Cudowne i interesujące łamigłówki matematyczne

Tłumaczenie: Joanna Woelke
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Penguin Book of Curious and Interesting Puzzles
Krzysztof

Od zarania dziejów wymyślanie, zadawanie i rozwiązywanie łamigłówek było szczególną pasją ludzi. Najstarsza - z serii "pomyśl jakąś liczbę" - pochodzi z egipskiego papirusu, datowanego na około 1650 rok p.n.e. Arabowie wykorzystywali zawiłości prawa islamskiego, Babilończycy dzielili pole, Chińczycy wymyślali magiczne kwadraty...Niniejszy zbiór łamigłówek matematycznych wyróżnia to, że do ich rozwiązania nie jest potrzebna żadna specjalistyczna wiedza. Niektóre wymagają dłuższego zastanowienia, Od zarania dziejów wymyślanie, zadawanie i rozwiązywanie łamigłówek było szczególną pasją ludzi. Najstarsza - z serii "pomyśl jakąś liczbę" - pochodzi z egipskiego papirusu, datowanego na około 1650 rok p.n.e. Arabowie wykorzystywali zawiłości prawa islamskiego, Babilończycy dzielili pole, Chińczycy wymyślali magiczne kwadraty...
Niniejszy zbiór łamigłówek matematycznych wyróżnia to, że do ich rozwiązania nie jest potrzebna żadna specjalistyczna wiedza. Niektóre wymagają dłuższego zastanowienia, natomiast aby rozwikłać inne, wystarczy wpaść na pomysł, dzięki któremu od razu ma się gotowe rozwiązanie. Są wśród nich także łamigłówki wielkich mistrzów dziewiętnastowiecznych: Lewisa Carrolla, Sama Loyda, Henry'ego E. Dudeneya. Jednak niezależnie od tego, czy rozważamy dylemat więźnia, wielką obniżkę, czy też walec księcia Ruperta, jedno jest pewne - to niekończąca się, wciągająca bez reszty rozrywka.

źródło opisu: zysk.com.pl

źródło okładki: zysk.com.pl

Trudne. Jak dla mnie. I chyba dlatego zaniżam trochę ocenę, bo chętna do podejmowania wyzwań, byłam poirytowana, że cały czas zaglądam do odpowiedzi.Było wiele ciekawych zagadek i jeszcze więcej ciekawszych odpowiedzi, ale nie bawiłam się przy tym dobrze.

Krzysztof | 2013-05-22

Kilka zagadek z książki bardzo przypadło mi do gustu. Dużo zagadek było "średnich". Nie radzę czytać książki od deski do deski, bo możecie się znudzić po kilku pierwszych stronach. Fajne zagadki zaczynają się gdzieś dopiero w środku.