rozwińzwiń

Zbrodnie na Evereście

Okładka książki Zbrodnie na Evereście Michael Kodas
Okładka książki Zbrodnie na Evereście
Michael Kodas Wydawnictwo: Sklep Podróżnika Seria: Wstrząsający świat gór reportaż
340 str. 5 godz. 40 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Wstrząsający świat gór
Tytuł oryginału:
High Crimes
Wydawnictwo:
Sklep Podróżnika
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-02-05
Liczba stron:
340
Czas czytania
5 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788371361074
Tłumacz:
Katarzyna Babicz
Tagi:
góry himalaizm Everest
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Ryszard Pawłowski: 40 lat w górach. Wywiad-rzeka Piotr Drożdż, Ryszard Pawłowski
Ocena 7,3
Ryszard Pawłow... Piotr Drożdż, Rysza...
Okładka książki Rozmowy o Evereście Leszek Cichy, Krzysztof Wielicki, Jacek Żakowski
Ocena 7,1
Rozmowy o Ever... Leszek Cichy, Krzys...
Okładka książki Ja, pustelnik. Autobiografia Piotr Pustelnik, Piotr Trybalski
Ocena 7,6
Ja, pustelnik.... Piotr Pustelnik, Pi...

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
37 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
201
137

Na półkach:

Wielkie brawa za odwage! W ksiazce znajduja sie informacje, ktore w innych powiesciach dotyczacych himalaizmu sa lekko zasugerowane lub calkowicie pominiete. Kradzieze, grozby, proby wyzysku, falszowanie dokonan w wysokich gorach, pozostawianie innych bez pomocy...- trudno znalezc na ten temat jakies wzmianki w powiesciach Urubki, Bieleckiego, Froni oraz innych autorow. Martyna Wojciechowska zorganizowala wyprawe na Everest w 2006 roku, czyli wtedy kiedy Kordas byl rowniez pod Everestem, ale jednak nie wspomina o kradziezach tlenu oraz sprzetu z wyzszych namiotow. David Sharpa zmarl kilka dni przed zdobyciem przez Wojciechowska Everestu, a jednak jego smier, ktora stala sie wrecz symbolem zaprzeczenia wartosci panujacych w gorach, jest tylko delikatnie wspomniana.. Ksiazki Kodasa pokazuje ze powiesci o himalaizmie sa mocno wyidealizowane. Mowi o wadliwym sprzecie, machinie finansowej, defraudacjach, narkotykach i prostytutkach wszechobecnych w bazie... Trudno zrozumiec dlaczego autorzy czesto pisza ze butle zniknely lub zawory nie zadzialaly i nigdy glebiej sie w te tematyke nie zaglebiali. Kodas odpowiada na te pytania. Pokazuje ze baza pod Everestem to nie miasteczko przyjaznych idealistow, ale czesto miasteczko idealistow bezmyslnych lub ludzi ktorzy wykorzystuja innych dla swoich celow.

Wielkie brawa za odwage! W ksiazce znajduja sie informacje, ktore w innych powiesciach dotyczacych himalaizmu sa lekko zasugerowane lub calkowicie pominiete. Kradzieze, grozby, proby wyzysku, falszowanie dokonan w wysokich gorach, pozostawianie innych bez pomocy...- trudno znalezc na ten temat jakies wzmianki w powiesciach Urubki, Bieleckiego, Froni oraz innych autorow. ...

więcej Pokaż mimo to

avatar
76
18

Na półkach: ,

Temat bardzo ciekawy, druga strona złotego medalu, ciemna, brudna, odrażająca. Ale: albo tłumacz spartolił robotę, albo w drukarni puścili wydanie, gdzie ktoś robiący korektę książki wziął kasę, lecz książki w ogóle nie czytał. Ciężko się czyta, stąd ocena "przeciętna".

Temat bardzo ciekawy, druga strona złotego medalu, ciemna, brudna, odrażająca. Ale: albo tłumacz spartolił robotę, albo w drukarni puścili wydanie, gdzie ktoś robiący korektę książki wziął kasę, lecz książki w ogóle nie czytał. Ciężko się czyta, stąd ocena "przeciętna".

