Niemcy 1815-1919: Między partykularyzmem a federalizmem

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Elevander

Książka opisuje dzieje Niemiec od kongresu wiedeńskiego aż do powstania Republiki Weimarskiej w 1919 roku. Autor podjął temat zjednoczenia Niemiec oraz późniejszej historii II Rzeszy ze szczególnym uwzględnieniem jej wewnętrznych problemów dotyczących kształtu ustrojowego.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: http://humanitas.pl/uploaded/normal/d02763147a3b91...»

Elevander | 2013-04-20
Na półkach: Przeczytane, XIX wiek, Niemcy
Przeczytana: 20 kwietnia 2013

Ciekawa książka na temat dziejów Niemiec w XIX wieku, której osią są zmagania między różnymi tendencjami dotyczącymi stopnia niezależności poszczególnych obszarów, zwłaszcza na tle procesu zjednoczenia Niemiec i "prusaczenia" Niemiec. Autor skupia się też szczegółowo nad różnymi problemami politycznymi II Rzeszy, takimi jak kwestia mniejszości narodowych, stosunku do Kościoła oraz socjaldemokracji. Czytelnik musi się liczyć z wymuszoną przez epokę frazeologią: użycie wyrazów "postępowy", "burżuazyjny" i częstotliwość odwołań do Marksa i Engelsa jest trochę męcząca, acz nie dziwi. Moje wątpliwości wzbudza tylko podtytuł tej książki: czy aby na pewno partykularyzm i federalizm były najbardziej skrajnymi koncepcjami politycznego systemu Niemiec?

Tomasz Babnis