Miesiąc na wsi: komedia w pięciu aktach

Tłumaczenie: Paweł Hertz
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Mesâc v derevne

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

| 2017-06-14
Na półkach: Przeczytane, Literatura

Tytuł może być mylący, akcja rozgrywa się w ciągu zaledwie kilku ostatnich dni pobytu studenta Bielajewa w majątku rodziny Isłajewów, gdzie zatrudniony został jako nauczyciel małego Koli. Obecność Bielajewa wywróci do góry nogami relacje panujące w pozornie ustabilizowanym kręgu towarzyskim, do którego oprócz matki Koli, Natalii Pietrowny, i jej męża Arkadija należy również ich wychowanica Wiera, przyjaciel (pani) domu Rakitin oraz cyniczny doktor Szpigielski. Głównym zaś motywem, jaki pcha panią domu do rywalizacji z nastoletnią wychowanicą o względy młodego korepetytora jest nuda płynąca z ustabilizowanej egzystencji i tęsknota za romantycznymi porywami młodości. Turgieniew stara się unikać melodramatycznych efektów, historia o „nieznośnej lekkości bytu” rozgrywa się w pastelowej tonacji, biegnie leniwym rytmem, w lekkim i zwiewnym klimacie rosyjskiego lata. Prawie wszystkie postacie to przyzwoici ludzie, którzy nie chcą się nawzajem ranić, dlatego całej intrydze brak jakiegoś...

Na słońcu z książką

Literatura na gorące dni kanikuły wcale nie musi być lekka, choć większość z nas prawdopodobnie się zgodzi, że powinna być przewrotnie przyjemna. Bo w sumie dlaczego nie? Dziś zestawienie z propozycją książek o lecie, w sam raz na leżak.