uzna, że walka z III RP polega na walce z postkomunistycznym układem, bardzo się pomyli. Tak przedstawiono tę ideę w bieżącej walce politycznej. Jednak prawdziwa intencja była inna. Dość powiedzieć, że za największego wroga III R, dużo groźniejszego od Jarosława Kaczyńskiego, uważa Dorn premiera Leszka Millera. Jedynego polityka w dwudziestoleciu, który nie tylko chciał wyrwać państwo ze stanu bezsiły, ale stoczył o to wielką polityczną wojnę. W tej brawuro opowiedzianej historii potrzebę skutecznego państwa widziało zaledwie trzech polityków: Kaczyński, Michnik i Miller. A samą ideę IV RPO zrozumiało jeszcze tylko dwóch - Kwaśniewski i Tusk. Ale uznali, że budowa silnego państwa przekracza możliwości polskiej polityki.

źródło opisu: Okładka książki

źródło okładki: http://www.czerwoneiczarne.pl/

Funny Player | 2017-04-22
Przeczytana: kwiecień 2017

„Anatomia słabości”, czyli historia polityczna III RP w jednym wywiadzie.
Ludwik Dorn w tej lekturze przybliża nam kuluary polityki III RP oraz własne spostrzeżenia na tematy polityczne i społeczne (autorskie diagnozy, biogramy psychologiczne niektórych podmiotów życia publicznego etc.), a do tego po mistrzowsku wykazuje różnice między poszczególnymi obozami politycznymi.
Jest to lektura przyjemna, a do tego dobrze napisana - Ludwik Dorn ma zadatki na prozaika, jego składnia jest na wysokim poziomie, a język dość komunikatywny (jest typowym gawędziarzem, a jednocześnie ma w sobie coś z poety). Swój wywód opiera o własne spostrzeżenia, a własne spostrzeżenia argumentuje odwołując się nierzadko do literatury czy historii - bardzo uatrakcyjnia to tekst w odbiorze.
Zdążyłem już zalać te beczkę miodem do pełna, to teraz pora na zasłużoną łyżkę dziegciu - rozdziały poświęcone pierwszym dwóm rządom PiS-u są miałkie, faktycznie Autor zauważa błędy organu decyzyjnego partii, a później...

borek123 | 2018-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

Ludwik Dorn pozuje na jasnowidza który bezbłędnie przewidział bieg wypadków i ujawnia swoje proroctwo... oczywiście już po tym jak wszystko się spełniło.

Dla mnie ciekawe było jak książka pokazuje sposób myślenia polityka i jak można to opisać jego własnymi słowami: inni "kradną", a ja tylko "biorę co mi się należy bo wszyscy tak robią". Specyficzny sposób myślenia który odbiega od "zwykłych" standardów moralnych i nie jest to opinia tylko na temat Ludwika Dorna, ale na temat wszystkich ludzi którzy odnajdują się i osiągają sukcesy w polityce.

Dodatkowo zdziwiło mnie, że osoba która przez dekady funkcjonowała w polityce widzi świat wyłącznie jako spór polityków i różnych koterii. Te przepychanki, świństwa, upadki i wzloty stanowią cały wszechświat dla polityka. Nie ma to związku z życiem, a władza jest celem samym w sobie. Marzenie o "silnym ośrodku władzy" który uleczy zepsuty świat III RP i zaprowadzi kraj "do świetlanej przyszłości"... Bajanie o potędze i "naprawie...

Marcin | 2014-08-14

Najciekawsza z trylogii Krasowskiego. Nie przepadam za Dornem, ale trzeba przyznać, że jego analiza (mimo, że nie ze wszystkimi diagnozami się zgadzam) jest najbardziej racjonalna i zakorzeniona w rzeczywistości.

Zeratul | 2015-01-04
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Cykl trzech wywiadów-rzek Krasowskiego (Miller-Dorn-Rokita) czyta się naprawdę nieźle - ze szczególnym uwzględnieniem Millera i Dorna (Rokitę jak zwykle Niemcy biją, ale też coś tam wnosi ;) ).
Sam pomysł ukazania tej samej historii (III RP) z trzech różnych perspektyw okazał się wg mnie strzałem w dziesiątkę - można się sporo dowiedzieć/przypomnieć sobie, a jednocześnie przedstawiona wizja jest w miarę obiektywna - bo widziana z różnych stron sceny politycznej.

habowski | 2016-01-03

Imponująca erudycja, ciekawe diagnozy, interesujące rysy osobowościowe polityków, z którymi były wicepremier zetknął się w takcie uprawiania polityki po roku 1989, a przede wszystkim - bardzo racjonalnie opisany obraz państwa polskiego, z którym zmierzyć się przyszło Ludwikowi Dornowi wraz z jego partią w 2005, nakreślony jako języczek u wagi do obrazu, który wynika z narracji Jarosława Kaczyńskiego.

ŻuŻu | 2016-04-25
Przeczytana: 12 maja 2016

Ciekawe, ale czy prawdziwe?

Rino | 2018-02-24
Przeczytana: styczeń 2018