Podstawy metod opracowania pomiarów

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Kosa

Wprowadzenie (Pojęcia podstawowe. Cel i zadania teorii błędów *Znaczenie poznania błędów pomiarów) Ocena błędu pojedynczego pomiaru (Ocena błędu pojedynczego pomiaru bezpośredniego, błąd maksymalny *Ocena błędu maksymalnego w pomiarach pośrednich, metoda różniczki zupełnej) Wielkości charakteryzujące serię pomiarów obarczonych błędami przypadkowymi (Wartość średnia serii pomiarów bezpośrednich *Odchylenie standardowe serii pomiarów bezpośrednich -niepewność *Wartość średnia serii pomiarów pośrednich *Odchylenie standardowe serii pomiarów pośrednich - złożona niepewność standardowa *Metoda najmniejszych kwadratów) Histogramy i rozkłady, zmienna losowa (Histogram i rozkład zmiennej losowej skokowej *Histogram i rozkład zmiennej losowej ciągłej) Rozkład Gaussa i jego zastosowania (Rozkład Gaussa *Rozkład normalny standaryzowany *Metoda najmniejszych kwadratów a rozkład Gaussa *Metoda najmniejszych kwadratów w przypadku pomiarów niejednakowej precyzji) Rozkład t-Studenta i jego zastosowanie (Rozkład t-Studenta *Dystrybuanta rozkładu t-Studenta i jej zastosowanie) Rozkład dwumianowy (Bernoulliego) i rozkład Poissona (Rozkład dwumianowy *Rozkład Poissona i jego zastosowanie) Przedstawianie danych i graficzna analiza wyników (Zasady zapisu wielkości fizycznych i ich jednostek *Tabelaryczne przedstawianie danych *Graficzne przedstawianie danych *Graficzne oszacowanie błędu (niepewności)) Ocena błędu maksymalnego oraz niepewności, gdy błędy przypadkowe i systematyczne są porównywalne (Ocena błędu maksymalnego *Ocena niepewności) Centralne twierdzenie graniczne (Centralne twierdzenie graniczne *Zastosowanie centralnego twierdzenia granicznego) Dodatki (Prawdopodobieństwo *Dokładność niektórych prostych przyrządów pomiarowych *Kowariancja wielkości złożonych *Wyprowadzenie wzoru (3.5.19) *Model błędów przypadkowych Laplace'a i uzasadnienie rozkładu normalnego *Obliczenie niektórych całek *Funkcja rozkładu średniej arytmetycznej *Interpolacja liniowa *Tablice statystyczne)

źródło opisu: Wydawnictwo UMK

źródło okładki: Wydawnictwo UMK