Rozmowy z pisarzami

Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
literatura polska
Adrian Tync

Zbiór wywiadów z różnych lat przeprowadzony przez Zbigniewa Taranienkę z Melchiorem Wańkowiczem, Jarosławem Iwaszkiewiczem, Janem Parandowskim, Stefanem Flukowskim, Mieczysławem Jastrunem, Jerzym Putramentem, Kazimierzem Truchanowskim, Romanem Bratnym, Witoldem Zalewskim, Leopoldem Buczkowskim, Jackiem Bocheńskim, Bohdanem Czeszką, Marianem Brandysem, Tadeuszem Konwickim, Julianem Stryjkowskim, Stanisławem Lemem, Zbigniewem Załuskim, Tadeuszem Nowakiem, Zbigniewem Safjanem, Mironem Białoszewskim, Zbigniewem Herbertem, Stanisławem Grochowiakiem, Andrzejem Kuśniewiczem, Piotrem Wojciechowskim i Andrzejem Stojowskim.

źródło opisu: Opis autorski.

źródło okładki: http://humanitas.pl/uploaded/normal/6cba670dc8319f...»

Adrian Tync | 2013-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2013

Tom "Rozmowy z pisarzami" zbiera wywiady przeprowadzone przez Zbigniewa Taranienkę w latach 70. i 80. XX wieku. Jeżeli chodzi o dobór autorów, to moim zdaniem jest to ówczesna śmietanka literacka, a jeżeli nie śmietanka to przynajmniej grupa bardzo poczytnych i popularnych podówczas twórców.
Pytania, jakie zadaje Taranienko, nie zawsze wydają mi się specjalnie pomysłowe i dobrze postawione, niemniej padające odpowiedzi dają dużo do myślenia i nieraz wybiegają poza postawiony problem.
Książka nie ma z góry określonego tematu przewodniego, czy jednego motywu, który determinowałby zakres pytań. Można jednak odnieść wrażenie, że Taranienko dużo uwagi poświęca pytaniu o sprawy związane z tzw. "warsztatem". Docieka, jak "rodzi się" dzieło, jakie są relacje przedstawionych wydarzeń do rzeczywistości znanej autorowi. Interesują go także zagadnienia genologiczne: kiedy poezja już nie jest poezją, a może prozą, jaka jest sytuacja współczesnej powieści i tym podobne zagadnienia.
Rozmowy...