Idea Europy i myśl współczesna w Hiszpanii

Wydawnictwo: Scholar
rosmene

Autor wykazuje, że podstawą jedności Europy są nie tylko wspólne instytucje i procesy integracyjne, lecz także rozwój tożsamości europejskiej, czyli przywiązania do wartości podzielanych przez narody kontynentu. Przedstawia analizę zmiennego rozumienia idei Europy w życiu umysłowym i politycznym Hiszpanii, a także opis ciągłych sporów między zwolennikami europeizacji i hispanizacji. Ważne miejsce zajmują w książce wątki polsko-hiszpańskie, interesujące rozważania komparatystyczne oraz zarys recepcji filozofii i współczesnej myśli hiszpańskiej w nauce polskiej.

Prof. dr hab. Eugeniusz Górski pracował w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie oraz w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Obecnie współpracuje z Instytutem Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW. Jest autorem ponad 200 prac naukowych. Prowadził badania, wykładał w różnych ośrodkach naukowych Europy i obu Ameryk. W związku z 40-leciem pracy naukowej Eugeniusza Górskiego w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN przygotowywany jest wielojęzyczny numer specjalny Archiwum Historii Filozofii i Myśli Społecznej (vol. 59, w druku), poświęcony głównie iberoamerykańskiej kulturze filozoficznej.

Niniejsza książka powstała w ramach projektu badawczego pt. „Idea Europy i myśl filozoficzno-polityczna we współczesnej Hiszpanii”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w Krakowie.

Najważniejsze publikacje Autora: Hiszpańska refleksja egzystencjalna. Studium filozofii i myśli politycznej Miguela de Unamuno (1979), José Ortega y Gasset i kryzys ideologii hiszpańskiej (1982), Problemy człowieka we współczesnej myśli hiszpańskiej (redakcja naukowa) (1982), W kręgu filozofii latynoamerykańskiej (redakcja naukowa) (1987), 500th Anniversary of Columbus’ Voyage: Europe and the Americas in the Perspective of Universalism (redakcja naukowa) (1992), Dependencia y originalidad de la filosofía en Latinoamérica y en la Europa del Este (1994), O demokracji w Hiszpanii (1975–1995) (1997), Rozważania o społeczeństwie obywatelskim i inne studia z historii idei (2003), Civil Society, Pluralism, and Universalism (2007), Universalism in Polish Thought (redakcja naukowa) (2007), Spain, Poland and Europe (redakcja naukowa) (2009), Pensamiento filosófico del CESLA (współautorstwo) (2012).

źródło opisu: www.scholar.com.pl

źródło okładki: www.scholar.com.pl