Modlitwa żaby. Księga opowiadań medytacyjnych

Dagmara Gawełda, Barbara Żak
anegdoty indyjskie przypowieść indyjska

Cudowna ❤
Czytalam po raz pierwszy w wieku 18 lat, a teraz czyta ja moj syn ❤

„W życiu najlepsze rzeczy nie są ani kosztowne, ani trudne do znalezienia.”
s. 290

„Nie ma większej radości, niż nie mieć powodu do smutku;
nie ma większego bogactwa niż zadowolenie z tego co się ma.”
s. 292

„Serce oświeconego jest jak zwierciadło:
niczego nie chwyta, niczego nie odrzuca;
przyjmuje, ale nie zatrzymuje

Cudowna ❤
Czytalam po raz pierwszy w wieku 18 lat, a teraz czyta ja moj syn ❤

„W życiu najlepsze rzeczy nie są ani kosztowne, ani trudne do znalezienia.”
s. 290

„Nie ma większej radości, niż nie mieć powodu do smutku;
nie ma większego bogactwa niż zadowolenie z tego co się ma.”
s. 292

„Serce oświeconego jest jak zwierciadło:
niczego nie chwyta, niczego nie...

Dałam się nabrać i kupiłam książkę autorstwa Anthony de Mello..... I jestem niesamowicie rozczarowana, bo okazuje się że „autor” nie jest tak naprawdę autorem książki. Cóż, opowiadania też takie sobie, choć rozumiem że niektórym czytelnikom mogą przypaść do gustu.

Podpisywanie się swoim imieniem i nazwiskiem pod twórczością innych osób to żenada i zachowanie bardzo niskich lotów. Nie de Mello jest twórcą i pomysłodawcą umieszczonych tam historii, autor jest zbiorowy. On nie wymyślił żadnej z nich a jedynie podzielił je na kategorie i jeszcze zrobił to dość nieudolnie, ponieważ kilka z nich powtarza się w różnych rozdziałach. Są to opowieści z przesłaniem dotyczące wiary, życia i kontaktów międzyludzkich oparte na różnych wierzeniach i religiach z przeróżnym przesłaniem i morałem. Same w sobie są dość interesujące i warto je przeczytać - 7/10 gwiazdek, ale daję 1/10 gwiazdkę za bezprawne przypisywanie sobie wartości intelektualnej innych osób przez rzekomego autora.

1991

Jedna z najbardziej intrygujących książek jaką czytałam wrócę napewno do niej polecam gorąco

Zbiór wspaniałych przypowieści, które często w bardzo zabawny sposób ukazują przewrotność natury ludzkiej oraz dążenia do oświecenia. Niektóre historie są tak trafne i głębokie, że z pewnością pozostaną w mojej pamięci na długi czas.

Jak to u Mello, kilka opowiadań mi się podobało, ale większość to jednak nie moja bajka. Z pewnością osobom wierzącym bardziej przypadnie do gustu. Ja tymczasem kończę moją krótką przygodę z autorem na czas nieokreślony.

"Modlitwa żaby" jest książką, która na pierwszy rzut oka może odstraszyć. Wszak kto chciałby czytać zbiór anegdotek religijnych? Ale to nie jest książka o religii, Bogu czy wyznaniu. To książka o życiu i o tym jak nie zwracamy uwagi na to co nas otacza. Jak możemy nauczyć się doceniać każdy szczegół wokół nas i jak budzić się z myślą w głowie "to będzie rewelacyjny dzień", bo to bez wątpienia jest rewelacyjna książka.

Anthony de Mello to jeden z moich ulubieńców. W prostych i krótkich historiach potrafi opowiedzieć o życiu, szczęściu, spełnieniu. Czasami zabawnie, czasami bardziej refleksyjnie, ale za każdym razem daje mocno do myślenia. Lubię od tej książki zaczynać albo kończyć dzień. Usiąść w domowym zaciszu z gorącą herbatą, zamyślić się, uśmiechnąć i wrócić do codzienności.

Podzieliłam te książkę na 12 części i każdego miesiąca czytałam kilkanaście historyjek/opowieści/anegdot. Myślę, że trudno jest opiniować tego typu pozycje. Część z tych historii na prawdę trafiło w moje serce, a część w ogóle do mnie nie przemówiła. Z pewnością jest to pozycja godna polecenia, ale na dłuższe skupienie i refleksję nad przeczytanym tekstem.

czytałam w formie dwóch osobnych książek: modlitwa żaby 1 i modlitwa żaby 2

czytałam w formie dwóch osobnych książek: modlitwa żaby 1 i modlitwa żaby 2