Zakochanka

Wydawnictwo: G+J
elfijka

Przez wiele lat Marta była szczęśliwą żoną i mamą. Po studiach nie podjęła pracy, nie musiała. Kochała męża, wychowywała córki, spotykała się z przyjaciółkami, dbała o dom i ogród. Miłość, harmonia, zwykła codzienność, poczucie bezpieczeństwa. Pewnego dnia jej świat wali się jak domek z kart. Wtedy właśnie ją poznajemy – kobietę po czterdziestce, opuszczoną przez męża i dobry los. Banalne, prawda? Wszak przydarza się to niejednej kobiecie.
Czy koniec związku musi być końcem świata? Marta udowadnia, że nie. Nową rzeczywistość podejmuje niczym wyzwanie i możliwość poznania siebie. Powoli strzepuje z siebie rozpacz, przygnębienie i odkrywa, że wszystko, co nam się w życiu przydarza, ma sens. Jeden zamknięty rozdział otwiera drzwi do następnego. A w tym nowym znajdzie miejsce i na pasję, i na spełnienie... Może też na miłość?

źródło opisu: G+J Gruner+Jahr Polska, 2013

źródło okładki: http://www.gjksiazki.pl/

Ewelina229 | 2016-01-18
Na półkach: Wymienię - sprzedam
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Marta, główna bohaterka Zakochanki, kobieta pozornie szczęśliwa - kochający mąż, dwie cudowne córki, czego chcieć więcej? i nagle z dnia na dzień jej świat zaczyna się sypać, mąż tak zwyczajnie oznajmia, że odchodzi do innej kobiety... żal, ból, łzy, brak chęci do życia... ale jak długo tak można użalać się nad sobą? nie ona pierwsza, nie ostatnia, dlatego Marta zaczyna działać, znajduję pracę w swoim dawno już "zakurzonym" zawodzie, staje się kobietą niezależną, silną i doświadczoną. Kiedy na jej drodze staje cyganka, która przepowiada wielką miłość i szczęście, Marta choć śmieje się z jej słów, to w ukryciu przed córkami stosuje jej rady.
Wreszcie na jej drodze pojawia się kilku mężczyzn, w tym jeden szczególny.. Tylko czy to na pewno ten ?
Czasami tak łatwo przegapić drobiazgi, które mogą wiele zmienić w naszym życiu, aczkolwiek każdy z nas ma jakichś już swój napisany scenariusz życia i wiemy, że co ma być to i tak będzie.
Język, którym napisana jest książka, jest tak...

gosia123 | 2015-11-03
Na półkach: Przeczytane 2015
Przeczytana: 03 listopada 2015

Jak zwykle nie zawiodłam się na rodzimych autorkach.Świetnie napisana obyczajowka.Historia Marty...kobiety po przejściach ...każdy z nas zasługuje na trochę szczęścia

Aksamitt | 2016-04-04

Nie żeby jakaś najgorsza, drętwa w treści czy płaska w wymowie, ale to wszystko już było. Po przeczytaniu narzuca się nieodparcie myśl, że to powrót do tego co parę lat wcześniej napisała Grochola. Ta sama konwencja, podobnie budowana treść w oparciu o schemat kobiety porzuconej, nie dającej sie zdeptać, z dozą lekkości, odrobiny humoru. Ale i tak momentami wpada się w jej męczącą, przynudną fabułę.
Męczące jest już samo to, że z rozdziału na rozdział przewiduje sie jaki będzie kolejny krok Marty. To taka bardziej "odrealniona" obyczajówka, pokazująca losy kobiety ukształtowanej, przechodzącej to co wiele innych kobiet, ale w sposób lekki, tak by przede wszystkim bawić, a nie epatować dramatyczną sytuacją żony porzuconej. Przy ukazaniu problemów życiowych bohaterki w zastosowanej konwencji autorce chodziło właśnie o wydobycie z czytelnika uśmiechu, a nie głębokich przemyśleń nad jej problemami. Bardzo szybko to do mnie dotarło w pierwszych rozdziałach. I wszystko byłoby w porządku,...

Kasiek | 2014-08-16
Na półkach: 2014
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Książka, którą bez żadnych wątpliwości mogę polecić. Napisana przystępnym językiem. Narracja jest poprzeplatana bieżącymi wydarzeniami i wspomnieniami, dzięki czemu zachowana jest chronologia, choć nie wszystko jest po kolei przedstawione. Wbrew wszystkiemu zakończenie nie jest z góry przewidziane, no może pod koniec książki staje się oczywiste, ale na początku można się pomylić. Polecam.

