Βίος και πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά
grecja, kreta, grek zorba, wolność, audio,

Jerzy Zelnik czyta powieść Nikosa Kazantzakisa "Grek Zorba". Nagranie w formacie mp3, wg adaptacji Polskiego Radia. Nikos Kazantzakis, jeśli poznamy historię jego życia (a zwłaszcza podróży), zdaje się być pierwowzorem bohatera swojej najpopularniejszej powieści. Zorba wiódł kiedyś normalne, stateczne życie. Pewnego dnia znudziło mu się i wyruszył w świat. Szedł przed siebie, poznawał nowych...

Jerzy Zelnik czyta powieść Nikosa Kazantzakisa "Grek Zorba".
Nagranie w formacie mp3, wg adaptacji Polskiego Radia.
Nikos Kazantzakis, jeśli poznamy historię jego życia (a zwłaszcza podróży), zdaje się być pierwowzorem bohatera swojej najpopularniejszej powieści. Zorba wiódł kiedyś normalne, stateczne życie. Pewnego dnia znudziło mu się i wyruszył w świat. Szedł przed siebie, poznawał nowych ludzi, pracował, gdzie popadnie. Podejmował decyzje pod wpływem chwili, zgodnie ze swoim instynktem i przeczuciem. Żył jak wolny ptak, kiedy akurat niczym konkretnym się nie zajmował, zdejmował beret, grał na swoim santuri, śpiewał zbójeckie pieśni. W kwestii wykształcenia też miał ciekawe poglądy – książkom nie dowierzał. Ciekawe, bo na swej drodze spotyka pewnego dnia swojego przyszłego pracodawcę – narratora tej powieści. Człowieka doświadczonego i zaczytanego w książkach, teoretyka. Wyruszają w podróż, aby zetknąć się z materią życia i bałkańskich realiów. Piękno natury, śpiew, taniec, radość życia, dobra kuchnia i miłość – to bałkański świat. „Grek Zorba” to najsłynniejsza powieść dramaturga i poety greckiego Kazantzakisa. Znana jest na całym świecie m.in. dzięki adaptacji filmowej Michaela Cacoyannisa z Anthonym Quinnem w roli głównej (1965) oraz muzyce towarzyszącej obrazowi filmowemu. W naszym wydaniu przeczytał ją Jerzy Zelnik. W książeczce, do której dołączona jest płyta, umieściliśmy zapis zawodowej drogi aktora oraz zdjęcia z filmów i sztuk, w których występował, m.in. „Faraon”, „Dzieje grzechu”, „Makbet”.

Czas nagrania: 12 godz. 22 min.

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl/

źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl/

almos | 2013-10-21
Przeczytana: 2011 rok

Audiobook wspaniale czytany przez Jerzego Zelnika, z jego zmęczonym, niepewnym głosem świetnie oddającym stan duszy narratora, niepewnego siebie intelektualisty, rozdzielającego włos na czworo, który jest przeciwieństwem drugiego bohatera – Zorby, po prostu króla życia. To magiczna opowieść o miłości, życiu, śmierci, i odwiecznym optymizmie który pozwala nam się podnosić po najcięższych ciosach od losu. Ważne, że dzieje się w scenerii śródziemnomorskiej, z jej wspaniałą przyrodą, słońcem, kultem radości życia ale też odwiecznymi tradycjami które mogą być bardzo niszczycielskie. Jedyny mały zarzut: trochę za dużo tam takiego taniego filozofowania, w stylu `jak żyć’ ale i tak jest to dzieło, powiedziałbym, oczyszczające.

LadyBlackCat | 2017-04-23

Zorba nazywany jest niekiedy przez miłośników tej książki mędrcem. Jest to dosyć żałosne. Głównym punktem jego zainteresowania były kobiety i gdy któraś była w jego zasięgu, przystępował do uwodzenia. Doradzał też swojemu kompanowi w tym zakresie. Jego rozmyślania życiowe skupiały się właśnie na tym, rozważał np. czy kobieta pochodzi od Boga i skłaniał się ku tezie, że raczej nie, że nie tylko stoi ona niżej od mężczyzny, ale że w ogóle jest przedstawicielką jakiejś innej kasty. Nie ograniczał się oczywiście tylko do rozmyślań, nie żył w abstynencji płciowej. Jego szef, dotychczas siedzący w książkach i bez większego doświadczenia życiowego, zafascynował się tymi „mądrościami” i słuchał ich z zapartym tchem. Literatura zaczęła wydawać mu się miałka i niewarta uwagi. Pod wpływem Zorby jego dotychczasowy światopogląd runął jak domek z kart. Godny uwagi i słuchania był tylko Zorba. A Zorba usiłował znaleźć dla swojego szefa kobietę, bez niej bowiem szczęście nie jest możliwe....

lila2103 | 2014-08-14
Na półkach: Literatura pozostała
Przeczytana: 2014 rok

Książkę przeczytałam lat temu...nie pamiętam ?!Potem był film i Anthony Quinn, który na zawsze w mojej pamięci zostanie Grekiem ,mimo iż był Meksykaninem, a teraz audiobook.Dobrze przeczytany przez Jerzego Zelnika , wpisał sie w mój nastrój.Boże, spotkać takiego Zorbę , który tak rozumie kobiety!Tak, ale to u niego nadeszło z wiekiem.Młody Zorba, podejrzewam, był tak samo okrutny jak okrutna jest młodość w stosunku do starości.W książce Zorba zbliża sie do siedemdziesiątki, wiele przeżył, dostał po łbie , wie że czarne to niekoniecznie czarne raczej szare, a białe to jest przybrudzone.I ta swoista środziemnomorska filozofia"...jaka piękna katastrofa...".Mieć takie podejście do katastrof życiowych, jeszcze do tego nie doszłam.

Abee | 2015-04-11
Na półkach: Grecja i jej wyspy
Przeczytana: 11 kwietnia 2015

Europejski intelektualista spotyka macedońskiego awanturnika, "człowieka prawdziwego/pierwotnego" i zostaje zauroczony. Podstarzały Sindbad Żeglarz staje się mentorem, a z czasem muzą wrażliwego introwertyka. Pan Zelnik i jego wyważona interpretacja pozwala strawić niektóre wstawki filozoficzne. Seksisowskie teksty Zorby zdecydowanie rażą w dzisiejszym świecie. Spodziewałam się czegoś ponadczasowego. Zorba mnie zawiódł.

fat_ape | 2017-03-30
Urszula | 2016-07-07