6 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Alf

Jest to pierwsza i jedyna jak dotąd książka o wojskowym wywiadzie Izraela - Amanie, czyli wydziale Wywiadu Sił Zbrojnych Izraela, odpowiedzialnym za gromadzenie danych, analizowanie i prognozowanie wydarzeń na świecie. Powstała na podstawie niedawno odtajnionych dokumentów, oficjalnych zapisków wojennych i rozmów z oficerami służb specjalnych. Opowiada także o działalności Mossadu (wywiad zagraniczny) oraz Szinbetu (kontrwywiad), które zdobyły międzynarodowe uznanie dzięki licznym operacjom wywiadowczym, kontrwywiadowczym i antyterrorystycznym.

źródło opisu: Okładka książki

źródło okładki: http://merlin.pl/Aman-wywiad-wojskowy-Izraela_Samu...»

Brian | 2015-09-13
Przeczytana: 13 września 2015

Dobra książka omawiająca funkcjonowanie tej nieco mniej "medialnej", niemniej jednak równie istotnej jak słynny Mossad, służby wywiadowczej Izraela. Osobiście uważam że ocenzurowanie tej książki jest pewnym plusem, może brzmi to paradoksalnie ale czy w XXI wieku ocenzurowana książka nie jest ocenzurowana sama w sobie ?

Autor w interesujący sposób opowiada o tym jaki był udział Amanu we wszystkich wojnach izraelsko - arabskich. Zaskakujące okazuje się to, jak istotna była przewaga informacyjna Izraela w przededniu wybuchu wojny sześciodniowej oraz fakt, że Izrael wcale nie był aż tak mocno nieprzygotowany do wojny Jom Kippur jak się powszechnie sądzi. Do tego dochodzą mrożące krew w żyłach opisy zamachów terrorystycznych oraz akcji odwetowych sił izraelskich. Wszystkie te aspekty sprawiają, że to bardzo wartościowa pozycja w dziedzinie sił zbrojnych Izraela.

Garbaty-Aniol11 | 2013-07-28

Książka dość nudnawa, jeśli spodziewacie się obnażenia szczegółów operacji przeprowadzonych przez AMAN to srogo się zawiedziecie, nic takiego nie uświadczycie, książka przeszła przez sito cenzury co podkreśla sam autor. Dużo niepowiedzeń, jeszcze więcej spekulacji.
Bez rewelacji!

muzzy_r | 2016-07-23