Rozmowy z pisarzami

Okładka książki Rozmowy z pisarzami
Zbigniew Taranienko Wydawnictwo: Wiedza Powszechna biografia, autobiografia, pamiętnik
515 str. 8 godz. 35 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wiedza Powszechna
Data wydania:
1986-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1986-01-01
Liczba stron:
515
Czas czytania
8 godz. 35 min.
Język:
polski
ISBN:
8321404900
Tagi:
literatura polska
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wizja natury. Dialogi z Tadeuszem Dominikiem. Tadeusz Dominik, Zbigniew Taranienko
Ocena 6,0
Wizja natury. ... Tadeusz Dominik, Zb...
Okładka książki Ocalenie przez sztukę. Sztuka i społeczeństwo. Tom 1 Bohdan Dziemidok, Maria Gołaszewska, Alicja Kuczyńska, Stanisław Pazura, Zofia Rosińska, Zbigniew Taranienko, Irena Wojnar
Ocena 0,0
Ocalenie przez... Bohdan Dziemidok, M...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1380
297

Na półkach:

Tom "Rozmowy z pisarzami" zbiera wywiady przeprowadzone przez Zbigniewa Taranienkę w latach 70. i 80. XX wieku. Jeżeli chodzi o dobór autorów, to moim zdaniem jest to ówczesna śmietanka literacka, a jeżeli nie śmietanka to przynajmniej grupa bardzo poczytnych i popularnych podówczas twórców.
Pytania, jakie zadaje Taranienko, nie zawsze wydają mi się specjalnie pomysłowe i dobrze postawione, niemniej padające odpowiedzi dają dużo do myślenia i nieraz wybiegają poza postawiony problem.
Książka nie ma z góry określonego tematu przewodniego, czy jednego motywu, który determinowałby zakres pytań. Można jednak odnieść wrażenie, że Taranienko dużo uwagi poświęca pytaniu o sprawy związane z tzw. "warsztatem". Docieka, jak "rodzi się" dzieło, jakie są relacje przedstawionych wydarzeń do rzeczywistości znanej autorowi. Interesują go także zagadnienia genologiczne: kiedy poezja już nie jest poezją, a może prozą, jaka jest sytuacja współczesnej powieści i tym podobne zagadnienia.
Rozmowy zostały przeprowadzone z tak różnymi ludźmi, że ciężko mówić tu o wnioskach ogólnych. Jedne są bardziej zajmujące, inne mniej, zależy to pewnie, przynajmniej w moim przypadku tak było, od stopnia znajomości twórczości danego pisarza, choć nie zawsze tak jest. Czasem rozmowa schodzi na szczegóły fabularne książek, ale nieraz dotyczy rzeczy ogólniejszych, jak choćby próby odpowiedzi na pytanie, czym jest literatura i jakie są jej, o ile są jakieś, zadania.
Do najbardziej interesujących rozmów zaliczyłbym dialogi z Leopoldem Buczkowskim, Mironem Białoszewskim i Andrzejem Kuśniewiczem. Co tych pisarzy wyróżnia? Żaden z nich nie ma poczucia misji, każdy bawi się słowem, osiąga przyjemność z samego pisania, co dało w moim odczuciu dobre rezultaty - wspaniałe książki, nadal warte przeczytania.
Można odnieść wrażenie, że inni pisarze prezentowani niejako w tej książce mają z góry określone zadania dla swego pisarstwa, a to ocalić godność człowieka pomiędzy przyrodą (S. Grochowiak), a to budowanie wartości (Z. Herbert), niesienie nadziei na wiarę w rozwój człowieka i wydobywanie pozytywnych stron ludzkiej osobowości (J. Putrament), "nie liczące się z niczym drążenie rzeczywistości" (M. Jastrun, s. 73), "fakt pisania językiem "czystym"" (R. Bratny, s.114).
Zdarzają się też wypowiedzi, z którym nie sposób było mi się zgodzić, jak choćby wypowiedź Zbigniewa Załuskiego: "W tworzeniu literatury socjalistycznej powinny nas interesować przede wszystkim treści humanistyczne i tematy, a nie forma. Forma to sposób przekazu, sposób dotarcia, nic więcej (s. 341).
Podsumowując: książka stworzona przez Taranienkę to ważne źródło wiedzy o konkretnych pisarzach, jako całość nie stanowi tworu jednorodnego, przez co nie trzeba jej czytać od deski do deski. Na ile stanowi obraz epoki, z której się wywodzi - ciężko powiedzieć, bo ile pisarzy, tyle poglądów. Na pewno warto zwrócić uwagę na rozmowy z wyżej wymienionymi autorami, ale nie tylko. Nawet w mniej interesujących wywiadach można wyłuskać nietypowe teorie i pomysły, jak choćby koncepcję Jerzego Putramenta proponującą podział książek na literaturę rozpaczy i nadziei.

Tom "Rozmowy z pisarzami" zbiera wywiady przeprowadzone przez Zbigniewa Taranienkę w latach 70. i 80. XX wieku. Jeżeli chodzi o dobór autorów, to moim zdaniem jest to ówczesna śmietanka literacka, a jeżeli nie śmietanka to przynajmniej grupa bardzo poczytnych i popularnych podówczas twórców.
Pytania, jakie zadaje Taranienko, nie zawsze wydają mi się specjalnie pomysłowe i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    9
  • Przeczytane
    3
  • Bio/auto/kryptografia/pamiętnik/zapiski/wspomnienia/na faktach/reportaż
    1
  • W pierwszej kolejności
    1
  • Rozmowy
    1
  • Teraz czytam
    1
  • 2008
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Więcej
Zbigniew Taranienko Rozmowy z pisarzami Zobacz więcej
Zbigniew Taranienko Rozmowy z pisarzami Zobacz więcej
Zbigniew Taranienko Rozmowy z pisarzami Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także