Edith Piaf. Życie, mit i legenda

Wydawnictwo: RETOUR
7 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
allison

Historia życia francuskiej piosenkarki.

źródło opisu: od wydawcy

źródło okładki: zdjęcie autorskie

allison | 2013-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2013

Rzetelnie i ciekawie napisana biografia słynnego francuskiego "Wróbelka".
Autor stara się oddzielić prawdę od legend i mitów, jakie narosły wokół Edith Piaf, zwłaszcza jej pochodzenia, licznych kochanków oraz skłonności do narkotyków, alkoholu i dobrej zabawy.

Książka ta to także obraz życia francuskiej bohemy i estradowego świata w okresie międzywojennym i w latach po drugiej wojnie światowej, aż do początku lat 60. minionego wieku. Spotykamy tu m.in. takie postacie jak: J. Cocteau, Ch. Aznavour, J. Prevert.

Zaletą na pewno jest bogactwo materiałów źródłowych, które przywołuje Szczotkowski, cytując nie tylko samą bohaterkę biografii, ale także zapiski jej przyjaciół, wielbicieli, licznych znajomych oraz innych badaczy.

Spod pióra autora wyłania się sylwetka tragicznej kobiety, wielkiej artystki o silnym i charakterystycznym głosie oraz niezwykle burzliwym życiu uczuciowym; nie tylko wykonawczyni cudzych kompozycji, ale również autorki tekstów, które - nawet jeśli ocierają...

MONICZKA | 2016-03-21
Na półkach: Przeczytane, Muzyka
Przeczytana: 09 marca 2016

Co napisać... aby było adekwatne do sytuacji, w jakiej się znajduje mój umysł po przeczytaniu tejże biografii. Jestem między młotem a kowadłem. Dlaczego? Zastanawiam się jak odebrać całe życie Edith Piaf, tak aby je zrozumieć, usprawiedliwić. Wiele wydarzeń mnie bulwersowało, niektóre wzruszały. A sam talent, na pewno dostrzegalny, porywający.
Po przemyśleniach jestem skłonna powiedzieć, że rola jaką miała ta kobieta, to cierpienie za ludzkość. Na niej skupiały się tragedie i smutki związane z bliskimi osobami. Edith znała ból, rozpacz. Wyrażała ją w muzyce. Wielokrotnie cierpiała, ale również sama była jego powodem.
Mam mieszane uczucia.
Biografia dopracowana, autor związany jest emocjonalnie z postacią Piaf. Zna wiele szczegółów z jej życia. Wszystko jest poparte wiarygodnymi źródłami, przestudiowane z innych biografii i skorygowane.
Warto przeczytać!

Marayke | 2017-03-14