Muminka | 2016-04-21
Na półkach: 2016
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Bezpretensjonalna historia o kobiecie, której męża z dnia na dzień dopadł kryzys wieku średniego, w związku z czym została porzucona. Dwie prawie dorosłe córki służą oparciem, ale bohaterka musi sama stanąć na nogi, znaleźć jakąś pracę, a bez doświadczenia i w słusznym wieku jest to prawie niewykonalne. Co dziwne, jednak udaje się jej wkręcić do biura projektowego, ma bowiem naturalną smykałkę do dokumentowania aranżacji, niezwykłe wyczucie i wizję intrygujących wnętrz. Po dwu latach szef jest w stanie powierzyć jej samodzielne sprawy i kluczowych klientów. bynajmniej nie chce zostać singielką, lub gorzej dożywotnią rozwódką, więc buszuje w sieci i umawia się na gorące randki w realu. Niestety na swojej drodze spotyka erotomanów, nudziarzy, tupeciarzy nie szanujących partnerek lub jakichś popaprańców. Poszukiwania tego jedynego nie są usłane różami, a życie też zgotuje jej niejedną niespodziankę. Dla relaksu i celnych obserwacji obyczajowych można sobie spokojnie poczytać.

Beti | 2014-12-21
Na półkach: Na mojej półce
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Świetny debiut pani Zofii.Książka jak najbardziej godna polecenia :-).Z przyjemnością się czyta,świetne teksty,powodujące pojawienie się uśmiechu na twarzy.Polecam!!!

Bożena1 | 2014-09-27
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: sierpień 2014

Czytając "Zakochankę" miałam wrażenie, że we fragmentach jest to powieść pani Katarzyny Grocholi (wstęp dużo wyjaśnia, pani Rychter i pani Grochola, to sąsiadki i przyjaciółki). Czyta się lekko, łatwo i przyjemnie. Może trochę rozczarowało mnie zakończenie, ale myślę, że następne książki tej autorki będą jeszcze lepsze. Pani Zofii Rychter gratuluję udanego debiutu.

Preetishya | 2013-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2013

Bohaterka książki Zofii Rychter, Marta, to kobieta po przejściach. Wykształcona, ma dyplom architekta, ale dotąd nie musiała pracować. Siedziała w domu, zajmowała się rodziną, wychowywała córki, dbała o ogród. Jednakże My, poznajemy ją w momencie, kiedy zostaje porzucona przez męża, ale nie poddaje się i bierze sprawy w swoje ręce. Zaczyna nowe życie. Znajduje pracę, nową przyjaźń, zaczyna chodzić na randki i... znajduje miłość. Ale czy tą prawdziwą, czy tą, która jest jej przeznaczona? Kiedy wydaje się jej, że już lepiej nie może być, życie znów ją zaskakuje, ale ponownie ma to dla niej pozytywne skutki. Nie poddaje się i decyduje się na kolejne duże kroki w swoim życiu, które być może zmienią je całkowicie.

Przez całą książkę śledzimy losy naszej bohaterki, Marty. Uczestniczymy wraz z nią w najważniejszych momentach jej życia, widzimy jak się załamuje, by zaraz potem wracać ze zdwojoną siłą. Jesteśmy z nią kiedy zostaje porzucona przez męża, kiedy przechodzi depresję, kiedy...

Magda | 2015-11-11
Przeczytana: 10 listopada 2015

Wspaniały debiut literacki pani Zofii Rychter. Na początku książki poznajemy Martę - szczęśliwą żonę, matkę dwóch córek, która dba o dom i rodzinę. Nie pracuje zawodowo, spotyka się często z przyjaciółkami. Pewnego dnia jej świat się zawala - opuszcza ją mąż, jej poczucie bezpieczeństwa rozpada się. Koniec związku nie jest jednak końcem jej świata. Po chwilowej rozpaczy, Marta przyjmuje nową rzeczywistość. Otrząsa się z przygnębienia i rozpoczyna nowe życie. Ma oparcie we wspaniałych córkach. To one namawiają ją, aby założyła sobie konto na portalu randkowym. Marta rozpoczyna pracę, umawia się na randki, remontuje w domu... Czy w tym wszystkim odnajdzie prawdziwą miłość?Czy poczuje się spełniona i zrealizuje swoje plany? To już każdy musi sobie przeczytać sam. Polecam.

Kasiulek | 2013-06-17
Na półkach: Prywatna biblioteczka
Przeczytana: czerwiec 2013

Są książki które zachwycają od pierwszej strony... i później ciężko się od nich oderwać. Taka jest "Zakochanka"- historia kobiety na rozdrożu, a może jednak nie?

Poznajemy losy Marty- wykształconej pani architekt, która żyła dostatnie i nie musiała pracować. Zajęła się wychowaniem córek oraz pracą w domu. Jednak czytelnik nie poznaje tej historii od początku, Martę poznajemy w momencie gdy niczego nieświadoma zostaje porzucona przez męża. Musi teraz przestawić swoje życie do góry nogami, rozpocząć pracę aby utrzymać dom, wychować córki. Jedna z jej córek postanawia zapisać matkę do portalu randkowego, aby w końcu ta wyszła do świata, poznała nowych ludzi. Marta chodzi na randki, jedne udane drugie mniej jednak nie znajduje tam swojej miłości. Sama nie spodziewała się, że mężczyzna którego pokocha będzie tak blisko niej. Oboje po przejściach więc tym bardziej lepiej się rozumieją. Miłość między nimi rozwija się powoli, nieśpiesznie. I gdy już wydawałoby się, że wszystko pójdzie jak...