Sto bajek

Wydawnictwo: Bajka
bajki, wiersze Brzechwy, 100 bajek
joly_fh

Inne wydania

Wiersze Jana Brzechwy w nowej odsłonie Książka, której nie może zabraknąć w żadnym domu! Zbiór ponad stu najpopularniejszych utworów Jana Brzechwy, skierowany głównie do najmłodszych, choć nie tylko. Dzieciom pozwoli odkryć wiele mądrych i zabawnych bajek, a rodziców i dziadków przeniesie w świat niezapomnianych wierszy ich dzieciństwa. Mali i duzi czytelnicy znajdą tu między innymi...

Wiersze Jana Brzechwy w nowej odsłonie

Książka, której nie może zabraknąć w żadnym domu! Zbiór ponad stu najpopularniejszych utworów Jana Brzechwy, skierowany głównie do najmłodszych, choć nie tylko. Dzieciom pozwoli odkryć wiele mądrych i zabawnych bajek, a rodziców i dziadków przeniesie w świat niezapomnianych wierszy ich dzieciństwa. Mali i duzi czytelnicy znajdą tu między innymi „Samochwałę”, „Sójkę”, „Na starganie”, „Entliczek-pentliczek”, „Kaczkę-dziwaczkę”, „Psie smutki”, „Ciaptaka” i wiele, wiele innych utworów, których nie znać nie wypada. Jednym i drugim spodoba się nowa szata graficzna książki, będąca harmonijnym połączeniem klasyki (przejrzysty, czytelny tekst) z nowoczesnością (dowcipne, pełne fantazji i lekkości ilustracje Piotra Rychela).

Nowe wydanie zostało niezwykle starannie zredagowane. Ze względu na szacunek dla decyzji autorskiej zachowano wybór i oryginalną kolejność wierszy. Mając jednak na względzie wygodę małego czytelnika, przy zapisie dialogów zastosowano współczesne zasady interpunkcyjne. Poprawiono także powielane w poprzednich wydaniach błędy językowe. Na końcu książki dzieci znajdą opracowany przez redakcję Słowniczek z wyrazami i wyrażeniami, które wyszły z użycia. Wszystko po to, aby bajki Jana Brzechwy mogły na nowo z powodzeniem bawić i uczyć w XXI wieku.

źródło opisu: Wydawnictwo Bajka, 2011

źródło okładki: www.bajkizbajki.pl

ZARAZA | 2012-06-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 8/10
Przeczytana: 2002 rok

Jako dziecko kochałam te bajki! Cudowny zbiór. Każde dziecko będzie zachwycone.

adorable | 2013-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2013

"Sto bajek" zawiera 118 wierszy - bardziej znanych, jak chociażby "Samochwała", "Kaczka-dziwaczka", "Żuraw i czapla" czy "Grzyby", jak i tych, o których nie wie się zbyt wiele, jak na przykład "Śledzie po obiedzie", "Myjcie owoce", "Szóstka-oszustka" bądź "Rozmawiała gęś z prosięciem". Wiersze ujęte są w osiem kategorii, co ułatwia odnalezienie interesującej nas bajki. Książka opatrzona jest interesującymi ilustracjami Jerzego Srokowskiego - jednego z najwybitniejszych polskich grafików XX wieku.

Podejrzewam, że nie istnieje osoba, która nigdy nie miała styczności chociażby z jednym wierszem Jerzego Brzechwy. Kolejne pokolenia zapoznają się z jego twórczością, czytając wspaniałe wierszowane opowiastki, a nieraz ucząc się ich na pamięć. Wiersze Jana Brzechwy pamięta się przez lata - nawet wtedy, gdy już dawno opuściło się szkolną ławkę. Książki z jego poezją zdobią mnóstwo półek w domach milionów...

