8387819336
filozofia i etyka

„Przemówienia powitalne: - Prorektor Uniwersytetu Śląskiego Prof. dr hab. Wiesław Banyś - Abp Metropolita Katowicki Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego Ks. dr Damian Zimoń - ks. Dr Krystian Gawron Rektor Polskich Misji Katolickich w Szwajcarii Teksty konferencyjne: - O. Stefan Norkowski OP „Dwa modele metodologiczne teologii o. Józefa Marii Bocheńskiego OP” - Andrzej...

„Przemówienia powitalne:
- Prorektor Uniwersytetu Śląskiego Prof. dr hab. Wiesław Banyś
- ks. Dr Krystian Gawron Rektor Polskich Misji Katolickich w Szwajcarii
Teksty konferencyjne:
- Andrzej Bronk „Podejście do religii Józefa Marii Bocheńskiego”
- Jan Woleński „Józef M. Bocheński i szkoła lwowsko-warszawaska”
- ks. Tadeusz Guz „Wybrane aspekty rozpraw o. Bocheńskiego z marksizmem-leninizmem”
- Jan Štěpán „Logika filozoficznych zabobonów”
- Břetislav Horyna „Recepcja myśli Józefa M. Bocheńskiego w czeskiej filozofii”
- ks. Korneliusz Policki „Zmiana paradygmatu filozofii w twórczości J. M. Bocheńskiego”
- Alojzy Czech „O. prof. Józef M. Bocheński – pogranicze filozofii i ekonomii”
- Czesław Głombik „Odmiany neotomizmu a tomizm O. Józefa Bocheńskiego”
Teksty pokonferencyjne:
- Kazimierz Wolsza „Logiczna teoria autorytetu w ujęciu Józefa M. Bocheńskiego”
- Roman Tomanek „J. M. Bocheńskiego analiza logiczna pojęcia autorytetu”
- Antonina Sebesta „Wokół rozważań J. M. Bocheńskiego na temat etyki, moralności i mądrości”
- Wiesława Urszulska „O. Józef Bocheński – filozof racjonalista i analityk”
- Mirosława Błaszczak-Wacławik „Pustka, w którą wkradają się umarłe światopoglądy. Rozprawa z komunizmem Józefa Marii Bocheńskiego”
- Andrzej Murzyn „Personalistyczne rozważania wokół teorii patriotyzmu o. Józefa Bocheńskiego”
- Tomasz Knapik „ Spory wokół humanizmu – w nawiązaniu do poglądów o. Bocheńskiego”
Noty o autorach”

źródło opisu: Wydawnictwo Gnome 2004