Przeklęty skarb

Wydawnictwo: Szewczyk & Bonek
literatura faktu
welesxxi

W 1988 roku na wysypisko śmieci w podwrocławskiej Środzie Śląskiej trafiły klejnoty warte 100 milionów dolarów. Przez tę średniowieczną biżuterię - słynny Skarb Średzki, nazywany też "przeklętym skarbem" - zginął w średniowieczu bogaty Żyd o imieniu Mojżesz. 650 lat później w niewyjaśnionych okolicznościach życie stracił dolnośląski cinkciarz, w którego ręce wpadł orzełek - fragment średzkiej...

650 lat później w niewyjaśnionych okolicznościach życie stracił dolnośląski cinkciarz, w którego ręce wpadł orzełek - fragment średzkiej korony. W tym samym czasie kilkadziesiąt osób miało kłopoty z prawem, a wielu prominentów straciło stołki.

Dlaczego? Skąd w Środzie Śląskiej znalazły się te drogocenne przedmioty i czemu akurat na śmietniku? Czy nadal można tam coś znaleźć? O tym wszystkim opowiada książka Tomasza Bonka "Przeklęty skarb". Z założenia miał to być reportaż, ale praktycznie powstała oparta na faktach, doskonale udokumentowana powieść sensacyjna. Jest tu wszystko, walka o władzę i złoto, średniowieczny romans, zbrodnia...

źródło opisu: http://tomaszbonek.pl/przeklety-skarb/

źródło okładki: http://tomaszbonek.pl/przeklety-skarb/

catha | 2014-01-19
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Bardzo ciekawa i dobrze napisana, choć raczej niewesoła historia odnalezienia w latach 80. średniowiecznego skarbu w Środzie Śląskiej.

Andrew Vysotsky | 2015-11-03
Paweł Malinowski | 2014-02-18