rozwiń zwiń

Brzechwa nie dla dzieci

Okładka książki Brzechwa nie dla dzieci
Mariusz Urbanek Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry biografia, autobiografia, pamiętnik
342 str. 5 godz. 42 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
2013-05-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-05-01
Liczba stron:
342
Czas czytania
5 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324403110
Tagi:
Brzechwa Jan biografia pisarz poeta dwudziestolecie międzywojenne
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Brzechwa (nie)znany



1414 108 128

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
295 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3138
1426

Na półkach: , ,

Mało kto wie (i ja również zaliczałam się do kręgu osób niedoinformowanych w tym względzie), że zanim Jan Brzechwa został bajkopisarzem, pisał „poważne poezje” oraz praktykował wszelkiego rodzaju twórczość dla dorosłych. Marzył o tym, by być prawdziwym poetą, jak jego kuzyn, Bolesław Leśmian. Bajki dla dzieci przyszły dopiero gdy miał 40 lat. Poetą był jednak niedocenianym, sam również cierpiał na swojego rodzaju „kompleks niższości”, uważając, że twórczość dla dzieci, z której głównie zasłynął i z którą go głównie kojarzono, to literatura „drugiego sortu”. W dodatku często mylono Brzechwę z innym sławnym autorem wierszy dla dzieci – Julianem Tuwimem, zaś w okresie głębokiego stalinizmu nie chciano mu nawet drukować owych wierszyków, zarzucając, że są niepedagogiczne i pokazują Polaków w złym świetle. Poza tym był również Brzechwa świetnym prawnikiem, specjalistą od prawa autorskiego, założycielem ZAIKSu.

Biografia Brzechwy pióra Mariusza Urbanka dostarcza nam wielu faktów z życia tego pisarza, podanych przystępnym językiem. Odniosłam jednak wrażenie, cała biografia zanadto koncentruje się na życiu zawodowym Brzechwy – o tym jak wyglądało jego życie prywatne, jakim był człowiekiem wiadomo bardzo niewiele (i trudno o tym wnioskować nawet z kontekstu), poza tym, że był kobieciarzem… Poza tym autor za bardzo skupił się na powojennym okresie życia Brzechwy, zwłaszcza zaś maglowaniu kwestii jego współpracy z władzami komunistycznymi. Wychwalał bowiem Brzechwa wspaniały nowy ustrój, piętnował tych, którzy do kraju nie chcieli wracać po wojnie, by go odbudowywać. Urbanek nie ocenia tego, nie potępia, wysuwa raczej tezę, że było to spowodowane bardziej konformizmem pisarza – chęcią zapewnienia sobie po prostu życia na przyzwoitym poziomie, niż faktycznym zaangażowaniem na rzecz systemu.

Zatem próbę przedstawienia życia jednego z najlepszych pisarzy dla dzieci uważam za ciekawą z uwagi na opisanie mało znanej postaci, cieszy mnie również, że jest to biografia obiektywna i wyważona, ale mimo wszystko mnie usatysfakcjonowała tylko połowicznie.

Mało kto wie (i ja również zaliczałam się do kręgu osób niedoinformowanych w tym względzie), że zanim Jan Brzechwa został bajkopisarzem, pisał „poważne poezje” oraz praktykował wszelkiego rodzaju twórczość dla dorosłych. Marzył o tym, by być prawdziwym poetą, jak jego kuzyn, Bolesław Leśmian. Bajki dla dzieci przyszły dopiero gdy miał 40 lat. Poetą był jednak niedocenianym,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    432
  • Przeczytane
    424
  • Posiadam
    117
  • Biografie
    18
  • Teraz czytam
    15
  • 2014
    14
  • Ebooki
    9
  • E-book
    7
  • 2023
    6
  • 2019
    6

Cytaty

Więcej
Mariusz Urbanek Brzechwa nie dla dzieci Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także