Reżyserzy

Wydawnictwo: Wielka Litera
wywiady, reżyserzy, kino, film
literatura faktu
Malwina

Bardzo ciekawa lektura, która odsłania osobowości nie tylko największych autorów współczesnego kina, ale także osobowość i filmowy gust prowadzącego wywiady krytyka Janusza Wróblewskiego. Polecam wszystkim, którzy kochają kino. Grażyna Torbicka W celnych pytaniach Wróblewskiego definiują się znakomici twórcy. Dla nas artystów to ważna książka, zmuszająca czasem do weryfikacji naszej...

Grażyna Torbicka

W celnych pytaniach Wróblewskiego definiują się znakomici twórcy. Dla nas artystów to ważna książka, zmuszająca czasem do weryfikacji naszej opinii o świecie, który chcemy opowiedzieć widzom.

Jerzy Stuhr

Trudno wyobrazić sobie prawdziwego kinomana bez tej książki na półce.

Janusz Wróblewski miał wyjątkową okazję rozmawiać z najważniejszymi mistrzami współczesnego kina, tak różnymi jak David Cronenberg i Ken Loach, Quentin Tarantino i James Ivory, Wim Wenders i Woody Allen. Te rozmowy stanowią pasjonujący odnośnik do wszystkiego, co już obejrzeliśmy i co jeszcze będziemy oglądać w ich autorskim kinie.

Co ci wielcy artyści mają do powiedzenia, czego nie mówią nam ich filmy? Portretują wciąż siebie samych czy przeciwnie, szukają kompletnie innych bohaterów? Czym jest dla nich sztuka, a czym życie i jak one się przenikają? Co w człowieku i w świecie jest dla nich najważniejsze? Jaki jest ich stosunek do skomercjalizowanej rzeczywistości Hollywoodu i do kogo adresują swe dzieła? Jakiego filmu nigdy nie chcieliby nakręcić? Czy mają zahamowania, co ich śmieszy, co przeraża, co myślą o sławie, starości, śmierci, Bogu, przemianach dzisiejszego świata.

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl

Oficjalna recenzja
Malwina książek: 1028

Rozmowy z mistrzami

Czego możemy się spodziewać po tomie wywiadów z reżyserami? Może wtórności - tego, że już gdzieś to wszystko czytaliśmy, zwłaszcza jeśli jesteśmy kinomanami. Sięgając po książkę Janusza Wróblewskiego towarzyszyła mi taka obawa. Z drugiej strony dołączyła do niej obawa o to, że zanudzę się czytając rozmowy z reżyserami, których nie znam. Na szczęście, nic takiego nie miało miejsca. „Reżyserów” mogę polecić nawet tym, którzy w temacie kina są laikami – rozmowy, jakie przeprowadził Wróblewski przedstawiają przede wszystkim interesujące osobowości i będą lekturą doskonałą dla wszystkich, którzy są po prostu ciekawi drugiego człowieka.

