Gra pozorów. Arsenał nuklearny a dyplomacja

Tłumaczenie: Tomasz Szlagor
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Age of Deception. Nuclear Diplomacy in Treacherous Times
biznes, finanse
serbski
Olga

Noblista Mohamed ElBaradei po raz pierwszy otwarcie opowiada o swojej roli rozjemcy w najgroźniejszych konfrontacjach współczesnego świata. W wyważony, ale sugestywny sposób wprowadza czytelnika za kulisy międzynarodowych konfliktów. Pozwala przyjrzeć się z bliska swoim misjom w Bagdadzie, poufnym rozmowom z Condoleezzą Rice, pertraktacjom w Phenianie czy próbom wytropienia pakistańskich handlarzy materiałami radioaktywnymi.
Autor snuje refleksje na temat trudnych kontaktów z USA, negocjacji z Iranem i demokratycznych reform na Bliskim Wschodzie. Stawia także pytanie o szanse na świat wolny od broni nuklearnej. I daje na nie odpowiedź. Udowadnia bowiem, że bezpieczeństwo świata zależy nie tyle od programów rozbrojeniowych, ile przede wszystkim od bezwzględnego poszanowania ludzkiej godności i przestrzegania zasad demokracji.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: oficjalna strona wydawcy

Dejmiann | 2016-03-12
Przeczytana: 12 marca 2016

Świetna książka, pełna zakulisowych szczegółów opisanych przez Mohameda ElBaradei (dyrektora generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w latach 1997-2009).

Książka nie tylko jest pełna szczegółów, ale także wynika z niej ważna lekcja dotycząca obchodzenia się z energią atomową na arenie międzynarodowej.
Mohamed ElBardei pokazuje jakie kroki muszą zostać podjęte aby energia atomowa służyła ludzkości, jednocześnie ograniczając zagrożenie niewłaściwego jej wykorzystanie. Jego doświadczenia można przenieść na wiele frontów dyplomatycznych nie tylko związanych z energią atomową. W książce znajdziecie także obraz tego jak dyplomacja niezależnych agencji, które koncentrują się na dobrze całej ludzkości, różni się od dyplomacji uprawianej przez państwa które podczas "działania w słusznej sprawie" nie zapominają o tym że dla nich ważne jest rozszerzenie swoich wpływów.

Rzuca zupełnie nowe światło na "straszenie nas tymi złymi".

AnnaRomanik | 2016-10-08
Beniamin | 2016-03-08