Baśń jak niedźwiedź. Polskie historie. Tom III

Wydawnictwo: Klinika Języka
Coryllus, Klinika Języka, historia
historyczna
wiking

Uwaga: ta książka może być przyczyną wielu poważnych deziluzji – po lekturze obraz rzeczywistości historycznej nigdy już nie będzie takim, jak dawniej. Liczne stereotypowe wizje przeszłości – a także na nich oparte, więc z gruntu mylne mniemania o współczesności, jak i wynikłe z tych fałszywych przesłanek poronione projekcje przyszłości – okażą się funta kłaków nie warte. Kto zatem woli dalej spokojnie hołdować postępowo-demokratycznym przesądom, kto nie chce, by wpajany na lekcjach historii i „polskiego” system potocznych wyobrażeń o dziejach ojczystych i powszechnych ulegał daleko posuniętej erozji, słowem: kto nie życzy sobie doznać nieodwracalnej autodewastacji klasycznego inteligenckiego światopoglądu – niech lepiej do ręki nie bierze części trzeciej (ani poprzednich) „BAŚNI JAK NIEDŹWIEDŹ”. Przeczytawszy ją bowiem, wiele spraw tego świata, wiele zdarzeń i ludzi ujrzy w zgoła innym naświetleniu, niż to projektowane przez rozmaite „kagańce oświaty”, na które zdany był do tej pory. Żegnaj, uporządkowany, polit-poprawny świecie, w którym siły postępu zmagają się, bezinteresownie, ma się rozumieć, z siłami reakcji i zabobonu; żegnaj postępowo-rewolucyjna wykładnio dziejów, wedle której np. reformacja, jak sama nazwa wskazuje, jest zawsze lepsza od kontrreformacji, a oświecenie od ciemnogrodu; renesansowi mędrcy i artyści dla dobra ludzkości rozświetlają mroki średniowiecza, zaś wstecznictwo i obskurantyzm ustępują przed światłem rozumu. Żegnaj świecie mądrych, szlachetnych i bezkompromisowych humanistów. Po lekturze „BJN” to już nie wróci.
Cóż bowiem uczynił Autor „BAŚNI”? Postąpił jak wzorowy uczeń: zabrał się mianowicie za lekturę uzupełniającą. Przeczytał i przewertował dziesiątki i setki prac naukowych i popularyzujących „wiedzę” historyczną. I zaczął zadawać proste pytania – pytania, których zadawania zawodowo unikają patentowani historycy i popularyzatorzy historii, zadowalając się najczęściej powielaniem w nieskończoność tych klisz, które składają się na zespół urojeniowy polskiej inteligencji postępowej (bo, jak wiadomo: „paraliż postępowy najzacniejsze trafia głowy”). Przy czym podstawowym narzędziem hermeneutyki stosowanej przez Maciejewskiego jest dziecinne pytanie: a kto za to płaci?

źródło opisu: Wydawnictwo Klinika Języka, 2013

źródło okładki: http://multibook.pl/pl/p/Gabriel-Maciejewski-Basn-...»

wiking | 2013-05-02
Przeczytana: 02 maja 2013

Jest to dla polskiego inteligenta lektura obowiązkowa.
Każdą z baśni można czytać oddzielnie i każda następna jest coraz lepsza. III część tnie mocno i bezlitośnie wszystkie mrzonki na temat polskiej historii. Najważniejsze, że ze znanych powszechnie faktów przytaczanych przez popularyzatorów historii Maciejewski odwraca bieguny wyciągając logiczne wnioski – nie ujdzie jego uwadze żaden szczegół. Według niego Polska to nie peryferie Europy, wręcz przeciwnie, w swej laudacji polskiej tradycji rycerskiej i ziemiańskiej, Polska jawi się pępkiem świata, centrum areny dziejowej, na której toczą się zmagania tradycji cywilizacji śródziemnomorskiej z siłami nieubłaganego postępu. Na szczęście nie jest to megalomania autora, ale niełatwa rzeczywistość, z której wynika że polskie losy uzależnione są od geopolityki, przy czym Maciejewski w sposób brawurowy i zamaszyście obala fałszywe idole i urojone historie i z werwą upomina się o dowartościowanie znaczenia sprawy Polskiej dla losów...

rotmistrz | 2017-07-05
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 01 marca 2016

I to jest to czego obawiają się "historycy uczelniani"- ciekawa książka zmuszająca do myślenia! I na dodatek nie pokrywa się kurzem w uniwersyteckiej bibliotece;) Po przeczytaniu uświadomisz sobie, że twoja nauczycielka historii mówiła nie wiadomo o czym (bo na pewno nie o historii).

Wodzu | 2016-02-15
Przeczytana: 15 stycznia 2016

Historia, którą znamy ze szkoły, opisana przez pryzmat handlu i pieniądza, staje się fantastyczną powieścią - baśnią. Warto na tę książkę zwrócić uwagę. Polecam

beczka | 2017-08-28
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Coś pięknego dla każdego, kto lubi tematykę historyczną, ale też dla ludzi spragnionych czegoś innego, świeżego, gdyż każda książka z tego cyklu napisana jest innym stylem i w innej formie. Klasyka.

rav2509 | 2017-10-13
Michu | 2017-07-24