MAPY. GETTO WARSZAWSKIE. Przewodnik po nieistniejącym mieście

Okładka książki Teksty drugie nr 5 / 2023 - Beletrystyka z Auschwitz Jan Borowicz, Łukasz Cybulski, Agnieszka Dauksza, Paweł Dobrosielski, Aleksandra Grzemska, Artur Hellich, Olga Kaczmarek, Karolina Koprowska, Klaudia Korczyńska, Justyna Kowalska-Leder, Iwona Kurz, Jacek Leociak, Tomasz Szymon Markiewka, Stanisław Obirek, Redakcja pisma Teksty Drugie, Marta Tomczok, Agnieszka Witkowska-Krych
Teksty drugie ... Jan Borowicz, Łukas...
Okładka książki Warszawski trójkąt Zagłady Jacek Leociak, Zofia Waślicka-Żmijewska, Artur Żmijewski
Warszawski tró... Jacek Leociak, Zofi...

Niesamowita pozycja! Jeżeli masz w swoim życiu przeczytać tylko jedną książkę o gettcie warszawskim, to niech to będzie właśnie ta. Książka ma niemal 1000 stron, a autorzy podpierają się statystykami i dokumentami, pochodzącymi między innymi z archiwum Ringelbluma. Znajdziemy też trochę cytatów ze wspomnień. Ktoś może pomyśleć, że to jedna z tych 'męczących' lektur, która w przeciwieństwie do czytanych jednym tchem wspomnień, przedstawia jedyne suche statystyki. Nic bardziej mylnego! Książka jet podzielona na rozdziały, które nie muszą być czytane po kolei, więc jeżeli czytelnik nie chce zagłębiać się w tematykę wiary i religii może przeskoczyć do rozdziału o edukacji. Ja czytałam rozdział po rozdziale, książka jest tak dobrze napisała, że ani przez chwilę nie czułam potrzeby przeskakiwania do kolejnej części.
Najpierw przeczytałam ją w formie ebooka, a po pewnym czasie polowania na Allegro kupiłam również wersję papierową z mapami - czuję, że muszę ją mieć na swojej półce i że na pewno będę do niej często wracać w celu uzupełnienia informacji:)

Nareszcie jest! Wydanie drugie, zmienione, poprawione i rozszerzone. Po latach oczekiwań w końcu się doczekałam. Przez ostatnie miesiące obserwacji aukcji internetowych traciłam nadzieję na posiadanie tej publikacji (zazwyczaj pojawiały się dwa egzemplarze, z czego jeden kosztował... dwa tysiące złotych, drugi kilkaset. Komentarz zbędny). Pięknie wydana książka, dodatkowo wzbogacona o drugi tom, który zawiera mapy (np. granice getta, urzędy, życie społeczne, powstanie, współczesny układ ulic, czy też mapa komunikacyjna getta).
Książka legenda, wspaniali autorzy, absolutna perła wydawnicza. Z wielką niecierpliwością zabieram się więc do lektury tej przekrojowej pracy obejmującej między innymi zagadnienia dotyczące życia społecznego i gospodarczego w getcie, działających tam instytucji i urzędów, życia artystycznego, akcji wysiedleńczych czy wreszcie walki powstańczej. Osobne miejsce zajmuje też fragment dotyczący przywracania pamięci o miejscach i czasach.
Bardzo potrzebna książka o widmach. Nie ma przecież ani Wielkiej Synagogi, ani kładki na Chłodnej, nie zachowały się żydowskie uliczki, przede wszystkim nie ma ich mieszkańców, zanikł, a właściwie zamilkł jidysz (na szczęście mamy jeszcze Centrum Kultury Jidysz przy Fundacji Shalom). Lektura tej książki to taka trochę podróż do zapomnianego, zburzonego świata, aż dziw, że istniał, aż dziw, że tak łatwo popadł w niepamięć, przerażające jak łatwo i szybko został unicestwiony. Dla mnie to nie tylko książka, ale też lekcja pokory, świadomości i pobudzenie do gorzkiej niestety refleksji.

Arcydzieło, które porusza bardziej niż jakikolwiek film o tej tematyce. Może dlatego, że suche fakty przemawiają bardziej niż poetyckie wizje, niczego nie można wziąć w nawias.

• Warszawa
  • Judaica
  • Do kupienia
  • historia

Dodaj cytat z książki MAPY. GETTO WARSZAWSKIE. Przewodnik po nieistniejącym mieście