Pokaż mimo to

avatar
351
305

Na półkach: , ,

Wciągnęła mnie od pierwszych stron. Trudno uwierzyć, że to się naprawdę dzieje - ludzie zajawiają się na wyjście na Everest tak bardzo, że tracą rozum (bohater, który nie sprawdza nawet kompetencji i życiorysu swojego przewodnika),zdrowie (co tam odmrożone kończyny w obliczu zdobycia szczytu),a przede wszystkim ludzkie odruchy, idąc pod górę dosłownie po trupach innych. Kodas w sposób ciekawy poprowadził narrację - poznajemy coraz to więcej faktów zarówno z jego własnej wyprawy, jak i innego zdobywcy, który ze szczytu już nie zszedł. Warto przeczytać, choć otrzymamy niestety bardzo przykry wgląd w naturę ludzką.

Wciągnęła mnie od pierwszych stron. Trudno uwierzyć, że to się naprawdę dzieje - ludzie zajawiają się na wyjście na Everest tak bardzo, że tracą rozum (bohater, który nie sprawdza nawet kompetencji i życiorysu swojego przewodnika),zdrowie (co tam odmrożone kończyny w obliczu zdobycia szczytu),a przede wszystkim ludzkie odruchy, idąc pod górę dosłownie po trupach innych....

więcej Pokaż mimo to

avatar
810
68

Na półkach:

Ciemniejsze strony wspinaczki, czyli o nieodpowiedzialnych przewodnikach, rozbitych zespołach, kradzieży sprzętu, porzuconych klientach i warunkach cokolwiek ekstremalnych – zarówno od strony uczestnika nieudanej wyprawy, jak i rodziny próbującej zdobyć informacje na temat pozostawionego wspinacza. Dobrze się czyta [chociaż w międzyczasie chyba zobaczę także jak wyglądają sprawy na stronach serwisów tematycznych], za to w pakiecie pojawiło się przynajmniej kilka literówek i pomylonych znaków. 

Poza tym - szczerze mówiąc, mam trochę mieszane odczucia. Z jednej strony autor jest nagradzany za różne osiągnięcia [Pulitzer dla zespołu], a dane, które przekazuje w książce są dosyć spójne z tym, co da się znaleźć w różnych źródłach w sieci [m.in. The Huffington Post, Explorers Web], z drugiej mam wrażenie, że różne strony konfliktów są przedstawiane w książce w bardzo czarno-biały sposób. 
Historia Nilsa Antezany i Gustavo Lisi powtarza się w bardzo podobnym kształcie w różnych źródłach w sieci, tutaj mam mniej wątpliwości. 

Historia wyprawy, w której brał udział autor jest trochę bardziej specyficzna. Znowu – z jednej strony, w tym wypadku dużo trudniej o obiektywizm [sam brał udział, nie dotarł an szczyt], z drugiej – różne fakty o George'u Dijmarescu [jednym z przewodników wyprawy] świadczą raczej kiepsko [grożenie ExWeb za opublikowanie zdjęć, na których bije swoją żonę {także zresztą bardzo skuteczną wspinaczkę} w czasie wyprawy, absurdalne tłumaczenia pobicia, w jeszcze innym miejscu wspomniany w związku pewnym brakiem kompatybilności w grupie przy okazji wchodzenia na K2]. 

Książka ma także dosyć specyficzną kompozycję: przez całą długość przeplatają się tematy dwóch wypraw odbywających się w tym samym czasie po różnych stronach góry [Nils Antezana porzucony przez przewodnika + skłócona wyprawa, w której brał udział autor], a miejscami dochodzą dodatkowe kwestie i historie, co może wprowadzić wrażenie bałaganu. 

