Historia starożytnych Greków. Tom III: Okres hellenistyczny

Cykl: Historia Starożytnych Greków (tom 3)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
Niziołka

Trzeci, kolejny tom Historii starożytnych Greków, otwiera opowieść o wyprawie Aleksandra Wielkiego, daleko na wschód rozszerzającej świat, w którym Grecy znaleźli miejsce dla siebie, swoich miast i swojej kultury; narrację zamyka powstanie na jego obszarach nowego, rzymskiego już ładu, kiedy to o losach ludów decydowali nie hellenistyczni władcy, lecz politycy i cesarze przebywający w Rzymie nad Tybrem.
Dwa wielkie tematy powracają w tym tomie nieustannie: relacje między Grekami a ludami Wschodu oraz ich cywilizacjami, a także kolejne starcia z agresywną, ekspansywną i brutalną republiką rzymską. O ile jednak w pierwszym wypadku Grecy odnieśli widoczne zwycięstwo, ponieważ z cywilizacji faraońskiego Egiptu, z cywilizacji Babilonii, Syrii czy Anatolii pozostało niewiele, to konfrontacja z Rzymem tylko pozornie zakończyła się klęską Hellady, w istocie zaś wyszła ona z tego starcia zwycięsko: oto monarchie hellenistyczne wprawdzie nie potrafiły się obronić, ale Rzym wchłonął tę cywilizację i kontynuował jej dorobek aż po kres antycznego świata.
Tekst o Aleksandrze ukazuje się po raz pierwszy, część poświęcona hellenizmowi została gruntownie przepracowana w stosunku do poprzedniej edycji tomu (1992 r.). Minionych 20 lat zmieniło wiele w poglądach uczonych na epokę: przyczyniły się do tego nowo udostępnione źródła (nie tylko archeologiczne, także wiele papirusów i inskrypcji), nowe metody badań i opracowywania ich wyników. Konieczność powtórnego przemyślenia całości dzieła, a także ujęcia wielu kwestii w nowy sposób sprawiła nam, mimo pewnych trudności, również bardzo wiele satysfakcji. Pragnęliśmy podzielić się nią z Czytelnikami, pokazując, jak i dlaczego obraz hellenizmu ulega przekształceniom, staje się coraz bogatszy, pełniejszy, bardziej przekonująco i sugestywnie przemawia do współczesnego odbiorcy.

źródło opisu: http://literacki24.pl/-/

źródło okładki: http://literacki24.pl/-/

Kagan13 | 2018-08-09
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

Książka jest rozbudowaną syntezą dziejów Hellenów (ale i nie tylko) w tzw okresie hellenistycznym. Niestety autorzy (a raczej autorka) bardzo szczątkowo, wręcz marginalnie traktuje historię polityczną, a skupia się przede wszystkim na obrazie ówczesnego społeczeństwa, co przynajmniej dla mnie pozostawia bardzo duży niedosyt. Autorka umieściła w swojej pracy również dość długi rozdział o historii Żydów, raczej średnio związanej z tematem wiodącym książki. Mimo tych wad i braków uważam, że jest to pozycja warta polecenia dla osoby zainteresowanej wyglądem życia starożytnych w tym okresie.

Elevander | 2014-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2014

Poświęcony epoce hellenistycznej uaktualniony trzeci tom „Historii starożytnych Greków” według mnie jest najlepszą częścią cyklu. Wynika to w dużej mierze z faktu, że chronologicznie jest to ta epoka, którą zajmuje się od lat Ewa Wipszycka, autorka ponad 90% treści niniejszego podręcznika. To, co Autorka pisze o sprawach przez nią samą badanych (hellenizm) ma większy walor niż to, co pisze o epokach wcześniejszych (okres klasyczny). Co do samej treści, to w książce ukazana została szeroka panorama świata greckiego od ekspedycji Aleksandra po podbój rzymski. Całość dzieli się na dwie części: pierwsza poświęcona jest osobie wielkiego Macedończyka i jego wyprawie, druga natomiast reszcie epoki hellenistycznej. Pierwsza została napisana na potrzeby drugiej edycji niniejszej publikacji, natomiast w części drugiej nie ma zbyt wielu różnic w porównaniu z wydaniem pierwszym. To pewien mankament, bowiem od jego ukazania się minęło już ponad dwadzieścia lat. Spora część książki powstała więc...