Kraków za Łoktka: Powieść historyczna

Okładka książki Kraków za Łoktka: Powieść historyczna Józef Ignacy Kraszewski
Okładka książki Kraków za Łoktka: Powieść historyczna
Józef Ignacy Kraszewski Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Cykl: Dzieje Polski (tom 12) powieść historyczna
powieść historyczna
Dzieje Polski (tom 12)
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1959-01-01
1959-01-01
Władysław I Łokietek Wacław II Jan Muskata Albert (wójt)

Kolejny już, dwunasty tom z cyklu "Dzieje Polski" opowiada o umocnieniu się u władzy przyszłego króla Polski Władysława Łokietka i jego problemów z niemieckimi mieszczanami w ówczesnym Krakowie.

Główną oś fabularną powieści stanowią losy Marcika Suły, rycerza spod Krakowa, który z księciem związał się w czasach, gdy inni się od niego odwracali. Wiedza, umiejętności i znajomości krakowskie pozwalają mu mieć duży wpływ na wydarzenia, wokół których urosła legenda związana z frazą: "soczewica, koło, miele młyn". Dość ważna rolę odgrywają wdzięki pewnej Grety, w której nie potrafi "odkochać się" Suła...
Polecam

A mnie lektura tej książki wynudziła strasznie. Szatampowość, przewidywalność... Ale przebrnąłem.

Kolejna książka z cyklu historii Polski. Okres dochodzenia do władzy i panowania Łokietka to jeden z najciekawszych okresów budowania państwowości polskiej. Wygnanie, walka, porażki i zwycięstwa, życie miasta i mechanizmy władzy. Dobrze się czyta, jak to Kraszewskiego. Wspaniałe opisy i sporo prawdy historycznej opartej na kronikach.

Powieść z czasów Władysław Łokietka. Opisana jest w niej walka księcia o koronę królewską, oraz niechęć możnych w stosunku do władcy

Biblioteki zamknięte, więc trzeba sięgnąć na zakurzone półki w meblościance. Książkę wręcz pochłonąłem w 2 dni. Już wielokrotnie pisano, że jest to oznaka dobrej książki i mogę potwierdzić : dobra. Jeśli u babci w meblościance znajdziesz Kraszewskiego - spróbuj.

W mojej ocenie jedna z lepszych pozycji w katalogu powieści historycznych J.I. Kraszewskiego. Niezwykle barwny opis średniowiecznego Krakowa. Autor bardzo realistycznie odmalowuje architekturę rozbudowującego się miasta, jego klimat ale także ukazuje szeroki przekrój społeczeństwa (rządzący zamkiem Czesi, kupcy Niemieccy i Polscy, Żydzi, ziemianie, kler). Cała powieść osnuta jest na motywach walki Władysława Łokietka o odzyskanie władzy po powrocie z wygnania i zjednoczenia dzielnic. Dodatkowym atutem powieści jest wątek romantyczny sprawiający że książkę czyta się lekko i przyjemnie. Czasem autor prowadzi narracje w swój specyficzny sposób znajomy z powieści obyczajowych, ale w żadnym wypadku nie jest to rażące a wręcz przeciwnie dodaje uroku i swoistego pierwiastka jaki często towarzyszy dziełom J.I. Kraszewskiego.

Książka rozpoczyna się gdy w zagrodzie Zbyszka Suły pojawia się jego dawny pan książę Władysław Łokietek. Jest ścigany, ale zbiera wojska żeby przejąć panowanie nad Krakowem i dzielnicami. Ubogi, bez wsparcia i nie poddaje się, od Zbyszka dostaje syna Marcika. Książka jest napisana żywo, lekko. Czyta się szybko. Sceny knowań mieszczan prawie jak u szpiegów :). Pięknie odmalowane miasto z uliczkami i średniowiecznym kolorytem do tego wątek miłosny jak przyprawa tzn nie za dużo:). Czytałam książki tego autora i ta według mnie jest najlepsza.

• Powieść historyczna
  • Historyczne