Marysieńka | 2011-12-17

"Sto bajek" Jana Brzechwy to po "Psotkach i śmieszkach" Janiny Porazińskiej i "Lokomotywie"Juliana Tuwima kolejny zbiór wierszy dla dzieci, który przeczytałam od deski do deski. Nic nie poradzę, że wiele z tych wierszy pamiętam do dziś:)Napisane lekko, łatwo zapadają w pamięć....każdy niesie za sobą jakiś morał, jak to w bajkach...Ryby, żaby i raki; Chrząszcz; Kaczka dziwaczka; Kwoka; Samochwała; Skarżypyta, to tylko niektóre tytuły wierszyków....co jeden - zabawniejszy...Polecam.

Barbara | 2010-06-23
Przeczytana: 24 maja 2013

Najpiękniej wydany, najobszerniejszy zbiór wierszowanych bajek dla dzieci Brzechwy. Polecam!

Najznakomitszy klasyk nad klasykami poezji dla dzieci! Jako dziecko uwielbiałam wiersze Brzechwy i zostało mi to do dziś. Mam inne, starsze wydanie tej książki - pamiętam, że Mikołaj przyniósł mi ją w 83 roku i bardzo prosił o przeczytanie :). Teraz juz mocno sfatygowany egzemplarz czytam swojej córce na dobranoc. Tej książki nie może zabraknąć w żadnej dziecięcje biblioteczce.

Karolina | 2013-07-29

piękne wydanie w twardej oprawie, klasycznych bajek i wierszy Brzechwy, cudowne dla dzieci, przydatny słowniczek z tyłu- przydaje sie by wytłumaczyć dziecku słowa które wyszły już z powszechengo uzytku

Dziś prawdziwa gratka dla wszystkich wielbicieli twórczości Jana Brzechwy. Czyli między innymi dla mnie i mojej córeczki :) Wiem, że o utworach tego poety pisałyśmy wiele razy, ale ta książka skusiła mnie do tego, by wspomnieć na ten temat raz jeszcze. Bo tutaj nie chodzi wyłącznie o treść, ale również o wydanie. Ale o tym za chwilkę.

Potrzymam Was nieco w niepewności i najpierw skupię się na tym, co też możemy znaleźć w tejże książce. Bo pewnie jak sami się domyślacie jest tu 100 wierszy Jana Brzechwy. A jakich? Baaardzo różnych. Wszystkie podzielone są na 8 działów. Pierwszy nosi tytuł "Co w trawie piszczy" i znajdziemy tu wierszyki, których głównymi bohaterami są owady. Czyli "Chrząszcz", "Pająk i muchy", "Żuk", "Stonoga" itp. Drugi rozdział to "Nurka do wody". W tej grupie przeczytamy wierszyki związane z wodą: "Ryby, żaby i raki", "Kijanki", "Śledź i dorsz" "Foka" itp. Następny rozdział dotyczy ptaków, więc jak się pewnie domyślacie nosi tytuł "Lata ptaszek". A znajdziemy tu...

Kate Ł | 2014-06-25

Jan Brzechwa chyba jest znany każdemu. W swoich wierszach porusza różne tematy. Jest mistrzem rymów i ciekawych tekstów. Bajki są pouczające i chętnie się do nich wraca. Ten tomik trzeba mieć w domu! Warto czytać dziecku już od pierwszych chwil jego życia.

Basia Pelc | 2013-03-26
Przeczytana: 23 marca 2013

Arcydzieło naszego wspaniałego, legendarnego Brzechwy!!! Osobiście czytałam inną wersje, z zieloną okładką, ale myślę, że zawartość ta sama. Bogata twórczość autora, wiersze pełne mądrości życiowych, uczące korzystania z wyobraźni.

kareena | 2011-01-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Wprawdzie mam inne dużo starsze wydanie, ale pewnie treść ta sama :) Moja ulubiona książka dzieciństwa. Brzechwa jest jedynym poetą którego czytam z prawdziwą przyjemnością. Wierszyki ma proste i zabawne :)