Zakochanka

Wydawnictwo: G+J
elfijka

Przez wiele lat Marta była szczęśliwą żoną i mamą. Po studiach nie podjęła pracy, nie musiała. Kochała męża, wychowywała córki, spotykała się z przyjaciółkami, dbała o dom i ogród. Miłość, harmonia, zwykła codzienność, poczucie bezpieczeństwa. Pewnego dnia jej świat wali się jak domek z kart. Wtedy właśnie ją poznajemy – kobietę po czterdziestce, opuszczoną przez męża i dobry los. Banalne, prawda? Wszak przydarza się to niejednej kobiecie.
Czy koniec związku musi być końcem świata? Marta udowadnia, że nie. Nową rzeczywistość podejmuje niczym wyzwanie i możliwość poznania siebie. Powoli strzepuje z siebie rozpacz, przygnębienie i odkrywa, że wszystko, co nam się w życiu przydarza, ma sens. Jeden zamknięty rozdział otwiera drzwi do następnego. A w tym nowym znajdzie miejsce i na pasję, i na spełnienie... Może też na miłość?

źródło opisu: G+J Gruner+Jahr Polska, 2013

źródło okładki: http://www.gjksiazki.pl/

kashiuka | 2017-09-17
Przeczytana: 17 września 2017

Jako, że jestem na kacu książkowym, ta pozycja była idealna - lekka, prosta, przewidywalna, krótka. W sam raz na raz. Postacie są dobrze zobrazowani, jednak nie są to bohaterowie do których chce się wracać.

anuszka | 2017-07-28
Przeczytana: lipiec 2017

Bardzo ciepła i humorystyczna powieść obyczajowa. Kolejna wariacja na temat kobiety porzuconej przez męża. Dobrze napisana i łatwo czytająca się, choć odrobinę za dużo było tu "siedzenia w głowie" bohaterów.
Przyjemna lektura, lekka i zdecydowanie dla kobiet:)

kawa | 2017-04-16

Czasem dobrze jest przeczytać literaturę tzw. kobiecą, choć nie lubię tego określenia. To jest właśnie taka pozycja. Książka tak naprawdę o każdej z nas, każdej może się przydarzyć to, co naszej bohaterce. To jest po prostu o życiu i o tym, jakie scenariusze pisze za nas los.
Doskonała lektura na świąteczny czas.

variusana | 2017-01-29

Nic nowego, nic świeżego. Ale nie przeczytałam do końca, gdyż w kolejce czekało kilka ciekawszych pozycji, więc można powiedzieć, że nie dałam szansy autorce.

Muminka | 2016-04-21
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Bezpretensjonalna historia o kobiecie, której męża z dnia na dzień dopadł kryzys wieku średniego, w związku z czym została porzucona. Dwie prawie dorosłe córki służą oparciem, ale bohaterka musi sama stanąć na nogi, znaleźć jakąś pracę, a bez doświadczenia i w słusznym wieku jest to prawie niewykonalne. Co dziwne, jednak udaje się jej wkręcić do biura projektowego, ma bowiem naturalną smykałkę do dokumentowania aranżacji, niezwykłe wyczucie i wizję intrygujących wnętrz. Po dwu latach szef jest w stanie powierzyć jej samodzielne sprawy i kluczowych klientów. bynajmniej nie chce zostać singielką, lub gorzej dożywotnią rozwódką, więc buszuje w sieci i umawia się na gorące randki w realu. Niestety na swojej drodze spotyka erotomanów, nudziarzy, tupeciarzy nie szanujących partnerek lub jakichś popaprańców. Poszukiwania tego jedynego nie są usłane różami, a życie też zgotuje jej niejedną niespodziankę. Dla relaksu i celnych obserwacji obyczajowych można sobie spokojnie poczytać.

Nie żeby jakaś najgorsza, drętwa w treści czy płaska w wymowie, ale to wszystko już było. Po przeczytaniu narzuca się nieodparcie myśl, że to powrót do tego co parę lat wcześniej napisała Grochola. Ta sama konwencja, podobnie budowana treść w oparciu o schemat kobiety porzuconej, nie dającej sie zdeptać, z dozą lekkości, odrobiny humoru. Ale i tak momentami wpada się w jej męczącą, przynudną fabułę.
Męczące jest już samo to, że z rozdziału na rozdział przewiduje sie jaki będzie kolejny krok Marty. To taka bardziej "odrealniona" obyczajówka, pokazująca losy kobiety ukształtowanej, przechodzącej to co wiele innych kobiet, ale w sposób lekki, tak by przede wszystkim bawić, a nie epatować dramatyczną sytuacją żony porzuconej. Przy ukazaniu problemów życiowych bohaterki w zastosowanej konwencji autorce chodziło właśnie o wydobycie z czytelnika uśmiechu, a nie głębokich przemyśleń nad jej problemami. Bardzo szybko to do mnie dotarło w pierwszych rozdziałach. I wszystko byłoby w porządku,...

Fragile | 2016-02-29
Przeczytana: 29 lutego 2016

Na pierwszy rzut oka fajne babskie czytadło, choć słowo wstępne autorstwa K. Grocholi powinno uczynić mnie czujną ;) intuicja niestety nie zawiodła, im dalej w książkę tym coraz bardziej infantylnie i irytująco

Ewelina229 | 2016-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Marta, główna bohaterka Zakochanki, kobieta pozornie szczęśliwa - kochający mąż, dwie cudowne córki, czego chcieć więcej? i nagle z dnia na dzień jej świat zaczyna się sypać, mąż tak zwyczajnie oznajmia, że odchodzi do innej kobiety... żal, ból, łzy, brak chęci do życia... ale jak długo tak można użalać się nad sobą? nie ona pierwsza, nie ostatnia, dlatego Marta zaczyna działać, znajduję pracę w swoim dawno już "zakurzonym" zawodzie, staje się kobietą niezależną, silną i doświadczoną. Kiedy na jej drodze staje cyganka, która przepowiada wielką miłość i szczęście, Marta choć śmieje się z jej słów, to w ukryciu przed córkami stosuje jej rady.
Wreszcie na jej drodze pojawia się kilku mężczyzn, w tym jeden szczególny.. Tylko czy to na pewno ten ?
Czasami tak łatwo przegapić drobiazgi, które mogą wiele zmienić w naszym życiu, aczkolwiek każdy z nas ma jakichś już swój napisany scenariusz życia i wiemy, że co ma być to i tak będzie.
Język, którym napisana jest książka, jest tak...

mariszach | 2016-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Do przeczytania :)

Magda | 2015-11-11
Przeczytana: 10 listopada 2015

Wspaniały debiut literacki pani Zofii Rychter. Na początku książki poznajemy Martę - szczęśliwą żonę, matkę dwóch córek, która dba o dom i rodzinę. Nie pracuje zawodowo, spotyka się często z przyjaciółkami. Pewnego dnia jej świat się zawala - opuszcza ją mąż, jej poczucie bezpieczeństwa rozpada się. Koniec związku nie jest jednak końcem jej świata. Po chwilowej rozpaczy, Marta przyjmuje nową rzeczywistość. Otrząsa się z przygnębienia i rozpoczyna nowe życie. Ma oparcie we wspaniałych córkach. To one namawiają ją, aby założyła sobie konto na portalu randkowym. Marta rozpoczyna pracę, umawia się na randki, remontuje w domu... Czy w tym wszystkim odnajdzie prawdziwą miłość?Czy poczuje się spełniona i zrealizuje swoje plany? To już każdy musi sobie przeczytać sam. Polecam.