Ilustrowana historia Chin

2002-03-01
2002-03-01
9788372008725
Irena Kałużyńska

Niech nikogo nie myli tytuł i okładka: to nie jest książeczka dla dzieci. Za niepozorną fasadą kryje się jedna z najlepszych pozycji o historii Chin dostępnych w języku polskim. Nie jest to może wielkie osiągnięcie, bo takich książek nie ma na rynku wiele. Nie umniejsza to jednak w żadnym stopniu wartości Ilustrowanej historii Chin. Przejrzystość prowadzenia narracji, mnogość dodatkowych przypisów przybliżających różne aspekty kultury chińskiej (często zajmujących całą stronę),całościowe wyłożenie dziejów Państwa Środka (aż do lat 90-tych, a starożytność wcale nie po łebkach),wrażliwość na tematykę społeczną, obecność osobnych akapitów poświęconych historii chińskich kobiet... można tak długo. Dla mnie jedyny minus to taki, że czasami brakuje tu polotu, pasji, jakichś odautorskich smaczków. Ale jest poprawnie i przydatnie, tak jak być powinno. (less) [edit]

Chęć poznania, choćby w możliwie szczątkowy sposób obecnych Chin oraz historii tego fascynującego kraju zaprowadziła do lektury "Historii Chin". Po przeczytaniu opasłego tomu na pewno wiem więcej, tak jak również zobaczyłem więcej na kolejnej wycieczce. Pozostają jednak w dalszym ciągu pytania dlaczego tak duże różnice w porównaniu choćby do europejskiego systemu rozwoju? Skąd taka jedność przy tak ogromnej populacji? Może im więcej wiesz tym mniej potrafisz ocenić.
Książka cenna i wartościowa.

• Chiny
  • Zbiory