AMAN - wywiad wojskowy Izraela

Bellona
1999-12-01
1999-12-01
Katarzyna Berger-Kuźniar, Piotr Błoch, Dagmara Wróbel
Izrael Aman wywiad szpiegostwo służby specjalne

Dobra książka omawiająca funkcjonowanie tej nieco mniej "medialnej", niemniej jednak równie istotnej jak słynny Mossad, służby wywiadowczej Izraela. Osobiście uważam że ocenzurowanie tej książki jest pewnym plusem, może brzmi to paradoksalnie ale czy w XXI wieku ocenzurowana książka nie jest ocenzurowana sama w sobie ?

Autor w interesujący sposób opowiada o tym jaki był udział Amanu we wszystkich wojnach izraelsko - arabskich. Zaskakujące okazuje się to, jak istotna była przewaga informacyjna Izraela w przededniu wybuchu wojny sześciodniowej oraz fakt, że Izrael wcale nie był aż tak mocno nieprzygotowany do wojny Jom Kippur jak się powszechnie sądzi. Do tego dochodzą mrożące krew w żyłach opisy zamachów terrorystycznych oraz akcji odwetowych sił izraelskich. Wszystkie te aspekty sprawiają, że to bardzo wartościowa pozycja w dziedzinie sił zbrojnych Izraela.

Autor w interesujący sposób opowiada o tym jaki był...

Książka dość nudnawa, jeśli spodziewacie się obnażenia szczegółów operacji przeprowadzonych przez AMAN to srogo się zawiedziecie, nic takiego nie uświadczycie, książka przeszła przez sito cenzury co podkreśla sam autor. Dużo niepowiedzeń, jeszcze więcej spekulacji.
Bez rewelacji!

Bez rewelacji!