"Spoczynek w Duchu" kontrowersyjne zjawisko

Wydawnictwo: Głos Ojca Pio
Le Repos dans l'Esprit
religia
Maja

Książka, którą oddajemy do rąk Czytelników, stanowi ważny ślad integracji doświadczenia duchowego Odnowy w Duchu Świętym z nauczaniem i duchowością Kościoła katolickiego. Jej autor, kardynał Léon Joseph Suenens (1904-1996) był niespożytym propagatorem Odnowy Charyzmatycznej w Kościele. Warto wspomnieć, że to on był rzecznikiem tekstu o charyzmatach, który został umieszczony w soborowej...

Jej autor, kardynał Léon Joseph Suenens (1904-1996) był niespożytym propagatorem Odnowy Charyzmatycznej w Kościele. Warto wspomnieć, że to on był rzecznikiem tekstu o charyzmatach, który został umieszczony w soborowej konstytucji Lumen Gentium (nr 12) i niejako utorował Odnowie drogę eklezjalną.

Jako wybitny teolog i gorliwy duszpasterz nie pozostawał jednak bezkrytyczny wobec różnych nowych zjawisk pojawiających się niekiedy w środowiskach "charyzmatycznych” w Kościele i poza nim. Będąc arcybiskupem Brukseli-Malines niemal od początków Odnowy zatroszczył się o to, by dynamicznie powstające nowe wspólnoty rozwijały się w zgodzie z nauczaniem Kościoła i by rodząca się w nich nowa obyczajowość modlitewna i duchowa szybko znalazła pogłębioną interpretację teologiczną. Ważne było dla niego stworzenie precyzyjnych wytycznych duszpasterskich, które z jednej strony "nie gasiłyby Ducha”, a drugiej, by prowadziły do "doświadczania wszystkiego i zachowywania tego, co dobre” (por. Lumen Gentium, nr 12).

W tym celu w maju 1974 roku zaprosił on do współpracy międzynarodowe grono wybitnych teologów i liderów Odnowy, i zredagował I Dokument z Malines. Kolejne prace, pisane w większości już przez samego kardynała Suenensa, powstawały sukcesywnie w następnych latach. Pięć z nich zostało przetłumaczonych na język polski i wydanych w 1998. Niniejsze tłumaczenie stanowi VI i ostatni Dokument z Malines, powstały w 1986 roku.

źródło opisu: www.glosojcapio.pl

źródło okładki: Zdjęcie autorskie