Publikacja Wróblewskiego jest udana od początku do końca. Wrażenie robi już okładka wykonana z eleganckiego matowego papieru, jaki wykorzystuje się np. do druku wizytówek. To naprawdę zachęcające zaproszenie do lektury. Interesujący jest podział reżyserów, jakiego na potrzeby tej książki dokonał Wróblewski, na co dzień krytyk filmowy „Polityki”. Mamy tu siedem rozdziałów, w każdym po kilka rozmów z twórcami, których według jakichś kryteriów ustawić można w jednym rzędzie. Trudno się nie zgodzić, że Haneke i von Trier to prowokatorzy, a Allen i Altman to prześmiewcy. Na szczególną uwagę zasługuje rozdział ostatni, poświęcony reżyserom zajmującym się w swoich filmach tematyką Holocaustu oraz posiadającym żydowskie korzenie. Każda rozmowa jest w książce poprzedzona wprowadzeniem – opisem sylwetki danego bohatera. Nie jest to zwykły biogram, zawierający treści, które znajdziemy w Wikipedii, lecz krótka charakterystyka bohatera i chronologiczny przegląd jego twórczości, widzianej krytycznym okiem Wróblewskiego. Choć przyznać też trzeba, że jak na krytyka, o swoich rozmówcach autor wypowiada się niezwykle pozytywnie i można odnieść wrażenie, że twórczość większości z nich ceni sobie bardzo wysoko. Nie jest to jednak zarzut. Ponadto w tych wprowadzeniach Wróblewski się nieco obnaża, dzieląc się swoimi wspomnieniami czy odczuciami, co do konkretnych postaci, co budzi naszą sympatię. Nie stawia siebie na pozycji wszystko wiedzącego krytyka, nie wywyższa się, a możliwość rozmowy z danym reżyserem traktuje raczej jako błogosławieństwo i onieśmielający często zaszczyt. We wprowadzeniach brakuje natomiast wyjaśnienia, skąd taka, a nie inna klasyfikacja reżyserów. Kim są dla Wróblewskiego „galernicy wyobraźni” albo co to znaczy dla niego posiadać „płomień w sercu”? Znając twórczość przypisanych do tych kategorii reżyserów można się tego domyślać, jednak kilka słów na ten temat od autora byłoby cennym objaśnieniem. Miejsce na to mogło się znaleźć we wstępie, skądinąd bardzo dobrym, bo wyjaśniającym w jaki sposób doszło do rozmów zarejestrowanych w tej książce i rozwiewającym wątpliwości, że ich przeprowadzenie było zawsze łatwe i przyjemne. Na szczęście ten brak rekompensuje opatrzenie każdego nazwiska zdjęciem. Czytelnik lubi wiedzieć, jak wygląda człowiek, o którym czyta i pewnie w innym wypadku musiałby szukać zdjęcia artysty w Internecie. Zabrakło jedynie zdjęcia samego Wróblewskiego, którego nazwisko może gdzieś niknąć w gąszczu wielu rodzimych krytyków filmowych, jednak twarz okazuje się być jak najbardziej znana z telewizyjnych wystąpień (pana Janusza często można zobaczyć choćby w stacji „Ale Kino!”).

To tyle jeśli chodzi o formę. A jak z treścią książki? W „Reżyserach” znajdziemy rozmowy na wysokim poziomie intelektualnym. Wróblewski porusza takie tematy jak religia, polityka, wiara, patriotyzm, pyta o światopogląd, inspiracje, prosi o wyjaśnienie „co autor miał na myśli” w tym, czy innym filmie. Są to w dużej mierze pytania, które widz sam chciałby zadać. Pozwalają nam lepiej poznać danego twórcę, dopełniają jego wizerunek. Z Davidem Lynchem Wróblewski rozmawia o medytacji, z Romanem Polańskim o satanizmie, a z Agnieszką Holland o problemach z tożsamością płciową. Pytania, wydawałoby się, dotyczące gruntu prywatnego, a jednak Wróblewski łączy je z pracą zawodową, pyta jaki (i czy w ogóle) mają na nią wpływ. Jest rozmówcą dociekliwym i nie zawsze pokornym. Jego rozmowy mogą wnieść wiele nowego do naszej wiedzy o najwybitniejszych reżyserach i zachęcić do szybkiego sięgnięcia po jakiś konkretny film. Oczywiście, zasługa w tym nie tylko autora, ale także, a może przede wszystkim, jego rozmówców – erudytów, intelektualistów, którzy właściwie jednym głosem mówią, że robią takie filmy, jakie sami chcieliby obejrzeć. Czytając te kilkaset stron ich wypowiedzi, można znaleźć między nimi znacznie więcej cech wspólnych, dających pełny obraz nie tyle zawodu reżysera, co osobowości człowieka go wykonującego. Jest tylko jeden zgrzyt, który sprawia, że tych rozmów nie czyta się z należytą przyjemnością. Są to kompilacje wszystkich wywiadów, jakie z danymi twórcami przeprowadził w swojej karierze Janusz Wróblewski, zaznacza to on zresztą we wstępie. Niestety, nie zawsze są one ze sobą dobrze „posklejane”, a miejsca „styku” są widoczne, gdyż niezbyt płynnie autor przechodzi od jednego tematu do drugiego. Niektóre pytania wręcz czasami się powtarzają, choć zadane są innymi słowami. Szkoda też, że pod każdym wywiadem autor podaje tylko miejsce i czas pierwszej publikacji, zamiast wymienić wszystkie. To zdradza trochę kulisy pracy dziennikarzy filmowych, którzy najwyraźniej raz przeprowadzony wywiad traktują jako tekst, do którego po prostu można dodawać nową treść w sposób dowolny.

Na okładce książki Wróblewskiego napisano odważne zdanie: „Trudno wyobrazić sobie prawdziwego kinomana bez tej książki na półce”. Nie byłabym aż tak entuzjastyczna, jednak przyznać muszę, że spośród ostatnich polskich wydawnictw o tematyce filmowej, „Reżyserzy” są jedną z najlepszych publikacji. I prawdziwy kinoman na pewno nie będzie się wstydzić mając tę książkę na półce.

