geokuba

Relacje osób, które przeżyły pacyfikację wsi Sochy (gmina Zwierzyniec, powiat zamojski) przez Niemców podczas II wojny światowej. Zabijano wszystkich, bez względu na wiek i płeć, także kobiety, dzieci i starców. Zginęło 194 mieszkańców. Ocalało kilkanaście osób.

Zebrał, opracował i wstępem opatrzył Władysław Sitkowski.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

geokuba | 2015-02-17
Przeczytana: 16 lutego 2015

Niepozorna książeczka, 96 stron, wydana przez pasjonatów dzięki urzędowi gminy i innym lokalnym sponsorom.
Dająca po głowie tak, że ciężko się otrząsnąć. Siła jej wyrazu jest powalająca. Czyste, surowe, spisane swoją ręką, wyrażone ich wrażliwością wspomnienia ludzi, ludzi prostych – rolników, którzy przeżyli koszmar pacyfikacji wsi Sochy koło Zwierzyńca na Zamojszczyźnie.
Niewielka wieś w moich stronach, nie rzadko przez nią przejeżdżam. Położona miedzy dwoma polnymi wzgórzami. 1 czerwca 1943 r. o świcie Niemcy schodząc z tych wzgórz, rozstawieni co 30 m, pociskami zapalającymi wywołali pożar wsi, a do ludzi uciekających w pole, nieważne czy to były kobiety, czy dzieci, chowających się w zbożach, strzelali jak do kaczek. Potem dzieła zniszczenia dopełnił nalot samolotowy. Zginęło blisko 200 osób, w tym 45 dzieci. Kilkanaście ocalało.
Sochy obok miejscowości Oradour-sur-Glane (Francja), Mazinote (Włochy) i Lidice (Czechy) są uznawane za jedną z czterech europejskich wsi, które...

Ewa | 2015-02-18
Bagienka | 2014-01-11