Chińskie igraszki czyli podróż do Państwa Środka

Wydawnictwo: Novae Res
Chiny, życie w Chinach
literatura faktu

Współczesne Chiny oczami nauczycielki angielskiego i podróżniczki w jednej osobie. Autorka spędziła w Chinach blisko 10 lat, przechodząc kolejne stopnie wtajemniczenia w życie codzienne Chińczyków, od najbardziej elementarnej wiedzy praktycznej po intymne kobiece plotki. Początkowa „ekspatka”, czyli żona przy mężu na dyrektorskim stanowisku, żyjąca w luksusowej europejskiej enklawie w Szanghaju stopniowo wydostaje się ze „złotej klatki”, uczy się języka, podejmuje pracę na uniwersytecie, poznaje zwykłych ludzi i coraz bardziej egzotyczne blaski i cienie życia w Państwie Środka.

Ciekawe i zabawne, choć momentami szokujące wspomnienia z mnóstwem praktycznych porad, jak oswoić szok kulturowy, radzić sobie w kręgach chińskiego high life, na targu, u lekarza, z taksówkarzami i sąsiadami oraz jak planować bezpieczne wycieczki krajoznawcze. Lektura absolutnie nieodzowna dla osób planujących dłuższy pobyt w Chinach lub zamierzających zboczyć z utartych szlaków turystycznych.

źródło opisu: Novae Res, 2013

źródło okładki: http://novaeres.pl

W sumie książka jest zbiorem luźno połączonych ze soba notatek opisujących szanghajską rzeczywistość, oczywiście z punku widzenia osoby pierwszy raz zderzającej się w ogóle z kulturą chińską na własnej skórze.

Plusem jest tu budowanie wypowiedzi nacechowanej żywymi emocjami kogoś, komu przychodzi się dziwić, że w sumie wychodzi na frajera choćby przy zwykłym zakupie warzyw. Dla Chińczyków, każdy kto jest spoza, nawet Chińczyk nie wychowujący się na ich terenie jest dobrym materiałem, żeby zbić na nim pokaźne sumki ze sprzedaży, obojętnie co by to było i tak zapłaci 2-krotnośc, a czasem nawet 5-krotnośc tego, co obywatel ich kraju.
Ktoś, kto wyobraża sobie dzisiejsze Chiny za kraj wynędzniałych, obdartych ludzi żebrzących o miskę ryżu i poddanych władzy tutaj przeżyje niemały zawrót głowy, bo dostanie opis bogactwa, jaki spotyka się w najmodniejszych zakątkach Europy czy USA. Ale Szanghaj podobno pod tym kątem nie ustępuje żadnemu z największych miast naszego kontynentu, a do...

Pani_Wu | 2013-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2013

Właśnie skończyłam czytać "Chińskie igraszki czyli podróż do Państwa Środka" Sylwii Malon-Schulze. Niewątpliwie jest to bardzo udany debiut, który powstał z notatek, jakie autorka uczyniła podczas dziesięcioletniego pobytu w Chinach.
Los, tak bywa, rzuca nas w różne miejsca i siłą rzeczy poznajemy nawet bardzo egzotyczne kraje. Pani Sylwia Malon-Schulze towarzyszyła mężowi podczas jego zawodowego pobytu w Chinach.
Książka składa się z 31 rozdziałów, wstępu oraz garści porad dla wyjeżdżających do tego fascynującego państwa. Każdy rozdział stanowi odrębną, tematyczną całość. Poznajemy w ten sposób różne obszary chińskiej codzienności na tyle, na ile były one dostępne obcokrajowcowi. Jak przez dziurkę od klucza podglądamy robotników, ekspatów, chińską ulicę w godzinach szczytu, ośrodki medyczne dla obcokrajowców i tradycyjną medycynę chińską, stosunek Chińczyków do spraw pieniędzy, męsko-damskie obyczaje, jak się okazuje bardzo różne, w różnych częściach kraju i wiele innych.
Wraz z...

future-death | 2013-05-14
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 14 maja 2013

"Zawsze chciałam zwiedzać i patrzeć na Chiny własnymi oczami. Przecież w gruncie rzeczy bliżej mi do zwykłych Chińczyków niż do ekspatów - rajskich ptaszków w złotych klatkach. Nie myślałam, że będzie mi to dane tak szybko i z taką intensywnością". Sylwia Malon - Schulze zadebiutowała książką pasjonującą, opartą na własnych doświadczeniach wyniesionych z pobytu w Chinach. Nie jest to ani profesjonalny reportaż, ani dziennik podróży, ani przewodnik szlakiem najciekawszych miejsc - dla mnie był to interesujący i lekko napisany przewodnik po życiu w kilku chińskich miejscowościach, odzwierciedlający inną od naszej mentalność Chińczyków i ich codzienność w różnych sferach, podpowiadający różnymi historiami i często zabawnymi anegdotami jak się odnaleźć w chińskiej rzeczywistości. Autorka swoje "chińskie igraszki" i wysiłki mające na celu zaaklimatyzowanie się w nowym otoczeniu rozpoczęła w Szanghaju, "Paryżu Wschodu", ale także "dziwce Azji".

Chińczycy nazywają obcokrajowców, ludzi...