Malwina Sławińska

madziusia | 2014-01-21
Przeczytana: 28 listopada 2013

Janusz Wróblewski jest krytykiem filmowym i publicystą tygodnika „Polityka”. W latach 1988 - 1990 zasiadał w Radzie Artystycznej Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. Pracował m.in. w „Kinie”, „Życiu Warszawy” oraz miesięczniku „Machina”. W swojej karierze miał możliwość współpracy z „Gazetą Wyborczą”, „Playboyem”, „Zwierciadłem”, „Dialogiem” i Polskim Radiem. Wieloletni szef telewizyjnego „Pegaza” i juror na festiwalach filmowych w Cannes, Wenecji, Toronto, San Sebastian. Odznaczony przez ministra kultury medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

„Reżyserzy” to zbiór dwudziestu dziewięciu wywiadów z ikonami współczesnego kina, efekt wieloletniej pracy autora, która jak zaznacza we wstępie Wróblewski, nie zawsze należała do najłatwiejszych. Na możliwość zadania pytań niektórym twórcom trzeba było czekać lata. Negocjacje z zagranicznymi agentami i polskimi dystrybutorami nie zawsze kończyły się sukcesem i ustaleniem terminu rozmowy. Gdy już do niej dochodziło często przebiegała...

Polecam szczególnie wywiad z Zanussim, jako podręcznikowy wręcz przykład intelektualnego bełkotu.

figlarna24 | 2013-08-08
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

Świat filmowy kojarzy się głównie z aktorami i celebrytami. Na okładkach kolorowych pism widnieją często, jak nie wyłącznie twarze tych, którzy wcielają się w daną postać i kreują wybraną osobowość.
Ale w sztuce filmowej to nie oni grają pierwsze skrzypce, mimo że , tak to ma wyglądać.

Głównymi twórcami obrazu, zwanego filmem są: reżyser i scenarzysta. To oni mają decydujący wpływ , jak dzieło ma wyglądać, jakie wartości przekazywać, ale przede wszystkim , jakie twarze mają firmować film.
O reżyserach mówi się najczęściej w kontekście festiwali filmowych, kiedy wraz z odtwórcami głównych ról kroczą wśród fleszy po czerwonym dywanie. Ale na festiwalach są nie tylko ludzie, których praca składa się na jednolity obraz. Są tam także krytycy filmowi.
I oto, jeden z nich- Janusz Wróblewski postanowił napisać książkę- wywiad z reżyserami każdego gatunku, o różnym dorobku zawodowym, o różnej narodowości oraz wizji, którą chcieliby przekazać odbiorcy.

Janusz Wróblewski jest krytykiem...

Mimi xrayofbooks | 2013-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2013

(...) I właśnie nie tyle na postaciach reżyserów, ile na autorze książki chciałabym skupić się na początku. Janusz Wróblewski jako absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim totalnie podbił moje serce stylem pisania. Wstęp do każdego wywiadu pisany jest z poziomu znawcy, ale nie tylko. Jest to język barwny, soczysty, pełen erudycji i totalnie godny pozazdroszczenia. Myślę, że pan Wróblewski władanie piórem opanował do perfekcji - czyta się go z prawdziwą przyjemnością i odrobiną pokory przed mistrzem słowa pisanego jednocześnie.
(...) Najważniejszym, co pomyślałam sobie już w trakcie czytania jest, że Janusz Wróblewski wykonał pracę, która prawdopodobnie będzie równie cenna dla przyszłych pokoleń, jak byłyby wywiady z klasykami literatury, gdyby w czasach, gdy żyli, wywiady przeprowadzano. Dzięki jego rozmowom możemy dowiedzieć się wiele na temat poglądów reżysera (także pozafilmowych), jego podejścia do sławy i źródeł inspiracji, a czasem także przysłowiowego "co autor...

mellon_collie | 2015-10-30
Przeczytana: 30 października 2015

Pytania Wróblewskiego są czasem idiotyczne, poza tym przedzieranie się przez wypowiedzi takich dupków jak Greenaway, czy Żuławski wręcz boli, ale generalnie jest to prawdziwa skarbnica wiedzy o wielu wybitnych reżyserach. No i dzięki temu zbiorowi poznałem kino Mike'a Leigh.

uvertobleu | 2016-02-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016, Kino