Pierwsza wojna światowa

Seria: Świadkowie - zapomniane głosy
Wydawnictwo: RM
literatura faktu
Bożena

W 1972 roku grupa naukowców oraz archiwistów Imperial War Museum podjęła się trudnego zadania prześledzenia losów zwykłych mężczyzn i kobiet, którzy żyli podczas jednego z najcięższych okresów historii współczesnej: pierwszej wojny światowej. Przeprowadzono wywiady z weteranami z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Australii i Kanady, pytając o ich codzienne...

Przeprowadzono wywiady z weteranami z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Australii i Kanady, pytając o ich codzienne doświadczenia na froncie i poza nim. Stworzone przez badaczy archiwum dźwiękowe należy do najważniejszych tego typu dokumentów. Trzydzieści lat po jego powstaniu Max Arthur na podstawie nagrań napisał tę oto książkę – niezwykły obraz pierwszej wojny światowej widziany oczami tych, którzy ją przeżyli.

Żyje już bardzo niewielu ludzi, którzy walczyli w okopach pierwszej wojny światowej. Jednak wspomnienia żołnierzy zawarte w książce Maxa Arthura brzmią tak świeżo, jakby spisano je wczoraj… to coś wyjątkowego.- „The Mail on Sunday”

Książka ta pozwala zobaczyć, jak było na froncie zachodnim. To wyjątkowe przedsięwzięcie. Naprawdę oddaje nasze doświadczenia, naszego ducha, mówi naszymi głosami, przekazuje nasze wspomnienia. - Albert „Smiler” Marshall, Batalion 105., Wojska Ochotnicze Essex oraz Korpus Karabinów Maszynowych 1915–1918

Te historie są niezwykle poruszające, a świadkowie wydarzeń opisują je z wielką precyzją i zaangażowaniem. - „The Times”

źródło opisu: http://www.rm.com.pl/product-pol-534-Pierwsza-wojna-swiatowa.html

źródło okładki: http://www.rm.com.pl

PureLogos | 2019-05-05
Przeczytana: kwiecień 2019

Choć realia frontu zachodniego z czasów I wojny światowej są mi dość dobrze znane z różnych innych pozycji, to jednak z zainteresowaniem sięgnąłem po książkę Maxa Arthura „Zapomniane głosy. Pierwsza wojna światowa”. Pozycja ta jest chronologicznie ułożonym zbiorem autentycznych wspomnień uczestników Wielkiej Wojny, dzięki której czytelnik ma unikalną możliwość poznania realiów tego konfliktu z zupełnie innej perspektywy, niż ma to miejsce w późniejszych, nawet najlepszych, historycznych narracjach. Cztery lata Wielkiej Wojny to cztery rozdziały książki. Każdy poprzedzony krótką przedmową autora, który następnie oddaje głos świadkom historii.

Czytając tę książkę, przede wszystkim próbowałem znaleźć odpowiedź na pytanie: jak to możliwe, że ówcześni ludzie, bez cienia buntu, godzili się raz za razem brać udział w straceńczych szturmach na silnie obsadzone pozycje przeciwnika i ginąć w ogniu karabinów maszynowych oraz artylerii? Chciałem, przynajmniej w jakimś stopniu, poznać...

Nie mogłem się oderwać od lektury tej książki! Wszystkie zawarte w niej wspomnienia są nie tylko zestawem dodatkowych informacji o tym jak się żyło żołnierzom i cywilom w trakcie Wojny, lecz świadectwem okropieństwa wojny po raz pierwszy spotkanej w takiej skali. Przedstawione wspomnienia, dziś są wręcz surrealistyczne i wciąż nie mogę pojąć jak ludzie w obliczu nadchodzącej bitwy mieli odwagę wyjść z okopu i iść przed siebie na praktycznie pewną śmierć.

Bez wątpienia polecam ją wszystkim czytelnikom, tym którzy wiedzą dużo jak i bardzo mało o tym okresie. Oczywiście aby w pełni wchłonąć przekaz wspomnień, warto mieć chociaż minimalne pojęcie o największych bitwach stoczonych w I W.S. a także wiedzieć jak wyglądały wojny przed tą Pierwszą z Największych Wojen. Ponieważ to co wtedy ludzie myśleli, jak nadchodząca wojna będzie wyglądała a jaka okazała się w rzeczywistości daje dużo do myślenia.

Jedynym małym minusikiem to może być to, że wspomnienia są ograniczone jedynie do...

Marcin | 2017-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2017

Świetny pamiętnik z czasów Wielkiej Wojny. Wspomnienia uczestników czyta się z zapartym tchem, a niektóre szczegóły życia w okopach potrafią przerazić. Brakuje mi jednak większej ilości relacji osób, które walczyły w wojsku Cesarstwa Niemieckiego oraz Austro-Węgier.

Jakub | 2016-11-11
Przeczytana: 03 grudnia 2016

Dobra odmiana od podręcznika do historii.