Spowiedź archipoety

7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
średniowiecze
klasyka
Adrian Tync

Łaciński poemat anonimowego autora, w przekładzie i ze wstępem Hanny Malewskiej.

źródło opisu: Opis autorski.

źródło okładki: http://p.alejka.pl/i2/p_new/50/40/spowiedz_archipoety_0_b.jpg

Adrian Tync | 2013-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2013

"Spowiedź archipoety" to lekki, napisany z przymrużeniem oka łaciński poemat anonimowego autora, nazwanego później Archipoetą, pochodzący z XII wieku.
Na przekór wszechobecnemu uduchowieniu, bohater poematu przyznaje, że lubi sobie wypić, nie przepada za postami, a i dziewczyny nie są mu obce. Co więcej, krytykuje także kler, a wszystko to napisane jakże łagodnie i filuternie.
Dziełko daje nieco inny obraz średniowiecza, nie taki, do jakiego przywykliśmy, czy też jaki obecny jest w stereotypach. Jak widać, nie wszyscy ulegali presji teocentryzmu. Można w tym widzieć zapowiedź dzieł takich jak choćby "Dekameron".
Utwór jest króciuteńki, a książeczka zawiera obszerny wstęp tłumaczki, a co najważniejsze równoległy tekst łaciński, dzięki czemu można dodatkowo śledzić językowe smaczki.