Suazi. Siedemdziesiąt obrotów Alfa

Wydawnictwo: My Book
Pani_Wu

Suazi to swoiste podsumowanie prawie trzydziestopięciolecia prasowego debiutu literackiego („Odra”, 1976) i ponad dziesięciolecia debiutu książkowego (Od ściany do ściany, 2000 r.). Książka, w odróżnieniu od poprzednich, jest po części prozą, po części poezją. Część prozatorska, nosząca tytuł Suazi, składa się z trzech odrębnych jednostek literackich. Pierwsza z nich, Drogi do bajki,...

Część prozatorska, nosząca tytuł Suazi, składa się z trzech odrębnych jednostek literackich. Pierwsza z nich, Drogi do bajki, zawiera wiele opowieści, legend i mitów zasłyszanych w dzieciństwie i młodości. Jest też tam opis młodzieńczej wyprawy na mityczną Wyspę Snów oraz poetyckich wędrówek po okolicach wsi Wieldządz na Pomorzu, dokąd po wojnie przeniosła się rodzina autora. Podróż, mimo że jest stylistycznym i warsztatowym zabiegiem, zawiera wątki rzeczywistych wspomnień Ola, czyli autora, o dziadku Ado oraz wyobrażonych spotkań w najprzeróżniejszych sytuacjach.
Drugi zbiór pt. Suazi jest opisem wyprawy dojrzałego mężczyzny do Republiki Południowej Afryki. Na jej terenie rzeczywiście istnieje maleńkie państewko Suazi. W tytułowym tekście autor opisał panujące tam egzotyczne obyczaje. Jesteśmy świadkami swoistego połączenia jakiejś mitycznej wyprawy po skarb dziadka Ado, tak często przywoływany w twórczości Soczyńskiego, z rzeczywistą wyprawą biznesową, z całymi jej perypetiami oraz chwilami grozy, zakończoną, jak można się było spodziewać, fiaskiem.
W Próbie, będącej ostatnim członem części prozatorskiej, która jest zbiorem kilku małych opowiadań, autor przyjmuje różne, nieprzewidywane postaci. A to jest mieszkańcem nieznanej wyspy, być może Wyspy Snów, a to niedookreślonej celi, studni, głębi oceanu lub też tajemniczej pieczary pod lasem, z której robi dalekie wyprawy oraz obserwuje różne dziwne zjawiska, w tym również coś, co do złudzenia przypomina wybuch jądrowy z jego katastroficznymi skutkami. Postaci te w charakterystyczny dla siebie sposób snują filozoficzne rozważania o bycie, sensie życia i tragicznej wizji termojądrowego konfliktu.
Część druga książki, zatytułowana Siedemdziesiąt obrotów Alfa, to wybór wierszy powstałych w latach 2008–2009 oraz kilka wierszy publikowanych w poprzednich tomach poezji, zdaniem autora najlepszych.

źródło opisu: http://www.mybook.pl/6/0/bid/224

źródło okładki: http://www.mybook.pl/6/0/bid/224