Mark Knopfler

Wydawnictwo: InRock
Mark Knopfler
fibronektyna

Pierwsza na polskim rynku biografia Marka Knopflera. Jego dzieciństwo, lata szkolne, studia dziennikarskie i anglistyczne, praca w gazecie, pierwsze sukcesy z zespołem Dire Straits, wielka światowa kariera, a potem udana działalność solowa. Od pierwszych występów klubowych przez bestsellerowe płyty w rodzaju „Brothers In Arms” aż po album „Privateering”. Opisy współpracy z innymi muzykami i płyt z muzyką filmową. Do tego obszerne fragmenty wywiadów, szczegółowa dyskografia, prezentacja gitar artysty i jego współpracowników, relacje fanów z koncertów w naszym kraju i wypowiedzi znanych polskich muzyków o Knopflerze, a także trzy wkładki ze zdjęciami.

źródło opisu: http://www.inrock.pl/

źródło okładki: http://www.inrock.pl/allegro/okladki/Zapowiedzi/Mark_Knopfler.jpg

Impresja | 2015-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

Kim jest Mark Knopfler?
Po lekturze niniejszej książki mogę udzielić na to pytanie wielu odpowiedzi, ale ograniczę się może tylko do kilku.
Mark Knopfler to:
- Nie mięczak, ale zmotoryzowany i jednocześnie powolny dinozaur, pałający ogromną miłością do gitary.
- Niewidzialny Kapitan statku,perfekcjonista wymagający pełnego zaangażowania i poświęcenia od całej załogi, ale najbardziej od siebie samego.
- Doskonały i skromny obserwator rzeczywistości. Dojrzały, wrażliwy przyjaciel książki.
- Człowiek, dla którego straszne tarapaty, okazały się wielkim sukcesem życiowym.

O samej zaś biografii mogę rzec, iż Lesław Haliński napisał książkę, którą można, a nawet należy się delektować. Najlepiej w towarzystwie brzmienia gitary Wielkiego Sułtana Swingu. Autor biografii sprytnie przybliża czytelnikowi wszystkie albumy artysty, wyjaśniając w kilku prostych zdaniach kontekst utworów na nich zawartych. To iście mrówcza praca, ale efekty są tego warte, zapewniam.

Michal | 2014-05-16
Przeczytana: 15 maja 2014

troszkę mi zeszło przeczytanie.. weekend majowy... długo czekałem na tą książkę i jestem usatysfakcjonowany

Ędriu | 2014-02-15

To mój ulubiony muzyk, podobnie jak zespołem jest Dire Straits, który był jednym z tych, na których sie wychowałem:-)... Małe sprostowanie do opisu - Nie jest to pierwsza biografia Marka Knopflera, bo w 1993 wydano w Polsce "Dire Straits - sułtani swingu" autorstwa Mike'a Oldfielda. Swoją droga, książka napisana w bardzo ciekawy sposób, gdzie suche fakty wpleciono w przeciekawie napisaną historię zespołu. Tego stylu i tego języka zabrakło polskiemu autorowi biografii Marka. Rzecz, co prawda o Dire Straits ale nie zabrakło informacji o głównej postaci tego zespołu:-), wiec jakiś zalążek Jego biografii tam jest:-).

Kuba87 | 2013-07-12

Bardzo dużo faktów związanych z działalnością muzyczną artysty, mnóstwo szczegółowych danych: składy muzyczne, trasy, płyty, gitary itp. Mnóstwo jego cytatów i recenzji płyt. Natomiast książka nie wciąga, za dużo suchych faktów, za mało aspektów typowych dla książki, czyli barwnego języka i interesujących historii. A może życie Knopflera było po prostu nieciekawe? Jakoś nie mogę w to uwierzyć...

fibronektyna | 2013-04-29

Zacznę od rzeczy dobrych o tej pozycji - bardzo dużo informacji, odniesień, bogata jest we wszelkie chyba możliwe info o Marku, kiedy, z kim, na jakiej płycie, na jakiej gitarze itd. Plus bardzo fajne zdjęcia Marka i jego wydawnictw.

Minusem jest przede wszystkim język, i choć nie jest to wprawdzie wielka pod tym względem literatura, to jednak miło byłoby nie napotykać co chwila błędów stylistycznych czy, o zgrozo, interpunkcyjnych. Zwłaszcza, że to nie przekład a nasza rodzima produkcja. Im dalej, tym jest ich mniej, ale zgrzyt pozostaje. Taki dość nieporadny chwilami anty-styl. Nieładnie.

Po przeczytaniu całości odnoszę też wrażenie, że jest to zbiór suchych informacji, dat, opisów kolejnych płyt, wydarzeń. Stosunkowo mało tu jest o życiu samego Knopflera, jak i tego wszystkiego wokół muzyki.

Wahałam się z oceną, ogólnie książka dobra, w moim odczuciu owe braki nadrabia jakością zamieszczonego info (kompletne kompendium twórczości MK) i oprawą graficzną. Jako mega totalny...