rozwiń zwiń

Pasja życia

Okładka książki Pasja życia
Irving Stone Wydawnictwo: Książka i Wiedza Ekranizacje: Pasja życia (1956) literatura piękna
434 str. 7 godz. 14 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Lust for Life
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1952-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1952-01-01
Liczba stron:
434
Czas czytania
7 godz. 14 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Wanda Kragen
Ekranizacje:
Pasja życia (1956)
Tagi:
Van Gogh biografia
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
96
53

Na półkach:

Vincent van Gogh - jeden z największych światowych malarzy. I jego najsłynniejsze "Słoneczniki", znane wszystkim. Wiedza o jego życiu i twórczości jest najczęściej skrótowa, encyklopedyczna. Autor czerpał informacje o życiu Vincenta przede wszystkim z zachowanych listów, ale nie tylko. Przedstawił nam go jako postać o pięknej duszy, tragiczną, cierpiąca, niezrozumiałą, uparcie podążającą za wybranymi ideałami, szukającą szczęścia i spełnienia.
Pragnieniem ojca było, aby syn poszedł w jego ślady i został pastorem. Podtrzymałby rodzinną tradycję, a jednocześnie cieszyłby się powszechnym szacunkiem, miałby zapewnioną stabilizację finansową. Vincent uległ namowom. Rozpoczął studia. Nauka teologii okazała się jednak na tyle trudna, że poświęcał na nią 20 godzin na dobę. Wyczerpany fizycznie, strofowany przez wykładowców za brak spodziewanych wyników, przerwał edukację. Nie wiedział, co tak naprawdę chce robić w życiu. W podświadomości czuł, że tylko sztuka może dać mu szczęście. Próbował wytłumaczyć to domownikom, ale okrzyknięty nierobem i niedojdą, opuścił rodzinny dom. Jedynym przyjacielem, powiernikiem i mecenasem, który do końca życia nie zwątpił w talent Vincenta, był jego brat Theo, pracownik paryskiej galerii. Van Gogh nigdy wcześniej nie uczył się rysunku. Za pieniądze otrzymywane od Thea kupował potrzebne materiały i czerpał wzory z dzieł uznanych przez świat malarzy. Zaczynał od stawiania zwykłych kresek. Odrzucał szkołę malarstwa holenderskiego, gdzie wszystko był bardzo dokładne, "ugrzecznione", spełniające czyjeś wymagania, ale i przynoszące większe lub mniejsze profity. Urzekała go przyroda, krajobrazy, pojedyncze drzewo. Szukał barw, by oddać piękno natury zmieniającej się tak szybko. Szukał siebie. Przebywał w różnych miejscach Europy. Zaprzyjaźniał się z prostymi, bardzo ubogimi ludźmi. Czynnie uczestniczył w ich życiu - mieszkał w najuboższych chatach, spał na klepiskach, gotowane ziemniaki często były wymarzonym rarytasem. Płakał nad ludzką niedolą, pracą ponad siły powodującą wyniszczenie, choroby, śmierć. Aby poznać niezwykle niebezpieczną pracę w kopalni, zjechał pod ziemię. Składał wizyty pracodawcom. Prosił o szanowanie ludzkiej godności - bezowocnie. I malował. Portretował wieśniaków i robotników takich, jakimi byli - brudnych, zabiedzonych, podczas codziennych prac. Malował rzeczywistość. Czy to mogło przynieść mu uznanie wielkich "kolegów po fachu"? Oczywiście nie! Gardzili nim i wyśmiewali. Dla nich był nikim. Theo oszukiwał - przysyłał pieniądze, niby ze sprzedaży prac Vincenta, żadnego obrazu jednak nie udało mu się sprzedać. Żadnego też nie wyrzucił. Wreszcie długo oczekiwana możliwość wyjazdu do Paryża. Paryż! Marzenie artystów! Spotkania z najsłynniejszymi, długie rozmowy, alkohol- prawdziwe życie bohemy. I jakiż podziw dla powstającego nowego nurtu, odrzucanego, chowanego głęboko, wywołującego skandal - impresjonizmu. To było to, do czego Vincent zawsze dążył, co chciał, a nie umiał uzyskać. Gogh znów wpadł w wir pracy ponad siły. Organizm szybko zareagował - cierpiącego na omamy, halucynacje i utraty świadomości umieszczono na pewien czas w zakładzie dla psychicznie chorych. Został podleczony, lecz do pełnej sprawności nie wrócił nigdy. W chwili rozpaczy, zrezygnowany i przegrany, popełnił samobójstwo.
Nie miał też szczęścia w miłości.Nigdy nie założył własnej rodziny. Przez pewien czas był związany z kobietą, prostytutką, która m.in. w taki sposób zarabiała na życie. Opiekował się nią, jej dzieci traktował, jak swoje własne, za pieniądze od Thea zapewnił im wspólny dom. Został wykorzystany i zostawiony samemu sobie.
Niedługo po śmierci Vincenta umarł jego ukochany Theo. Pochowano ich na tym samym cmentarzu. Są obok siebie, tak jak przez całe życie.
"Słoneczniki". Piękne, kojące, zachwycające. Stworzone przez ubogiego malarza, który walczył do końca.

Vincent van Gogh - jeden z największych światowych malarzy. I jego najsłynniejsze "Słoneczniki", znane wszystkim. Wiedza o jego życiu i twórczości jest najczęściej skrótowa, encyklopedyczna. Autor czerpał informacje o życiu Vincenta przede wszystkim z zachowanych listów, ale nie tylko. Przedstawił nam go jako postać o pięknej duszy, tragiczną, cierpiąca, niezrozumiałą,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3 714
  • Chcę przeczytać
    2 051
  • Posiadam
    837
  • Ulubione
    284
  • Teraz czytam
    102
  • Biografie
    56
  • Chcę w prezencie
    39
  • Sztuka
    31
  • 2018
    24
  • Literatura amerykańska
    23

Cytaty

Więcej
Irving Stone Pasja życia Zobacz więcej
Irving Stone Pasja życia Zobacz więcej
Irving Stone Pasja życia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także