Między wiarą a gnozą. Doświadczenie mistyczne w tradycjach Orientu

Wydawnictwo: Universitas
religia

Książka prezentuje wybrane, reprezentatywne dla tradycji orientalnej koncepcje doświadczenia mistycznego. Autorzy poszczególnych części starają się przybliżyć polskiemu czytelnikowi niezwykle bogatą i wieloraką duchowość Orientu, a w szczególności Indii. Opisane tu ścieżki duchowe zadziwiają repertuarem stosowanych środków służących wzbudzeniu mistycznych doświadczeń - niektóre preferują surową ascezę lub medytację, inne złożony rytuał, jeszcze inne wybujałą zmysłowość lub miłosne oddanie się Bogu.

Rozdział pierwszy poświęcony jest jodze klasycznej mieszczącej się w nurcie ortodoksyjnego hinduizmu, która wyrosła z połączenia wpływów przedaryjskiej oraz wedyjskiej tradycji ascetycznej. W rozdziale drugim przedstawiono najistotniejsze aspekty tantryzmu hinduskiego, tradycji o wielu obliczach, która wykształciła również formy wykraczające poza ową ortodoksję. Rozdział trzeci wyjaśnia specyfikę buddyjskiej medytacji oraz ideały soteriologiczne hinajany i mahajany. W rozdziale czwartym przybliżony został fenomen islamskiego sufizmu wzbogacający duchowość indyjską jako nurt heterodoksyjny.

źródło opisu: Wydawnictwo Universitas, 2003

źródło okładki: www.antykwariatnws.pl, zdjęcie autorskie

TsanCzun-Lung | 2016-03-10
Kusco15 | 2018-03-02