Pierwsza wojna światowa

Seria: Świadkowie - zapomniane głosy
Wydawnictwo: RM
literatura faktu
Bożena

W 1972 roku grupa naukowców oraz archiwistów Imperial War Museum podjęła się trudnego zadania prześledzenia losów zwykłych mężczyzn i kobiet, którzy żyli podczas jednego z najcięższych okresów historii współczesnej: pierwszej wojny światowej. Przeprowadzono wywiady z weteranami z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Australii i Kanady, pytając o ich codzienne...

Przeprowadzono wywiady z weteranami z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Australii i Kanady, pytając o ich codzienne doświadczenia na froncie i poza nim. Stworzone przez badaczy archiwum dźwiękowe należy do najważniejszych tego typu dokumentów. Trzydzieści lat po jego powstaniu Max Arthur na podstawie nagrań napisał tę oto książkę – niezwykły obraz pierwszej wojny światowej widziany oczami tych, którzy ją przeżyli.

Żyje już bardzo niewielu ludzi, którzy walczyli w okopach pierwszej wojny światowej. Jednak wspomnienia żołnierzy zawarte w książce Maxa Arthura brzmią tak świeżo, jakby spisano je wczoraj… to coś wyjątkowego.- „The Mail on Sunday”

Książka ta pozwala zobaczyć, jak było na froncie zachodnim. To wyjątkowe przedsięwzięcie. Naprawdę oddaje nasze doświadczenia, naszego ducha, mówi naszymi głosami, przekazuje nasze wspomnienia. - Albert „Smiler” Marshall, Batalion 105., Wojska Ochotnicze Essex oraz Korpus Karabinów Maszynowych 1915–1918

Te historie są niezwykle poruszające, a świadkowie wydarzeń opisują je z wielką precyzją i zaangażowaniem. - „The Times”

źródło opisu: http://www.rm.com.pl/product-pol-534-Pierwsza-wojna-swiatowa.html

źródło okładki: http://www.rm.com.pl

Nie mogłem się oderwać od lektury tej książki! Wszystkie zawarte w niej wspomnienia są nie tylko zestawem dodatkowych informacji o tym jak się żyło żołnierzom i cywilom w trakcie Wojny, lecz świadectwem okropieństwa wojny po raz pierwszy spotkanej w takiej skali. Przedstawione wspomnienia, dziś są wręcz surrealistyczne i wciąż nie mogę pojąć jak ludzie w obliczu nadchodzącej bitwy mieli odwagę wyjść z okopu i iść przed siebie na praktycznie pewną śmierć.

Bez wątpienia polecam ją wszystkim czytelnikom, tym którzy wiedzą dużo jak i bardzo mało o tym okresie. Oczywiście aby w pełni wchłonąć przekaz wspomnień, warto mieć chociaż minimalne pojęcie o największych bitwach stoczonych w I W.S. a także wiedzieć jak wyglądały wojny przed tą Pierwszą z Największych Wojen. Ponieważ to co wtedy ludzie myśleli, jak nadchodząca wojna będzie wyglądała a jaka okazała się w rzeczywistości daje dużo do myślenia.

Jedynym małym minusikiem to może być to, że wspomnienia są ograniczone jedynie do...

Marcin | 2017-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2017

Świetny pamiętnik z czasów Wielkiej Wojny. Wspomnienia uczestników czyta się z zapartym tchem, a niektóre szczegóły życia w okopach potrafią przerazić. Brakuje mi jednak większej ilości relacji osób, które walczyły w wojsku Cesarstwa Niemieckiego oraz Austro-Węgier.

Jakub | 2016-11-11
Przeczytana: 03 grudnia 2016

Dobra odmiana od podręcznika do historii.

Robson | 2018-03-29
Przeczytana: kwiecień 2018