Piotr I, August II i Rzeczpospolita. 1697–1706

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Arcana Historii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Arcana
historia
Damian

Autor przedstawia koncepcje polityki cara Piotra wobec Polski i początek ich realizacji. Analizuje, jak tworzyły się polityczne pryncypia i metody, którymi posługiwała się Rosja w dziele podporządkowania Rzeczypospolitej w ciągu wieku XVIII. Kwestie te starano się ukazać na szerszym tle, by przedstawić miejsce Rzeczypospolitej w ogólnej polityce Rosji, uwzględniając także aspekt militarny - ważki zwłaszcza w latach konfliktu ze Szwecją Karola XII (wielkiej wojny północnej). Dlatego podstawę badań stanowią źródła rosyjskie. Ksiązka w wielu miejscach rewiduje dotychczasowe spojrzenie na politykę cara Piotra I Wielkiego, a także na postępowanie jego głównego partnera w Rzeczypospolitej, króla Augusta II Mocnego.

"Dzięki bardzo szerokiej kwerendzie źródłowej i przenikliwej analizie, dzięki wysokim walorom warsztatu naukowego Jacka Burdowicza-Nowickiego otrzymaliśmy tekst ważny, opisujący kluczowy dla losów Rzeczypospolitej moment - stopniowego podporządkowania jej rosyjskiej hegemonii. Praca napisana jest stylem precyzyjnym i klarownym - słowem jest to książka znakomita pod każdym względem. Sytuuję ją w rzędzie najlepszych prac, jakimi poszczycić się może polska historiografia." (prof. Zofia Zielińska)

"Zajmując się od ćwierćwiecza dziejami stosunków polsko-rosyjskich, bardzo rzadko miałem okazję spotkać się z nowymi spojrzeniami na tę tematykę, które miałyby tak wielką wartość badawczą. Monografia Jacka Burdowicza-Nowickiego po mistrzowsku wprowadza w genezę dominacji Imperium nad Rzeczpospolitą. Bez tej pracy żaden badacz historii politycznej Europy Wschodniej w XVIII wieku (a może nawet nie tylko) nie będzie mógł się obejść." (prof. Andrzej Nowak)

źródło opisu: wydawca

źródło okładki: wydawca