Władysław Komar. Łza wielkiego brodacza

Cykl: Słynni polscy olimpijczycy (tom 19)
Wydawnictwo: Agora SA
komiksy
Strzelba

W dziejach polskiego sportu i olimpizmu nie było chyba człowieka, który tak bardzo wykraczałby poza ramy sportu jak Władysław Komar. Postaci tak charakterystycznej nie tylko ze względu na swe potężne gabaryty i pamiętną brodę. Urodzony 11 kwietnia 1940 r. na Litwie, potężny Władysław Komar wszedł do panteonu polskiego sportu dzięki złotemu medalowi, który zdobył podczas igrzysk olimpijskich w...

Urodzony 11 kwietnia 1940 r. na Litwie, potężny Władysław Komar wszedł do panteonu polskiego sportu dzięki złotemu medalowi, który zdobył podczas igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 r. Będziecie mieli Państwo okazję zobaczyć, jak przebiegał ten konkurs, jak niewiele brakowało rywalom, by dojść Polaka i wreszcie jakim fortelem posłużył się tenże, by wygrać.

Bo Władysław Komar był osobą znaną z niekonwencjonalnego trybu życia. Niezwykle rubaszny, dowcipny, o wyjątkowo barwnym życiorysie, którego wystarczyłoby zapewne na stworzenie nie tylko jednego czy kilku komiksów, ale i na całkiem pokaźną książkę.

Był osobą znaną nie tylko dzięki sportowi, ale także ze względu na teatr, kino, kabaret, na wszelkie formy życia towarzysko-kulturalnego, w które się angażował. Był przez wiele lat obecny w świadomości Polaków. Kojarzony, rozpoznawany i lubiany.

Dziś Władysława Komara nie ma już wśród nas. Odszedł tak jak żył - w niecodziennych okolicznościach. Los chciał, że 17 sierpnia 1998 r. zginął w wypadku drogowym, w jednym samochodzie z innym polskim mistrzem olimpijskim - Tadeuszem Ślusarskim, zwycięzcą skoku o tyczce igrzysk w Montrealu w 1976 r.

Śmierć dwóch mistrzów olimpijskich w jednym samochodzie to wydarzenie niecodzienne, tak jak niecodzienną postacią był mistrz pchnięcia kula monachijskich igrzysk - Władysław Komar.

źródło opisu: http://www.komiks.gildia.pl

źródło okładki: http://www.komiks.gildia.pl