Ciemniejsze strony wspinaczki, czyli o nieodpowiedzialnych przewodnikach, rozbitych zespołach, kradzieży sprzętu, porzuconych klientach i warunkach cokolwiek ekstremalnych – zarówno od strony uczestnika nieudanej wyprawy, jak i rodziny próbującej zdobyć informacje na temat pozostawionego wspinacza. Dobrze się czyta [chociaż w międzyczasie chyba zobaczę także jak wyglądają...

więcej Pokaż mimo to

avatar
522
262

Na półkach: , ,

Opowieść snuta pzez Michaela Kodasa jest wstrząsająca; tym bardziej, że autor opisuje rzeczywiste zdarzenia. Kodas wraz z grupką znajomych wyrusza na Everest. To, co przeżył na najwyższej górze świata, jest inspiracją do głębszego poznania fenomenu tejże góry oraz wspinaczy.
Z każdą kolejną stroną czułam głębszą niechęć do zdobywców Everestu za ich znieczulicę, kłamstwa, kradzieże...
Lecz czy to samo nie dzieje się także w nizinach? Owszem, lecz, jak zauważa Kodas, decyzje wspinaczy częściej zyskują wymiar ostateczności. Kradzież na Evereście śpiwora, butli z tlenem czy palnika może doprowadzić okradzionego do powolnej śmierci. Oszustwo w sprawie umiejętości czy sprawności butli z tlenem może doprowadzić do śmierci. Skupianie się jedynie na celu i wyzbycie się empatii - może doprowadzić do śmierci. I, niestety, tak się działo. Ludzie umierali, bo ktoś połasił się na ich rzeczy, ponownie napełniał butle z tlenem, które zawodziły tuż przed szczytem, kłamał, że potrafi wprowadzić inną osobę na szczyt... Zostawiał na pewną śmierć wysoko w górach...
Po lekturze "Zbrodni na Evereście" nie postrzegam już tej góry jako czegoś pięknego, niedostępnego, lecz jako autostradę ku pysze poprzecinaną szkieletami tych, których ogarnęła "szczytowa gorączka".

Opowieść snuta pzez Michaela Kodasa jest wstrząsająca; tym bardziej, że autor opisuje rzeczywiste zdarzenia. Kodas wraz z grupką znajomych wyrusza na Everest. To, co przeżył na najwyższej górze świata, jest inspiracją do głębszego poznania fenomenu tejże góry oraz wspinaczy.
Z każdą kolejną stroną czułam głębszą niechęć do zdobywców Everestu za ich znieczulicę, kłamstwa,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
630
240

Na półkach: ,

Jedna ze słabszych książek o tematyce górskiej jakie przeczytałam w tym roku. No i bardzo subiektywna. Ale jeśli to wszystko co zostało opisane w tej książce to prawda to strach się bać. Skończyła się era romantycznego zdobywania najwyższych szczytów. Koniec z walką człowieka z górą i samym sobą, Teraz walka o przeżycie toczy się pomiędzy samymi ludzmi. Oszustwa, kradzieże, niekompetentność przewodników to podobno chleb powszedni pod Everestem, K2 czy Annapurną. Płacą za to własnym życiem ludzie, którzy nie powinni byli nigdy się tam znalezc, ale których po po prostu na to stać. Najwyższa cena za marzenie stanięcia na szczycie świata. Chyba nie warto.....

Jedna ze słabszych książek o tematyce górskiej jakie przeczytałam w tym roku. No i bardzo subiektywna. Ale jeśli to wszystko co zostało opisane w tej książce to prawda to strach się bać. Skończyła się era romantycznego zdobywania najwyższych szczytów. Koniec z walką człowieka z górą i samym sobą, Teraz walka o przeżycie toczy się pomiędzy samymi ludzmi. Oszustwa, kradzieże,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    88
  • Przeczytane
    46
  • Posiadam
    14
  • Góry
    7
  • Teraz czytam
    4
  • Literatura amerykańska
    2
  • 2018
    2
  • Dla Przemka
    1
  • DKK
    1
  • Biografie, pamiętniki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zbrodnie na Evereście


Podobne książki

Przeczytaj także