Sarmacki republikanizm w oczach Francuza. Mably i konfederaci barscy

Wydawnictwo: Leopoldinum
838522050X
historia
Cavalcanti

Książka oparta jest na nie znanych dotychczas badaczom materiałach znajdujących się w dwutomowym kopiariuszu pochodzącym z archiwum Michała Wielhorskiego, posła konfederacji barskiej w Paryżu. Przedmiotem badań są kolejne wersje opracowywanego przez księdza Gabriela Bonnot de Mably projektu reformy ustroju Polski. Pod wpływem przywódców konfederacji, na zamówienie których dokument został sporządzony, autor kilkakrotnie zmieniał projekt. Jerzy Michalski w swojej książce konfrontuje kolejne fazy redakcji dokumentu z opiniami konfederatów i ukazuje różnicę między tradycyjną polską ideologią wolnościową a poglądami Mably`ego.

źródło opisu: www.fnp.org.pl

źródło okładki: www.fnp.org.pl