ArtZ72 | 2017-03-26
Na półkach: Przeczytane, Chiny
Przeczytana: 2013 rok

Lekko i wciągająco pisane wspomnienia z czasów pobytu Autorki w Szanghaju. Lektura początkowa dla osób poznających Chiny. Oczywiście należy pamiętać, że wielkie miasta Chin, takie jak Szanghaj, Pekin, Kanton czy Shenzhen to w zasadzie świat wysoko rozwinięty, świat wielkich, międzynarodowych firm takich jak Lenovo, Huawei czy Alibaba. Natomiast spora część Chin to wciąż regiony oparte głównie na rolnictwie i chałupniczej wytwórczości. Niemniej chyba warto tę książkę "zaliczyć". Choćby po to, by ostatecznie wyleczyć się z pokutujących tu i ówdzie banialuk o chińskich miastach pełnych rowerzystów w waciakach i dzieci pracujących za "miskę ryżu". Powtarzanych z reguły przez ludzi, którzy o Chinach nic nie wiedzą i którym w głowie się nie mieści, że Daleki Wschód zmienia się co najmniej kilkakrotnie szybciej niż Europa.

MałaPisareczka | 2013-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2013

Z przyjemnością przyjrzałam się nowej polskiej autorce, która praktycznie przed chwilą zadebiutowała zapisem swoich wspomnień. Historia, która zabiera nas w podróż do kraju dla wielu dalekiego i egzotycznego. Chin.

Pani Sylwia Malon-Schulze opowiedziała krok po kroku swoje pierwsze chwile spędzone w Chińskiej Republice Ludowej. Zawsze miło mi się czyta wspomnienia osób, które nie tylko przeżyły coś interesującego, ale przede wszystkim potrafią to opowiedzieć w sposób zrozumiały i przede wszystkim ciekawym. Autorka na całe szczęście pamiętała także, że nie wszyscy są znawczyniami Kraju Wschodzącego Słońca i wszelkie przypisany, słówka, ale również wiele zachowań - dla nas tak dziwnych, zostało wyjaśnione. Dzięki temu czytelnik rozumie wszystko, a przynajmniej znaczną większość, i całość tomu Chińskie Igraszki prezentuje się bardzo dobrze.

Na początku autorka nie okłamuje, że było jej ciężko odnaleźć się w tak "chaotycznym" (jak dla mnie) państwie, rządzącym się swoimi...

FayeWang | 2015-08-13
Przeczytana: 15 lipca 2013

„Chińskie igraszki, czyli podróż do Państwa Środka” to propozycja dla tych wszystkich osób, które poszukują lekkiej i przyjemniej oraz interesującej lektury, która uchyli nam rąbka tajemnicy "jak przeżyć szok kulturowy", kiedy trafia się do Chin. Nie jest to pozycja dla wyjadaczy tematu, a na pewno nie dla wszystkich. Za to doskonała propozycja dla każdego, kto zaczyna swoją przygodą z tym azjatyckim krajem. Sylwia Malon-Schulze dzięki żywym, kipiącym od emocji i szczerości historiom pozwala nam poczuć jak to jest mieszkać w tym egzotycznym, obcym i tajemniczym państwie. To kopalnia wiedzy praktycznej wzbogacona o odczucia, spostrzeżenia i wrażenia pisane z perspektywy kobiety, która do Chin nie planowała jechać, znalazła się tam przypadkiem i musiała je poznać oraz nauczyć się ich. Całość recenzji dostępna na eChiny: http://echiny.pl/kultura/ksiazki/chinskie-igraszki-czyli-podroz-do-panstwa-srodka/

Ivka | 2013-08-08
Przeczytana: 30 maja 2013

Sięgając po książkę Sylwii Malon - Schulze sama nie wiedziałam czego oczekiwać. Raczej nie gustuję w tego typu książkach (czytaj literatura faktu).

Sylwia Malon - Schulze jest nauczycielką angielskiego. Wyjechała z kraju razem mężem, który otrzymał propozycję pracy w tymże kraju. Spędziła tam ponad 10 lat. Miała niezwykłą okazję poznać tajemniczy wschód, życie codzienne i obyczaje Chińczyków.

Książka powstała na bazie zapisków autorki poczynionych w ciągu całego pobytu w Chinach. Jako żona dyrektora koncernu poruszała się w luksusowych enklawach, gdzie prowadzone życie nijak się miało do tego, jak naprawdę egzystują Chińczycy. Po pewnym czasie miała już dość tej "złotej klatki" i postanowiła poznać naprawdę kraj w którym przyszło jej mieszkać i tubylców. Autorka zaczęła pracę na uniwersytecie i rozpoczęła naukę języka mandaryńskiego. Dzięki swojej determinacji dowiedziała się, ale też doświadczyła wielu ciekawych rzeczy, które pozwoliły jej poznać mentalność...

Tinkerbelle | 2014-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2014

Przeczytałam z ogromną przyjemnością. Autorka nie udaje, że jest ekspertem w danym temacie. Widać jednak, że jej bagaż doświadczeń jest duży i warty opisania. W czasie dziesięciu lat pobytu można bardzo wiele nauczyć się o danym kraju. Polecam.

Sabina | 2015-07-24
Na półkach: Przeczytane, 2015

Dużo się dowiedziałam o Chinach i zwyczajach chińskich. O małżeństwach, postrzeganiu wielodzietności i dążeniu do doskonałości już od najmłodszych lat.

sophie21 | 2014-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Świetny "przewodnik", czyta się szybko i z przyjemnością. Relacja z pobytu w Państwie Środka z naszej, zachodniej perspektywy.
Polecam